RAJD TURCJI 2020: PROWADZI LOEB, KAJTO DRUGI (1. ETAP)

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak (Škoda Fabia Rally2 evo) zajmują drugie miejsce w klasie WRC 3 po pierwszym etapie w Rajdzie Turcji, rundy mistrzostw świata (FIA WRC).

Polacy pierwsze dwa odcinki specjalne pojechali bardzo dobrym tempem – nasza załoga Automobilklubu Polski i Lotos Rally Team dwukrotnie uzyskiwała drugi czas.


Zobacz także:

RAJDY


 

Te wyniki pozwalają Polakom plasować się przed większością załóg fabrycznej kategorii WRC 2. Nasz duet jest także na wysokim, trzynastym miejscu klasyfikacji generalnej.

W rajdzie prowadzą Sébastien Loeb i Daniel Elena (Hyundai i20 Coupe WRC). Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) tracą do nich 1,2 sek., a Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Toyota Yaris WRC) – 1,3 sek.

Pierwszą arenę zmagań stanowiła próba OS1 İçmeler, o długości 13,90 km. Kajetanowicz i Szczepaniak najeżoną ostrymi głazami próbę ukończyli na drugiej pozycji, 6,1 sekundy za duetem Bulacia Wilkinson i Der Ohannesian (Citroën C3 R5).

4,9 sek. do naszych zawodników stracili Johnston i Kihurani (Citroën C3 R5), którzy niestety odpadli z rywalizacji na kolejnej próbie. Na OS2 Gökçe, 11,32 km Polacy powtórzyli drugi czas i zakończyli dzień, plasując się nieco ponad 12 sekund za liderami.

– Pierwszy dzień Rajdu Turcji za nami. Wsiedliśmy do tego pociągu i jedziemy z całą czołówką, a to dobry prognostyk przed kolejnym etapem. Jutro na pewno będziemy cisnąć, bo różnica do pierwszego miejsca jest naprawdę niewielka. Musimy jednak pamiętać, że jest to rajd bardzo trudny dla sprzętu, dlatego ważna będzie równowaga i doświadczenie, które mamy z poprzedniego roku. Jutro dodatkowo będziemy się ścigać cały dzień w największych upałach, co będzie bardzo wymagające. Dzisiaj na trasie drugiego odcinka specjalnego unoszący się kurz mocno utrudniał widoczność. Nie było widać wielu zakrętów i przeszkód na drodze, ale nasze notatki zadziałały prawidłowo i z dobrym wynikiem dotarliśmy do mety – podsumował dzień Kajetan Kajetanowicz, drugi zawodnik WRC 2 ubiegłego sezonu.

Sobota (19.09) będzie najdłuższym dniem rajdu, zarówno pod względem czasu spędzonego na trasie, jak i łącznej długości odcinków specjalnych. Tego dnia organizator zaplanował trzy OS-y (łącznie 107,38 km), które kierowcy pokonają dwukrotnie, w dwóch pętlach, oddzielonych przerwą serwisową.

O 8:45 czasu miejscowego (7:45 w Polsce) ruszy najdłuższy tego dnia odcinek Yeşilbelde 1 (31,79 km). Następnie kierowcy ścigać będą się na Datça 1 (8,75 km) oraz Kızlan 1 (13,15 km). Druga pętla wystartuje o 14:45 czasu miejscowego i rozpocznie ją odcinek Yeşilbelde 2, po którym kierowcy przejadą Datça 2 oraz Kızlan 2.