RAJDY: MISTRZ POLSKI W GRONIE CUSTOMER RACING JUNIOR DRIVERS

Aktualny mistrz Polski w rajdach, Jari Huttunen został objęty programem Customer Racing Junior Driver przez Hyundai Motorsport Customer Racing.

Celem programu jest wspieranie młodych talentów, zarówno na trasach rajdowych, jak i torach wyścigów płaskich.


Zobacz także:

RAJDY


 

Przedsięwzięcie, realizowane przez Hyundai Motorsport, kontynuowane jest trzeci rok z rzędu, a młodzi kierowcy, którzy rywalizują za kierownicą samochodów zbudowanych przez zespół z Alzenau, mogą liczyć na kompleksowe wsparcie w rozwoju sportowej kariery. W ramach programu, każdy wybrany kierowca będzie mógł skorzystać ze wsparcia inżynierów działu Customer Racing, a także wsparcia ze strony najlepszych kierowców Hyundaia.

Pomoc będzie obejmować również pracę nad wizerunkiem sportowym prezentowanym w mediach. Wszystko po to, by zbudować silny profil potrzebny do odniesienia sukcesu w FIA WRC i FIA WTCR. W tym sezonie grupę otwierają kierowcy WRC 2. Ole Christian Veiby kontynuuje swój drugi rok z zespołem i programem, ale dołączają do niego Oliver Solberg i Jari Huttunen.

Wszyscy trzej wnoszą dorobek wywalczony w samochodach i20 R5: Huttunen jako urzędujący mistrz Polski i mistrz WRC 3, a Solberg jako triumfator kategorii ERC 1 Juniorów w zeszłorocznych Mistrzostwach Europy. Na odcinkach specjalnych Mistrzostw Świata dołączy do nich także Pierre- Louis Loubet, który podobnie jak w 2020 roku, reprezentuje grono zawodników z najwyższej kategorii WRC jako kliencki kierowca Hyundaia i20 Coupe WRC.

Po udanym debiutanckim sezonie w i20 R5, nominowany został także Gregoire Munster. Luksemburczyk zamknął rok 2020 na drugim stopniu podium ERC 1 Junior i trzecim w ERC. Teraz kierowca skupia się na mistrzostwach Belgii, chociaż planuje również starty w wybranych imprezach międzynarodowych.

Nową twarzą w Junior Driver będzie Josh McErlean. 22-letni Irlandczyk walczył za sterami i20 R5 w ramach Motorsport Ireland Rally Academy w kilku różnych krajowych i międzynarodowych imprezach 2020 roku, a kulminacją sezonu był pierwszy występ w WRC 3 podczas grudniowego Monza Rally. W 2021 roku skupi się na pełnym cyklu WRC 3, jednocześnie biorąc udział w rajdowych Mistrzostwach Europy i Wielkiej Brytanii.

Drugą mocną grupę stanowią kierowcy wyścigów płaskich. Jáchym Galáš przechodzi w tym roku z TCR Eastern Europe do TCR Europe, a jego bronią będzie Hyundai i30 N TCR. 19-latek w swoim nowym wyzwaniu będzie cieszył się wsparciem programu Junior Driver. TCR Europe jest jedną z najbardziej konkurencyjnych serii w rankingu rozgrywek wyścigowych, zaledwie jeden szczebel poniżej FIA WTCR.

Najmłodszymi członkami grupy Junior Driver 2021 są 16-latkowie Tyler Maxson i Tyler Gonzalez. Para, po osiągnięciu doskonałych wyników w 2020 roku, weźmie udział w Copeland Motorsport Veloster N TCR w IMSA Michelin Pilot Challenge. Ekipę uzupełnia Mitchell Cheah, który pojedzie w Engstler Motorsport.

Ścigając się z zespołem Engstler Motorsport podąża śladami Luca Engstlera, który w pełni skorzystał ze wsparcia oferowanego przez program Junior Driver w pierwszym sezonie, przechodząc do pełnoetatowej jazdy i30 N TCR w FIA WTCR w 2020 roku.

– Zaangażowanie w rozwój młodych utalentowanych kierowców jest istotną częścią działu Customer Racing, tak jak całego Hyundai Motorsport. Zdajemy sobie sprawę, że możemy zbudować najlepsze możliwe samochody, ale potrzebujemy również mocnych zawodników, którzy są w stanie uzyskać maksymalne osiągi na torze lub na odcinkach specjalnych. Dzięki inicjatywie Customer Racing Junior Driver możemy wspierać niektórych z najlepszych młodych kierowców rywalizujących w klienckich ekipach Hyundaia w rajdach i wyścigach TCR na całym świecie. Dzięki ścisłej współpracy z nimi i ich zespołami możemy pomóc każdemu z nich w ciągłym doskonaleniu się, aby mogli uzyskiwać najlepsze wyniki i budować karierę w sportach motorowych, która doprowadzi ich do najbardziej prestiżowych kategorii WRC lub WTCR – powiedział Andrew Johns, Hyundai Motorsport Customer Racing Operations Leader.

Fot: Hyundai Motorsport i Marcin Rybak