RAJD AZORÓW 2017: KAJETANOWICZ LIDEREM (1. DZIEŃ)

rwk_1_1

Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran w Fordzie Fiesta R5 prowadzą po pierwszym dniu – czterech odcinkach specjalnych w Rajdzie Azorów (Azores Airlines Rallye).

Zawody są pierwsza tegoroczna runda Mistrzostw Europu (FIA ERC), a polska załoga w ostatnich dwóch latach zwyciężała w cyklu. Pozycje liderów w zawodach objęła po OS 4.

uwaga


Zobacz także:

RAJDY

RAJD AZORÓW 2017

KAJETANOWICZ W MISTRZOSTWACH EUROPY


 

Najgroźniejszymi konkurentami w pierwszym dniu zmagał okazali się Aleksiej Łukjaniuk i Aleksiej Arnautow (Ford Fiesta R5), którzy w ubiegłym sezonie zajęli druga pozycje w ERC. Miejsce na podium Rajdu Azorów zajmują obecnie także Ricardo Moura i António Costa (Ford Fiesta R5).

Kajto dzisiejszy dzień zakończył piątym w karierze zwycięstwem na próbie Grupo Marques, dzięki czemu na swoim koncie ma już 100 wygranych odcinków w Rajdowych Mistrzostwach Europy! Sukces jest wielki tym bardziej że podczas tej rundy rywalizuje z rekordową liczbą konkurentów w swojej klasie, wynoszącą aż 28 kierowców.

Podczas dzisiejszych czterech odcinków specjalnych pogoda była łaskawa i w większości słoneczna, jednak nieustanne deszcze w ostatnich dniach spowodowały, że na trasie czyhało wiele wilgotnych i zaskakujących miejsc. Kierowca Automobilklubu Polski i Lotos Rally Team postanowił wyruszyć na trasę jako piętnasty. Podczas dzisiejszej rywalizacji prezentował bardzo dobre tempo, wygrywając i dwukrotnie kończąc na drugim miejscu, jednak z bardzo niewielkimi stratami, wynoszącymi tylko 0,1 sek.!

ra_1_2

Kajetan Kajetanowicz (Lotos Rally team – Automobilklub Polski): Prowadzimy w rajdzie i choć nie wypada mi powiedzieć, że jestem trochę zaskoczony, to właśnie takie mam uczucie. Fantastyczna walka, wielu bardzo szybkich kierowców, często zmieniające się warunki. Perfekcyjny dobór opon był w zasadzie niemożliwy, trzeba było wybrać jakiś kompromis. Prowadzimy, to jest bardzo ważne. Cieszę się każdą sekundą, bo to bardzo trudny rajd. Nie spodziewałem się, że po tak długiej przerwie na szutrze będę mógł tak szybko pojechać. Cały zespół jak zwykle daje z siebie wszystko i dobrze pracuje. Współpracujemy już długi czas i utrzymywanie tak wysokiego poziomu, jest dowodem na to, że są profesjonalistami. Pracuję z nimi i jest mi bardzo z tym przyjemnie.

Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot (Ford Fiesta R5) z Automobilklubu Polski zajmują miejsce jedenaste, a były Mistrz Polski, Łukasz Habaj (z Danielem Dymurskim) – dwunaste. Na czternastej pozycji są Tomasz Kasperczyk i Damian Syty w kolejnym z Fordów Fiesta R5. W klasie ERC Junior U28 są na siódmym miejscu.

Pecha mieli Aleks Zawada i Grzegorz Dachowski (Peugeot 208 R2), którzy na trzecim odcinku specjalnym wypadli z trasy. Jednak ambitnie jadą dalej. W klasie ERC Junior U27 zajmują piata lokatę.

Azores Airlines Rallye 2017 po 4. odcinkach
1. Kajetan Kajetanowicz i Jarosława Baran (Ford Fiesta R5) – 18.44,3 min.;
2. Aleksiej Łukjaniuk i Aleksiej Arnautow (Ford Fiesta R5) – strata 1,1 sek.;
3. Ricardo Moura i António Costa (Ford Fiesta R5) – 13,8 sek.;
4. Ralfs Sirmacis i Artūrs Simins (Skoda Fabia R5) – 17,3 sek.;
5. Bruno Magalhães i Hugo Magalhães (Škoda Fabia R5) – 19,5 sek.;
6. Nikołaj Gryazin i Yaroslaw Fedoro (Škoda Fabia R5) – 21,9 sek,.;
7. Marijan Griebel i Stefan Kopczyk (Skoda Fabia R5) – 22,5 sek.;
8. José António Suárez i Cándido Carrera (Peugeot 208 T16) – 23,7 sek.;
9. Jan Černý i Petr Černohorský (Škoda Fabia R5) – 34,2 sek.;
10. Josh Moffett i James Fulton (Ford Fiesta R5) – 41,3 sek.;
11. Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot (Ford Fiesta R5) – 42, 0 sek.;
12. Łukasz Habaj i Daniel Dymurski (Ford Fiesta R5) – 43,9 sek.;
14. Tomasz Kasperczyk i Damian Syty (Ford Fiesta R5) – 49,5 sek.;
42. Aleks Zawada i Grzegorz Dachowski (Peugeot 208 R2) – 4.43,9 min.

Fot.: FIA ERC i zespoły