RENAULT: BEZPIECZNA ZIMA DLA DZIECI

R 1_Dacia_Duster

Każdego roku w okresie zimowym dochodzi do dużej liczby wypadków z udziałem dzieci. Niebezpieczne zabawy, złe warunki na drodze, a także nieodpowiedzialne zachowania dorosłych są przyczyną wielu przykrych zdarzeń.

W kilku województwach nadal trwają ferie. Ekspert programu edukacyjnego Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich” radzi jak uniknąć niepożądanych sytuacji.


Zobacz także:
RENAULT BEZPIECZEŃSTWO
RENAULT – KONKURS ORAZ PROGRAM EDUKACYJNY


Statystyki policyjne informują, że w styczniu i lutym 2012 roku w Polsce miało miejsce 385 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat, w których śmierć poniosło 7 osób, a 439 zostało rannych. Niestety duża liczba nieszczęśliwych zdarzeń spowodowana jest przez dzieci, ponieważ najmłodsi nie są w stanie zdiagnozować niebezpieczeństwa i często bawią się w pobliżu ulicy, nie pozostawiając kierowcy czasu na uniknięcie wypadku. Aby zapobiec tym tragicznym wydarzeniom, konieczna jest właściwa edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

– Rolą opiekuna jest uświadomienie niebezpieczeństwa dziecku, ważne, aby nigdy nie bawiło się w pobliżu jezdni, lecz wyłącznie w miejscach od niej oddalonych i wyznaczonych, tj. stoki narciarskie, parki czy lodowiska. Pamiętajmy także, że dzieci naśladują zachowania dorosłych, dlatego zawsze musimy im dawać dobry przykład – mówi Maria Dąbrowska–Loranc z Instytutu Transportu Samochodowego, ekspertka programu Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”.

NIEBEZPIECZNE ZIMOWE ZABAWY:

• Kulig za jadącym samochodem lub innym mechanicznym pojazdem – taka forma zabawy jest wyjątkowo niebezpieczna, ponieważ sankami może zarzucić, co spowoduje, że dziecko wpadnie pod koła pojazdu lub uderzy o latarnię, drzewo czy inną przeszkodę.

– Należy pamiętać, że używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim – co dotyczy dzieci na sankach przyczepionych do auta – jest zabronione i grozi mandatem. Znacznie bezpieczniejsze i przyjemniejsze jest organizowanie kuligu z udziałem zwierzęcia pociągowego, na terenie gdzie ruch drogowy jest minimalny – mówi Maria Dąbrowska– Loranc.

• Zjeżdżanie na sankach w pobliżu ulicy – dzieci poprzez nieuwagę mogą znaleźć się na zaśnieżonej lub oblodzonej ulicy, a w takich warunkach pojazdy mogą łatwo wpaść w poślizg i nie zdążyć zahamować. Jazdę na sankach należy zacząć od wybory odpowiedniego miejsca, które jest do tego wyznaczone, z dala od ulic. Dodatkowo trzeba pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, tj. zachowaniu odległości pomiędzy sankami, aby nie doszło do kolizji.

R 2_Espace

WSPÓLNE ZIMOWE PODRÓŻOWANIE

Przed każdym wyjazdem w dłuższą podróż samochodem, należy sprawdzić stan techniczny pojazdu i dostosować go do panujących warunków. Podróżując po zaśnieżonych górskich drogach, zimowe opony mogą okazać się niewystarczalne, w takiej sytuacji lepiej dodatkowo zaopatrzyć się w przeciwpoślizgowe łańcuchy na koła. Jeżeli podróżuje z nami dziecko poniżej 12 roku życia, a jego wzrost nie przekroczył 150 cm należy pamiętać o odpowiednim zamocowaniu fotelika, który musi być dostosowany do wieku i wagi. W 96 proc. przypadków używanie fotelików i pasów bezpieczeństwa zapobiega wyrzuceniu dziecka do przodu w razie wypadku i zmniejsza niebezpieczeństwo urazu o 30 proc. Dodatkowo należy pamiętać, że niezależnie od dystansu do pokonania, każdy pasażer powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.

– Zimą warunki na drodze potrafią zmieniać się bardzo szybko, dlatego też kierowcy powinni pamiętać o odpowiednim, zimowym wyposażeniu swojego samochodu. Zasada ograniczonego zaufania w stosunku do innych pojazdów na drodze powinna być w tym okresie szczególnie stosowana – mówi Maria Dąbrowska– Loranc.

ZIMOWA PRZERWA W DOMU

Wszystkie dzieci, które spędzają ferie zimowe w mieście i podczas złej pogody pozostają w domu mogą skorzystać z bezpłatnego programu multimedialnego Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”. Platforma jest bogata w quizy, animacje i gry, dzięki którym najmłodsi mogą uczyć się poprzez świetną zabawę. Program został również wyposażony w specjalny moduł dla rodziców i nauczycieli. Wystarczy wejść na stronę www.bezpieczenstwo.renault.pl.

Przypominamy, że do 1 marca można przesyłać prace na konkurs „Twój pomysł, Twoja inicjatywa”, gdzie główną nagroda jest wyjazd do Francji,