RENAULT: 4 ZESPOŁY, 9 ZWYCIĘSTW, 839 PUNKTÓW

Przerwa w wyścigach Formuły 1 trwa bardzo krótkie. Jeszcze kibice mają w pamięci ostatni wyścig sezonu 2012, a już w styczniu zaczną się prezentacje zespołów 2013. Wkrótce potem przewidziane są pierwsze oficjalne testy.

Przełom roku to czas na podsumowania…

Szóste miejsce uzyskane przez Sebastiana Vettela podczas wyścigu o Grand Prix Brazylii przyniosło mu laur Mistrza Świata FIA 2012 wśród kierowców Formuły 1. To trzeci z kolei tytuł dla Niemca zdobyty w jednym tygodniu po uzyskaniu przez Red Bull Racing- Renault tytułu najlepszego konstruktora podczas wcześniejszego wyścigu w Austin w Stanach Zjednoczonych.

Renault wspierało Vettela

Tytuł zdobyty przez Sebastiana Vettela to kolejny laur dla kierowcy napędzanego silnikiem Renault. Z ekipą Renault to wyróżnienie zdobyli wcześniej: Nigel Mansell (1992 r., Williams), Alain Prost (1993 r., Williams), Michael Schumacher (1995 r., Benetton), Damon Hill (1996 r., Williams), Jacques Villeneuve (1997 r., Williams) oraz Fernando Alonso (2005 r., 2006 r., Renault). Sebastian Vettel wygrał w latach 2010 i 2011, a w 2012 r. zwyciężył w barwach Red Bull Racing.


Kimi Raikkonen
(Lotus F1 Team) przekroczył linię mety na 10. pozycji, zapewniając sobie trzecie miejsce w klasyfikacji kierowców, będąc jedynym kierowcą, który ukończył w tym sezonie wszystkie wyścigi. Jego kolega z zespołu, Romain Grosjean, nie ukończył wyścigu w Brazylii, ale zakończył sezon na ósmym miejscu w indywidualnej klasyfikacji kierowców. Zespół Renault zajął czwarte miejsce w klasyfikacji konstruktorów, zdobywając 303 punkty, wygrywając raz i dziewięć razy stając na podium.

Wygrana i 76 punktów uplasowały ekipę Williams F1 Team na ósmej pozycji pozycji w klasyfikacji Konstruktorów podczas tego pierwszego roku współpracy konstruktorskiej Williams- Renault. Pastor Maldonado zebrał 45 punktów i uplasował się na 15. pozycji w klasyfikacji indywidualnej Kierowców, a Bruno Senna zdobył 31 punktów i zajął 16. miejsce.

Ostatni wyścig tego sezonu był również źródłem radości dla zespołu Caterham F1 Team, gdyż Witalij Pietrow zakończył zmagania na 11. miejscu, co pomogło tej angielsko- malezyjskiej ekipie odzyskać kluczowe 10. miejsce w klasyfikacji konstruktorów drugi rok z rzędu. Pietrow zakończył tegoroczne zmagania na 19. miejscu w klasyfikacji kierowców, a Heikki Kovalainen – na miejscu 22.

– Chcielibyśmy pogratulować Sebastianowi dzisiejszego wspaniałego występu i trzeciego tytułu mistrza
z rzędu. Jesteśmy szczęśliwi z powodu sukcesu tego kierowcy, związanego z Renault oraz sukcesów naszych partnerów z Red Bull Racing. Chcemy również pogratulować naszym pozostałym partnerom z zespołów: Lotus F1 Team, Williams F1 Team i Caterham F1 Team. Dzięki naszym czterem partnerom odnieśliśmy dziewięć zwycięstw i zdobyliśmy łącznie 839 punktów. Podczas ostatnich mistrzostw również z tymi czterema zespołami zajęliśmy miejsca w pierwszej dziesiątce klasyfikacji konstruktorów. Jesteśmy bardzo dumni z tego bilansu, który przybliża nas do zdobycia tytułu potrójnego mistrza świata. To był dla nas ciężki rok, ale również taki, który przyniósł nam wyjątkowe osiągnięcia – powiedział Jean- François Caubet, dyrektor generalny Renault Sport F1.