RALLYCROSS: KIEROWCY ZAKOŃCZYLI SEZON ZAWODAMI W TORUNIU

rallycr-tor1

Przy zmiennej pogodzie rozegrana została na torze w Toruniu finałowa, siódma runda Oponeo Mistrzostw Polski Rallycross, decydująca o miejscach na podium w kilku klasach.

Rywalizacja była jak zwykle zacięta i emocjonująca. Jakub Iwanek, którego patronem medialnym jest serwis NewsAuto.pl zajął czwarte miejsce w swojej klasie.


Zobacz także:

SPORT


 

rallycr-tor2

W Grupie SuperCars, choć aż trzy z czterech biegów kwalifikacyjnych zapisał na swoje konto Zbigniew Staniszewski, w ostatecznym rozrachunku najwięcej punktów zebrał Marcin Gagacki W finale kierowca VW Polo GTI RX utrzymał tempo do mety i zwyciężył w rywalizacji. Drugi był Maciej Cywiński, a trzeci Staniszewski.

Tytuł w grupie przypadł Tomaszowi Kucharowi (125 punktów), który nie wziął udziału w finałowych zmaganiach. Drugie miejsce wywalczył Cywiński (110 pkt.), a trzecie Marcin Gagacki (104).

Finał w klasie SuperCars Light wygrał Bartosz Idźkowski, tegoroczny mistrz Polski w tejże klasie. Drugie miejsce zajął Robert Czarnecki (wicemistrz), a trzecie Michał Peterlejtner. Drugim wicemistrzem Polski został Maciej Manejkowski.

rallycr-tor3

Kwalifikacje w grupie SuperNational najlepiej poszły Damianowi Litwinowiczowi. Za nim sklasyfikowany został Rafał Berdys. To właśnie między nimi, w finale, miała rozegrać się główna walka o mistrzostwo. Rozegrała się, ale nie trwała długo – po mocnym kontakcie już na pierwszym zakręcie Litwinowicz zaparkował uszkodzony samochód przy barierze, a Berdys z przebitą oponą zjechał z toru po wykluczeniu z rywalizacji.

To oznaczało, że dwa punkty otrzyma ten pierwszy i może cieszyć się z mistrzowskiej korony.

W klasie SN-2000 Kuba Iwanek był w fiale czwarty.

rallycr-tor4

– Jak zwykle na starcie stanęliśmy w naszym Oplu Astra. Ten sezon nas nie rozpieszczał. Duża ilość bardzo dziwnych przygód, które skutecznie odbierały cenne punkty i często całkowicie eliminowały nas z rywalizacji. Efektem, wynik na koniec sezonu, który jest mocno poniżej naszych oczekiwań. Tym razem na szczęście przytrafiły się tylko drobne defekty, które nie wykluczyły nas z walki. Najbardziej szkoda pierwszego biegu po mokrym torze. Przebita opona na pierwszym okrążeniu i w konsekwencji bardzo słaby czas… Finałowy wyścig skończyłem na czwartym miejscu. Pora podsumować sezon, wyciągnąć wnioski , choć na wiele zdarzeń losowych nie mieliśmy żadnego wpływu. Cieszy zgranie i zaangażowanie zespołu, który robił wszystko żeby samochód był zawsze spraw, czysty i gotowy do startu. Spotkało mnie też wyjątkowe wyróżnienie, puchar uznania od kibiców „RallyCross Maniac Team”. Kibice są fantastyczni, nieocenieni i dają wyjątkowe wsparcie! Dziękuję! – powiedział Kuba Iwanek.

rallycr-tor5

Igor Sokulski nie dał szans rywalom w kwalifikacjach RWD Cup, wygrywając wszystkie cztery biegi. Finał przyniósł dużo emocji. Sokulski wygrał start, ale już na pierwszym zakręcie znalazł się poza torem i wracając uderzył w auto Wiktora Mączkowskiego. Wygrał Łukasz Światowski, pokonując Macieja Kulę i Pawła Koneckiego. Po zawodach wykluczony został Światowski, przez co finał padł łupem Kuli.

Światowski zgromadził na swoim koncie sezonowym łącznie 120 punktów i to on może cieszyć się z mistrzostwa Polski.

W Seicento Cup prowadził Krzysztof Mencel, ale z powodu awarii stanął na torze. Wygrał Konrad Wróbel z Automobilklubu Polski, na drugiej pozycji sklasyfikowano Maksyma Guranowskiego, a na trzeciej Łukasza Żakowskiego. Słabszy występ zanotował Szymon Jabłoński.

rallycr-tor6

– W finale wszystko zagrało i dzięki temu zakończyłem ostatnią rundę w Toruniu na pierwszym miejscu. W przyszłym roku zamierzam dalej startować w rallycrossie i to najpewniej w Seicento. Jeszcze muszę nabrać doświadczenia w tej dyscyplinie, a ten samochód jest na to świetnym sposobem. Widać zresztą, że dobrze mi się jeździ Fiatem, ponieważ wyniki od samego początku były obiecujące. Mam więc nadzieję, że podobnie będzie w przyszłym roku – powiedział Konrad Wróbel.

W Seicento Cup tytuł już wcześniej zapewnił sobie Łukasz Grzybowski z Automobilklubu Polski.

rallycr-tor7

Nieoficjalna punktacja Oponeo Mistrzostw Polski Rallycross 2019

Klasa SC Cup
1. Łukasz Grzybowski – 117 pkt.;
2. Piotr Budzyński – 101 pkt.;
3. Krzysztof Mencel – 100 pkt.;
4. Michał Wrzosek – 90 pkt.;
5. Szymon Jabłoński – 83 pkt.;
6. Konrad Wróbel – 78 pkt.;
7. Łukasz Żakowski – 70 pkt.;
8. Maciej Starski – 67 pkt.

Klasa RWD Cup:
1 Łukasz Światowski – 120 pkt.;
2. Igor Sokulski – 119 pkt.;
3. Wiktor Mączkowski – 104 pkt.;
4. Paweł Konecki – 98 pkt.;
5. Andrzej Skrzek – 81 pkt.;
6. Maciej Kula – 77 pkt.;
7. Jerzy Bieńkowski – 64 pkt.;
8. GIGI – 50 pkt.

Grupa SuperNational:
1. Damian Litwinowicz – 103 pkt.;
2. Rafał Berdys – 102 pkt.;
3. Łukasz Tyszkiewicz – 74 pkt.;
4. Halk – 73 pkt.;
5. Robert Mazurkiewicz – 64 pkt.;
6. Daniel Krzysiak – 62 pkt.;
7. Tomasz Łoza – 59 pkt.;
8. Robert Dąbrowski – 52 pkt.

Grupa SuperCars:
1. Tomasz Kuchar – 125 pkt.;
2. Maciej Cywiński – 110 pkt.;
3. Marcin Gagacki – 104 pkt.;
4. Dariusz Topolewski – 101 pkt.;
5. Zbigniew Staniszewski – 69 pkt. ;
6. Bartosz Idźkowski – 68 pkt. ;
7. Maciej Manejkowski – 59 pkt. ;
8. Robert Czarnecki 59 pkt.

Fot.: IR Orzechowscy, Kaja Wróblewska