RAJD ŚWIDNICKI 2020: HYUNDAI KONTRA SKODA O ZWYCIĘSTWO

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski wchodzą w decydująca fazę – dwie ostatnie rundy cyklu zostaną przeprowadzone w czternaście dni.

W pierwszy weekend października rozegrana zostanie trzecia (z czterech) runda – 48. Rajd Świdnicki- Krause.

sponsorenault


Zobacz także:

RAJDY

RAJD ŚWIDNICKI – KARUSE 2020


 

Finałowa runda na Słowacji, w Koszycach przewidziana jest dwa tygodnie później.

Do startu w świdnickim klasyku zgłosiły się 64 załogi, w tym aż 14 w najmocniejszych samochodach R5. Listę otwierają Jari Huttunen i Mikko Lukka (Hyundai i20 R5). Dwójkę na swoją Skodę Fabię R5 nakleją Grzegorz Grzyb i Michał Poradzisz, a z numerem „3” wystartują Łukasz Kotarba z Tomaszem Kotarbą w Citroenie C3 R5. W Volkswagenie Polo GTI R5 zobaczymy Tomasza Kasperczyka i Damiana Sytego (numer 4).

Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (5), a także Sylwester Płachytka i Jacek Nowaczewski (6) wystartują w Skodach Fabia R5. Hyundai i20 R5 to samochód, który wybrali Łukasz Byśkiniewicz ze Zbigniewem Cieślarem (7), a także Marcin Słobodzian i Robert Hundla (8). Marek Nowak i Grzegorz Dachowski (9) oraz Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot (10) awizują Fordy Fiesty R5.

Kolejna załoga Automobilklubu Polski: Daniel Chwist i Kamil Heller (11) wystartuje w Volkswagenie Polo GTi R5, a Adrian Chwietczuk i Jarosław Baran (12) pojadą Skodą Fabią R5. Numer 14 na Forda Fiestę R5 nakleją Adam Stec i Dariusz Zdanowicz, a w Skodzie Fabii R5 z „piętnastką” zobaczymy debiutującego w klasie Łukasz Kabacińskiego i Michała Kuśnierza.
volkswagen polo,
Liderem krajowego czempionatu jest Jari Huttunen pilotowany przez Mikko Lukkę. Finowie wygrali dwie pierwsze rundy na Podkarpaciu i Śląsku zapisując na swoim koncie 69, z możliwych do zdobycia 70 punktów. Jeżeli na mecie w Świdnicy ich przewaga nad drugim zawodnikiem w klasyfikacji wzrośnie do 35 „oczek”, to reprezentanci Hyundai Poland Racing będą już mogli odbierać gratulacje.

Grzegorz Grzyb i Michał Poradzisz, wiceliderzy klasyfikacji narodowego czempionatu zajmowali drugie pozycje w Rzeszowie i Chorzowie i nie zamierzają bynajmniej zrezygnować z mistrzowskich trofeów. Polska załoga notowała w obu rajdach zaledwie kilkusekundowe straty do fińskiego duetu i na wymagających dziewięciu odcinkach specjalnych na Dolnym Śląsku może przerwać zwycięską passę 26-latka z Kiuruvesi w środkowej Finlandii.

Bardzo doświadczony wrocławianin zwyciężał w Świdnicy trzykrotnie i ma już w swoim sportowym CV dwie mistrzowskie korony w Polsce i aż cztery na Słowacji. Plany Huttunena i Grzyba może pokrzyżować kilku kierowców z krajowej czołówki. W dwóch rajdach do zdobycia jest jeszcze 70 punktów i różne scenariusze są możliwe. O czołowe lokaty będą z pewnością walczyli Tomasz Kasperczyk, Marcin Słobodzian, Łukasz Byśkiniewicz, Łukasz Kotarba i Kacper Wróblewski.

Łukasz Byśkiniewicz imponuje równą jazdą, która przyniosła efekt w postaci trzeciego miejsca na półmetku. Kacper Wróblewski liczy na przełamanie pechowej serii. Reprezentant Automobilklubu Polski i Orlen Teamu pokazał swoje możliwości w poprzednich rundach, ale w obu rajdach prześladował go pech.

Rywalizacja w RSMP toczy się nie tylko w klasyfikacji generalnej, ale również wśród kierowców samochodów napędzanych na jedną oś oraz w poszczególnych klasach. W „ośce” pierwszą trójkę dzielą niewielkie różnice punktowe, a lideruje Maciej Lubiak, przed Radosławem Typą, którego pilotuje mistrz Polski Szymon Gospodarczyk, a na trzecim miejscu jest Szymon Cieślak (wszyscy w Peugeotach 208 R2).

Inauguracja rajdu w sobotę, 3 października o godzinie 15:30 na stadionie w Świdnicy. Podczas dwudniowej rywalizacji na zawodników czeka 9 odcinków specjalnych o długości blisko 120 kilometrów. Wyniki poznamy w niedzielę w godzinach popołudniowych.

Huttunen ma również szanse, aby zostać trzecim mistrzem Polski z zagranicy: Lelio Lattarim z Włoch wygrał w 1974 r., a Bryan Bouffier z Francji w 2007, 2008, 2009 r.

Klasyfikacja RSMP
1. Huttunen i Lukka – 69 pkt.;
2. Grzyb i Poradzisz – 55 pkt.;
3. Byśkiniewicz i Cieślar – 38 pkt.;
4. Kotarba i Kotarba – 34 pkt.;
5. Słobodzian i Hundla – 27 pkt.;
5. Kasperczyk i Syty – 27 pkt.;
7. Szeja i Szeja – 24 pkt.;
8. Jurecki i Trela – 15 pkt.;
9. Pryczek i Pryczek – 13 pkt.;
9. Kołtun i Pleskot – 13 pkt.

Fot.: Kamil Cichocki