RENAULT: WYŁONIONO FINAŁOWE KAMPANIE KONKURSU

Obrady 0_Jury_2

Uczniowie szkół podstawowych w całym kraju namawiali lokalne społeczności do bardziej ekologicznego i bezpiecznego przemieszczania. Autorzy pięciu najlepszych kampanii będą rywalizować o nagrodę główną podczas krajowego finału konkursu „Twój pomysł, Twoja inicjatywa”.

Zwycięzcy wyjadą na kilkudniową wycieczkę do Francji, gdzie zmierzą się z laureatami konkursu z całego świata. Akcja jest elementem międzynarodowego programu edukacyjnego Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”.


Zobacz także:
RENAULT – KONKURS ORAZ PROGRAM EDUKACYJNY
BEZPIECZEŃSTWO


 

Konkurs „Twój pomysł, Twoja inicjatywa” jest elementem międzynarodowego programu edukacyjnego Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich” – jednej z największych i najstarszych inicjatyw na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i promocji ekologicznych form transportu na świecie. Zadanie konkursowe polegało na zorganizowaniu lokalnej kampanii, która wpłynęłaby na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym lub/i promocję ekologicznych form transportu.

W ramach tej inicjatywy, uczestnicy organizowali happeningi, akcje ulotkowe i plakatowe, namawiali dorosłych do ekologicznych dojazdów, informowali o problemach lokalne władze i media, a także starali się pozyskiwać fundusze na zmiany w infrastrukturze wokół szkoły. Następnie zrealizowane działania opisali w sprawozdaniu i udokumentowali w kronice lub wideoreportażu.

 

 

Do konkursu przystąpiło 99 szkół podstawowych z całego kraju, które zgłosiły swoje projekty. Jury złożone z przedstawicieli Biura Rzecznika Praw Dziecka, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Instytutu Transportu Samochodowego, Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i organizatorów zakwalifikowało do krajowego Finału 5 projektów, a także przyznało 25 wyróżnień. Przy wyborze najlepszych inicjatyw jury kierowało się między innymi takimi kryteriami jak efektywność, kreatywność i innowacyjność kampanii, skala podjętych działań, zaangażowanie grupy oraz zgodność z założeniami konkursu.

Finaliści konkursu „Twój pomysł, Twoja inicjatywa” organizowanego w ramach 13. edycji programu Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”:

1. Szkoła Podstawowa w Gminnym Zespole szkół im. W. Rutkiewicz w Janowicach Wielkich (dolnośląskie);
2. Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Jaworzynie Śląskiej (dolnośląskie);
3. Szkoła Podstawowa im. ks. Tadeusza Adama Leszczyńskiego w Mikłusach (lubelskie);
4. Szkoła Podstawowa im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach (łódzkie);
5. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej (małopolskie).

 

 

– Organizowany przez koncern Renault konkurs „Twój pomysł, Twoja inicjatywa” to innowacyjny projekt edukacyjny, który uwzględnia głos dzieci w debacie publicznej. Nadesłane projekty pokazały nam, że pomysłowość najmłodszych nie zna granic. Dzięki swoim kampaniom, wielu grupom udało się zainicjować zmiany w lokalnej społeczności – od zakupu odblasków po instalację nowych znaków drogowych, budowę parkingów dla rowerów czy chodników. Jesteśmy pod wrażeniem wielkiej pracy jaką włożyły dzieci i ich opiekunowie, wszystkim gratulujemy wspaniałych efektów. Poprzez własne zaangażowanie i działanie, dzieci nie tylko przyswoiły wiedzę, ale także wykształciły liczne umiejętności, przydatne w dorosłym życiu i przede wszystkim – dowiedziały się, że ich głos się liczy – mówi Agata Szczech, Dyrektor Public Relations Renault Polska.

Autorzy pięciu finałowych projektów będą rywalizować o nagrodę główną podczas krajowego Finału konkursu organizowanego w ramach programu Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”, który odbędzie się 25 kwietnia 2013 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Zadaniem finalistów będzie zaprezentowanie krótkich przedstawień w dowolnej formie artystycznej, które dodatkowo zilustrują zrealizowaną przez siebie kampanię. Zwycięzcy będą reprezentować Polskę na międzynarodowym Finale konkursu we Francji, gdzie zostanie wręczona nagroda specjalna za najlepszy projekt na świecie, wybrany spośród wszystkich państw uczestniczących w konkursie „Twój pomysł, Twoja inicjatywa”. Zwieńczeniem finału będzie wycieczka do Parku EuroDisneyland pod Paryżem.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie internetowej www.bezpieczenstwo.renault.pl.