RENAULT: KOBIETY O AUTACH ELEKTRYCZNYCH

Aż 90 procent kobiet uważa, że samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Renault Polska przez TNS Polska. Badanie wykazało też, że 88 proc. pań nie przejeżdża dziennie więcej niż 60 km.

To oznacza, że dzienny zasięg wprowadzanych we wrześniu br. na rynek modeli samochodów elektrycznych Renault prawie trzykrotnie przekracza ich potrzeby.

Kobiety, które uważają, że auta elektryczne to nasza przyszłość, gdyż należy ograniczyć emisję spalin (48 proc. w porównaniu do 41 proc. ogółu Polaków), to jednocześnie osoby wyznające wartości proekologiczne. 86 proc. z nich segreguje śmieci, 76 proc. unika używania toreb jednorazowych, a 92 proc. oszczędnie używa wody i energii elektrycznej.

Napęd elektryczny jest sposobem na całkowite wyeliminowanie emisji zanieczyszczeń do powietrza przez samochody i ten fakt doceniają ankietowane osoby obu płci – 65 proc. badanych uznaje zmniejszenie zanieczyszczania środowiska za najważniejszą zaletę samochodów elektrycznych. Wyraźne różnice w zdaniach Polaków i Polek pojawiają się w przypadku innych zalet samochodów elektrycznych – brak zapachu benzyny i spalin ważny jest aż dla 44 proc. kobiet, podczas gdy tak istotne znaczenie ma dla 27 proc. mężczyzn. Natomiast dla większej liczby mężczyzn niż kobiet (35 do 20 proc.) istotne jest to, że pojazdy elektryczne redukują hałas na drogach.

Ponad połowa mężczyzn ma obawy związane z zasięgiem samochodów elektrycznych, przy czym 63 proc. z nich przejeżdża dziennie maksymalnie 60 km. Obawy te dzieli z mężczyznami znacznie mniej, bo tylko 38 proc. kobiet, natomiast aż 27 proc. respondentek obawia się porażenia prądem.

– Przeprowadzono liczne testy, by upewnić się, że użytkowanie aut elektrycznych jest bezpieczne. Nie ma ryzyka porażenia prądem – zapewnia Zbigniew Kowalski, dyrektor projektu Samochody Elektryczne.

We wrześniu Renault wprowadzi na polski rynek pierwsze dwa modele w 100 procentach elektrycznych aut: Renault Fluence Z.E. oraz Renault Kangoo Z.E. Fluence Z.E. to pierwszy pełnowymiarowy, prestiżowy, a jednocześnie rodzinny samochód elektryczny w Polsce. W 2013 r. na nasz rynek wejdzie czterokołowy pojazd elektryczny Renault o nazwie Twizy.