RAJD WŁOCH 2012: SUKCES TAKTYKI HIRVONENA (3. ETAP)

Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen (Citroen DS3 WRC) wygrali Rajd Włoch na Sardynii, przedostatnia w tym roku rundę Mistrzostw Świata WRC. Ostatni dzień rywalizacji – dwa odcinki specjalne o łącznej długości 16,48 kilometra niewiele zmieniły w klasyfikacji.

Finowie jechali wczoraj i dziś taktycznie – asekuracyjnie, szanując posiadana dużą przewagę po pierwszym etapie. Taktyka przyniosła im sukces!

Mads Ostberg i Jonas Andersson (Ford Fiesta RS WRC) oraz Petter Solberg i Chris Patterson (Fiesta RS WRC) wygrali dwa ostatnie OS-y rajdu. Na ostatniej próbie Ostberg miał problemy techniczne, ale utrzymał czwarte miejsce w rajdzie.

A na podium obok Hirvonena i Lehtinen stanęli 2. Jewgienij Nowikow i Ilka Minor (Ford Fiesta RS WRC) oraz Ott Tanak i Kuldar Sikk (Ford Fiesta RS WRC). Pewna satysfakcja dla ekipy Forda, po nieudanym występie pierwszego zespołu na Sardynii…


Zobacz także:
RAJD WŁOCH 2012: BEZ EMOCJI – WCIĄŻ HIRVONEN (2. ETAP)
RAJD WŁOCH 2012: KLĘSKA FAWORYTÓW (1. ETAP)
RAJD WŁOCH 2012: CITROENY NA CZELE (1. DZIEŃ)
RAJD WŁOCH 2012: KOŚCIUSZKO POWALCZY O ZWYCIĘSTWO


Pechowcami okazali się jedynie Karl Kruuda i Martin Jarveoja (Ford Fiesta S2000), którzy stracili dobre, dziesiąte miejsce.

 

 

W czołówce (miejsca piąte – dziesiąte) dojechali: Sebastien Ogier i Julien Ingrassia (Skoda Fabia S2000), Christopher Atkinson i Stephane Prevot (MINI John Cooper Works WRC) – 4.34,4 min., Andreas Mikkelsen i Ola Floene (Skoda Fabia S2000), Martin Prokop i Zdenek Hruza (Ford Fiesta RS WRC), Petter Solberg i Chris Patterson (Fiesta RS WRC) oraz Luca Pedersoli i Matteo Romano w Citroenie DS3 WRC.

Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (Ford Fiesta RS WRC) wzbił się na dwunasta pozycje, Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Citroen DS3 WRC) – na osiemnastą.

Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak (Mitsubishi Lancer Evo X) zrealizowali swój dzisiejszy plan połowicznie. Wygrali bowiem zdecydowanie oba odcinki w klasie PWRC, ale wystarczyło to do awansu na szóste miejsce w klasyfikacji. Do piątej pozycji zabrakło nieco ponad 10 sekund…

Junior pokazał jednak na Sardynii wielką klasę. W przekroju rajdu był zdecydowanie najszybszym kierowcą w klasie – na 13 próbach nadrobił do lidera Nicolasa Fuchsa prawie trzy minuty! Zyskał też nieznacznie w punktacji sezonu nad Benito Guerrą. Mistrza Świata w PWRC poznamy po Radzie Hiszpanii 2012.

Michał zmniejszył różnicę w klasyfikacji końcowej do 11 punktów. Prowadzi Guerra z 84 punktami, Kościuszko na swoim koncie ma obecnie 73 punkty tyle samo co Gorban, który ma mniej wygranych rajdów niż Polak. Kolejne miejsce z 71 punktami należy do Fuchsa, a 70 punktów daje Ligato 5. miejsce w stawce.

 

 

Michał Kościuszko (Lotos Dynamic Rally Team): Musimy wygrać Rajd Katalonii, aby wywalczyć tytuł Mistrza Świata. Liczyłem na to, że podczas Rajdu Sardynii uda się nam odrobić więcej niż 4 punkty do Benito Guerry. Jechaliśmy bardzo szybko, wygraliśmy 5 odcinków specjalnych, a na pozostałych stanowiliśmy czołówkę stawki. Cały czas atakowaliśmy, ale zabrakło 10.5 sekundy, aby awansować na 5. miejsce. Gdyby nie urwane koło bylibyśmy teraz zwycięzcami w rajdzie i liderami klasyfikacji PWRC. O tytule zadecyduje więc Rajd Katalonii, a emocji na pewno nie zabraknie zarówno nam jak i kibicom.

Maciek Szczepaniak: Przed nami ostatnia runda PWRC 2012 czyli Rajd Katalonii i na starcie aż 5 zawodników będzie walczyło o tytuł Mistrza Świata. Pokazuje to jak pasjonujący jest to sezon i jak wyrównana stawka rywalizowała przez cały rok.

Na Sardynii na podium stanęli: Nicolas Fuchs i Fernando Mussano (Subaru Impreza WRX STI), Marcos Sebastian Ligato i Ruben Garcia (Subaru Impreza WRX STI ) oraz Walerij Gorban i Andrii Nikolajew (Mitsubishi Lancer Evo X).

WYNIKI

1. Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen (Citroen DS3 WRC) – 3:23.54,9 godz.;
2. Jewgienij Nowikow i Ilka Minor (Ford Fiesta RS WRC) – strata 1.20,6 min.;
3. Ott Tanak i Kuldar Sikk (Ford Fiesta RS WRC) – 2.21,1 min.;
4. Mads Ostberg i Jonas Andersson (Ford Fiesta RS WRC) – 3.42,9 min.;
5. Sebastien Ogier i Julien Ingrassia (Skoda Fabia S2000) – 4.27,5 min.;
6. Christopher Atkinson i Stephane Prevot (MINI John Cooper Works WRC) – 5.22,2 min.;
7. Andreas Mikkelsen i Ola Floene (Skoda Fabia S2000) – 6.12,5 min.;
8. Martin Prokop i Zdenek Hruza (Ford Fiesta RS WRC) – 9.29,3 min.;
9. Petter Solberg i Chris Patterson (Fiesta RS WRC) – 9.50,3 min.;
10. Luca Pedersoli i Matteo Romano (Citroen DS3 WRC) – 20.35,6 min.;
21. Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak (Mitsubishi Lancer Evo X) – 32.44,0 min.