RENAULT: POLSKA PREMIERA SENICA E-TECH ELECTRIC – RUSZYŁY ZAMÓWIENIA!

W 1996 roku Renault Scenic zrewolucjonizował rynek – stał się pierwszym kompaktowym vanem w historii europejskiej motoryzacji.

Scenic, którego nazwa jest skrótem od hasła „Safety Concept Embodied in a New Innovative Car” i była tłumaczona wówczas jako „koncepcja bezpieczeństwa wyrażona w nowym, innowacyjnym samochodzie”, całkowicie zmienił wizję samochodu rodzinnego. Scenic był „samochodem-kapsułą” – jego projekt rozpoczęto od wnętrza, a dopiero później opracowano wygląd nadwozia, a priorytetem było zapewnienie równego komfortu wszystkim pasażerom w kabinie.


Zobacz relacje:

MAZDA: NOWA, FLAGOWA CX-80 DEBIUTUJE NA EUROPEJSKIM RYNKU
 

PREMIERY


 

Teraz z kolei, w 2024 roku, Scenic E-Tech electric wprowadza nowe standardy samochodu rodzinnego, aby sprostać wyzwaniom naszych czasów, takim jak: zmieniające się nawyki podróżowania, rosnące oczekiwania w zakresie komfortu i bezpieczeństwa, wyczerpywanie się zasobów, zmniejszenie śladu węglowego związanego z przewozami. To wciąż ten sam samochód, zaprojektowany do roli głównego środka transportu w rodzinie, umożliwiającego wyjazdy w długie trasy na weekendy lub na wakacje. Lecz tym razem jest wyposażony w 100% elektryczny napęd, dysponuje zasięgiem 625 km w cyklu WLTP i możliwością szybkiego ładowania z terminali o mocy do 150 kW – wychodzi naprzeciw potrzebom rodzinnych wypadów w nieznane.

Scenic E-Tech electric wyróżnia się wnętrzem zaprojektowanym z myślą o zapewnieniu komfortu i dobrego samopoczucia wszystkim pasażerom. Dzięki dedykowanej platformie elektrycznej, kołom przesuniętym w stronę rogów nadwozia, dużemu rozstawowi osi (2,78 m), płaskiej podłodze i kompaktowemu akumulatorowi trakcyjnemu, jest ono wyjątkowo przestronne pomimo kompaktowych wymiarów auta. To w zupełności wystarczy, by zapewnić wygodę pasażerom (promień na wysokości kolan z tyłu wynosi 278 mm), a także odpowiednie miejsce na bagaże w bagażniku o pojemności 545 litrów. Dopełnieniem komfortowego wyposażenia kabiny jest przeszklony, innowacyjny dach Solarbay o regulowanej przezroczystości i pomysłowy wielofunkcyjny tylny podłokietnik ingenius. Wraz z systemem multimedialnym openR Link z wbudowaną przeglądarką Google, aplikacjami informacyjno-rozrywkowymi oraz unikalną sygnaturą dźwiękową pojazdu, która jest owocem wyjątkowej współpracy z artystą, kompozytorem i autorem Jeanem-Michelem Jarre’em, współtworzą one całkowicie nowy świat doznań w kabinie.

Przyjemność jazdy samochodem elektrycznym

Scenic E-Tech electric na pierwszym miejscu stawia przyjemność jazdy samochodem elektrycznym. Silnik o mocy do 160 kW (220 KM), kompaktowe wymiary i AmpR Medium, specjalna platforma do pojazdów elektrycznych, pozwalają w pełni cieszyć się dynamiczną jazdą na wszystkich rodzajach tras. Scenic E-Tech electric, dysponujący akumulatorem o pojemności 87 kWh, jest doskonałym wyborem dla kierowców pokonujących długie dystanse – zapewnia im spokój ducha także dzięki kompatybilności wszystkich wersji z terminalami szybkiego ładowania DC rozmieszczonymi w pobliżu i wzdłuż autostrad oraz z domowymi terminalami ładowania AC.

Lokalna produkcja w Douai (Francja) w zakładzie Ampere, wchodzącym w skład kompleksu ElectriCity

Scenic E-Tech electric, podobnie jak Megane E-Tech electric i przyszły samochód miejski Renault 5 E-Tech electric, jest produkowany we Francji w fabryce ElectriCity w Douai, wchodzącej w skład Ampere, nowego podmiotu Grupy Renault specjalizującego się w technologii samochodów elektrycznych i oprogramowania. Montowany w nim silnik elektryczny jest również produkowany we Francji, w Megafactory w Cléon. Scenic E-Tech electric jest symbolem lokalnej, zrównoważonej produkcji. Produkcja jego piątej generacji opiera się na krótkim łańcuchu dostaw: 54% części Scenica, czyli 333 z 613 pozycji katalogowych, pochodzi od francuskich producentów, z czego ponad połowa znajduje się w odległości poniżej 100 km od zakładu.

Samochód zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju

W 2022 roku w ramach szczytu ChangeNOW Renault zaprezentował swój model koncepcyjny Scenic Vision będący ucieleśnieniem ambitnej wizji dekarbonizacji, która obejmuje cały cykl życia pojazdów: od zaprojektowania poprzez produkcję i użytkowanie aż po wycofanie z eksploatacji. Dziś ta ambitna wizja staje się faktem jakim jest Scenic E-Tech electric, pierwszy w 100% elektryczny samochód rodzinny zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Nowy Scenic E-Tech electric jest zbudowany w nie mniej niż 24% z materiałów pochodzących z recyklingu, a 90% jego masy nadaje się do ponownego przetworzenia – zgodnie z dyrektywą 2005/64/WE – przez wyspecjalizowane firmy recyklingowe. Każdy z 12 modułów akumulatora trakcyjnego nadaje się do naprawy. W produkcji nie są wykorzystywane skóry naturalne, a w produkcji silnika elektrycznego są stosowane metale ziem rzadkich. Wbrew tendencjom rynkowym samochód nie ma przesadnych rozmiarów ani zbyt dużej masy – waży zaledwie 1,85 tony przy zasięgu 625 km.

Jedna z najlepszych propozycji cenowych na rynku

Cena podstawowej wersji Scenica E-Tech electric – techno 170 KM comfort range – wynosi 202 900 zł, techno 220 KM long range – 219 900 zł, a najwyższej wersji, iconic 220 KM long range – 233 900 zł.

Zamówienia są już otwarte, a samochody pojawią się gotowe do jazd testowych w salonach Renault w czerwcu br.