RENAULT: INTELIGENTNA WYSPA CZYLI ELEKTRYCZNY EKOSYSTEM

renault-wyspa1

Grupa Renault, która jest jednym z głównych graczy na rynku ekosystemów elektrycznych, prezentuje nowy projekt FlexMob’île, realizowany we współpracy ze Związkiem Gmin Belle- Île- en- Mer oraz firmami Morbihan Energies, Les Cars Bleus i Enedis.

Celem inteligentnego ekosystemu jest wsparcie transformacji energetycznej na położonej u wybrzeży południowej Bretanii wyspie.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI

ECO


 

Inicjatywa podąża śladami innowacyjnego programu Smart Fossil Free Island, który działa od lutego 2018 roku na portugalskiej wyspie Porto Santo w archipelagu Madery. Grupa Renault z partnerami publicznymi i prywatnymi będzie przez najbliższe 24 miesiące tworzyć elektryczny ekosystem, którego celem jest zmniejszenie śladu węglowego i zwiększenie niezależności energetycznej wyspy.

renault-wyspa2

– Cieszymy się z nadchodzącej współpracy ze Związkiem Gmin i partnerami nad tym unikalnym projektem we Francji. Naszym celem jest stworzenie „drugiego Porto Santo”. To znaczy wdrożenie kompleksowych rozwiązań, które będą odpowiadać na potrzeby lokalnej społeczności za pomocą najnowszych sprawdzonych technologii. System z Belle- Île- en- Mer będzie można przenieść na inne wyspy, a także do miast i obszarów podmiejskich – powiedział Gilles Normand, dyrektor ds. samochodów elektrycznych Grupy Renault.

– Kiedy usłyszałem szczegóły projektu od Jo Brohana, prezesa firmy Morbihan Energies, to wiedziałem, że razem z Renault musimy odegrać kluczową rolę w tym innowacyjnym planie budowy zrównoważonego ekosystemu mobilności – powiedział Frédéric Le Gars, Przewodniczący Związku Gmin Belle- Île- en- Mer.

renault-wyspa3

Elektro- mobilność i odnawialne źródła energii dla optymalizacji zużycia

Od 2019 roku mieszkańcy Belle- Île- en- Mer i turyści odwiedzający wyspę będą mieli dostęp do floty samochodów elektrycznych (Renault ZOE i Kangoo Z.E.) w ramach samoobsługowego systemu wynajmu. Samochody będą napędzane energią ze stacji ładowania zlokalizowanych przy głównych atrakcjach wyspy.

– Nowa usługa carsharingu będzie wykorzystywać nadwyżki energii z paneli słonecznych umieszczonych na dachach budynków użyteczności publicznej. System inteligentnego ładowania pozwala aktywować ładowanie samochodów przy pomocy nadwyżek energii wyprodukowanej w budynku – wyjaśnił Gilles Normand.

renault-wyspa4

Dla przykładu, panele społeczne na dachu szkoły zapewniają ogrzewanie i oświetlenie sal lekcyjnych w tygodniu, a w weekendy i święta będą służyć do ładowania samochodów.

Transformacja energetyczna stymuluje lokalną gospodarkę

FlexMob’île zapewni lokalnym podmiotom gospodarczym na wyspie większą elastyczność i znaczne oszczędności, tym samym promując wykorzystanie energii odnawialnej produkowanej na wyspie.

renault-wyspa5

Grupa Renault planuje również przekazanie największemu ośrodkowi wypoczynkowemu używanych akumulatorów, które zostały wycofane z użytku w samochodach.

Akumulatory te będą magazynować energię produkowaną w ciągu dnia, żeby wieczorem ogrzewać nią bungalowy. Pozwoli to ośrodkowi na wydłużenie sezonu, który do tej pory trwał krócej ze względu na koszt centralnego ogrzewania.

renault-wyspa6