Porsche zaprasza gości odwiedzających targi Retro Classics 2025 w Stuttgarcie do wspólnej podróży, która połączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość samochodu sportowego.
Od 27 lutego do 2 marca 2025 roku firma z Zuffenhausen będzie obecna w hali nr 1, gdzie zaprezentuje starannie wyselekcjonowaną paletę samochodów, które nie tylko ucieleśniają fascynację marką Porsche, ale zapewniają też głęboki wgląd w działalność działu dziedzictwa – Porsche Heritage – oraz Porsche Museum.
Zobacz relacje:

Retro Classics w Stuttgarcie to nie tylko targi – to miejsce spotkań fanów klasycznych samochodów i entuzjastów sportowych aut z całego świata. Od czwartku 27 lutego do niedzieli 2 marca 2025 roku Porsche będzie obecne w stuttgarckim centrum wystawowym z gamą szczególnych eksponatów. Wystawa łączy przeszłość marki z jej innowacyjną teraźniejszością. Nasza praca w Porsche Heritage oraz Museum ma na celu przygotowanie przeszłości na przyszłość, i to już dziś. Kultowe modele w głównej przestrzeni stoiska Porsche w imponującym stylu pokazują, jak ściśle historia naszej marki jest związana z jej przyszłością – powiedział Achim Stejskal, szef Porsche Heritage oraz Museum. Wszystkich gości serdecznie zapraszamy również do bliższego poznania naszego zespołu Porsche Heritage oraz Museum.
Lekka konstrukcja i wolnossący silnik V10: LMP 2000 oraz Carrera GT
W niedzielę 2 marca 2025 roku o godzinie 11:00 zespół Porsche Museum zaprasza na panel dyskusyjny z udziałem wybitnych gości. Zwycięzca Le Mans i ambasador marki Timo Bernhard oraz były inżynier wyścigowy Norbert Singer porozmawiają wówczas z Arminem Burgerem, koordynatorem ds. historii Porsche Motorsport, o sukcesach marki w wyścigach długodystansowych i szczególnym samochodzie, który kilka tygodni temu wyjechał na światło dzienne po szeroko zakrojonych pracach renowacyjnych – to Porsche Le Mans Prototype 2000, w skrócie LMP 2000. Ten ambitny projekt, stworzony z myślą o kolejnym triumfie w Le Mans, ze względów finansowych został przerwany na etapie rozwoju 26 lat temu. W 1999 roku, po przejechaniu zaledwie 78 testowych kilometrów, samochód został przykryty plandeką i na ponad dwie dekady trafił do magazynu. Niedawno, po 25 latach, zespół Porsche Heritage oraz Museum przywrócił go do życia.
Oto garść faktów dotyczących LMP 2000, opracowanego dla prototypowej klasy Le Mans LMP900: moc 452 kW (615 KM), pojemność skokowa 5,5 litra, wolnossący silnik V10. Pokaz samochodu na stoisku targowym będzie jego pierwszym oficjalnym występem po zeszłorocznej prezentacji.
Nie mniej imponujące jest Porsche Carrera GT, które obchodzi w tym roku swoje 25. urodziny. Studium sportowego samochodu z centralnie umieszczonym silnikiem zadebiutowało w Paryżu we wrześniu 2000 roku. Carrera GT dzieli z LMP 2000 nie tylko wolnossący motor V10, który również będzie można zobaczyć na stoisku Porsche, ale także pomysł innowacyjnej lekkiej konstrukcji. Jej nadwozie i monokokowe podwozie wykonano z włókna węglowego oraz tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym. Design i osiągi Carrera GT ucieleśniają DNA Porsche jako połączenie rozwiązań technicznych i wrażeń z jazdy ze świata wyścigów. Model ten wspólnie z LMP 2000 pokazuje, jak bardzo w Porsche innowacja przenika się z tradycją.
Samochód, który wyprzedzał swoje czasy: Porsche 959 świętuje swoje 40. urodziny
Dzięki Porsche 959 firma nie tylko ustanowiła kolejny techniczny kamień milowy, ale i przesunęła granice tego, co było wówczas wykonalne w konstrukcji samochodów. W latach 1986–1988 wyprodukowano tylko 292 egzemplarze tego supersportowego samochodu o przełomowych właściwościach aerodynamicznych. Jego 2,8-litrowy silnik biturbo o 6 cylindrach osiągał moc 331 kW (450 KM) i był w stanie rozpędzić wóz do maksymalnej prędkości 315 km/h. Dzięki temu 959 było jednym z najszybszych seryjnie produkowanych aut swoich czasów. Dzięki połączeniu przełomowej techniki i technologii oraz luksusowego wyposażenia nie tylko legitymowało się niezwykle wyśrubowanymi osiągami, ale z miejsca zyskało status technicznego lidera, który ucieleśnia inżynierskie zdolności Porsche. 959 od dawna jest legendą, która w latach 80. utorowała drogę dla nowoczesnych supersamochodów.
60 lat historii sukcesu 911 Targa
Kolejną atrakcją Retro Classics będzie duet 911 Targa, który posłuży Porsche do uczczenia 60-letniej historii sukcesu tej kultowej wersji nadwoziowej. Producent sportowych aut zaprezentuje na swoim stoisku 911 2.0 Targa z miękką tylną szybą, rocznik 1967, w towarzystwie obecnej 911 Targa 4S Heritage Design Edition typ 992. Oba modele pokazują, jak Porsche łączy tradycję z nowoczesnością. W 1965 roku, podczas salonu samochodowego we Frankfurcie, marka zaprezentowała drugą wersję nadwoziową młodziutkiej wówczas linii modelowej 911. Do dziś koncepcja stojąca za nadwoziem Targa „przewija się” przez wszystkie generacje sportowej ikony. W przypadku modeli Heritage Design Edition kluczowa jest pielęgnacja tradycji i jej reinterpretacja pod kątem przyszłości. Każda taka edycja nawiązuje do historii Porsche, ukazując szczególne cechy designu danej epoki i interpretując je w nowoczesny sposób.
Misja przyszłego dziedzictwa: Porsche przybliża tajniki prac firmowego archiwum
Przez cztery dni targów Porsche będzie nie tylko prezentować specjalne eksponaty, ale także wyjaśniać, co kryje się za mottem „Mission Future Heritage” (z ang. misja przyszłego dziedzictwa). Zespół Porsche Heritage oraz Museum zaprezentuje wszystkie aspekty swojej działalności. W tym celu w sobotę 1 marca 2025 roku o godzinie 14:00 zorganizuje rozmowę, w której swoją pracę przybliżą Alexander Klein, szef operacji i komunikacji ds. dziedzictwa, Frank Jung, szef korporacyjnych archiwów i kolekcji, oraz Denis Behn, koordynator zespołu ds. obsługi gości; dyskusję poprowadzi Timo Bernhard. W ten sposób goście będą mogli z pierwszej ręki dowiedzieć się, co dzieje się za kulisami.
Ponadto Porsche zaprasza odwiedzających do bezpośredniego, interaktywnego doświadczenia historii oraz innowacji. Ekran pozwoli zainteresowanym fanom „wsiąść” do samochodów lub przespacerować się po muzealnym sklepie. Oprócz wycieczki 360 stopni stoisko przybliży zasoby firmowego archiwum. Zespół Porsche Heritage oraz Museum zaprezentuje wybrane historyczne eksponaty dopasowane do wystawianych samochodów. Odwiedzający mogą spodziewać się modeli 911 Targa i 959 w skali, a także plakatów, rysunków oraz kasków i kombinezonów wyścigowych gwiazd, takich jak Stéphane Ortelli i Allan McNish. Bazując na haśle „Heritage Worldwide” (z ang. dziedzictwo na całym świecie), muzeum marki wykorzysta dużą mapę świata, aby pokazać, gdzie obecnie znajdują się samochody z kolekcji, biorące udział w imprezach drivingowych, rajdach oraz wydarzeniach odbywających się w ramach programu Heritage Experience. Mapę uzupełnią pokazy zdjęć i filmów z wielu miejsc. Muzealny sklep, wkomponowany w stoisko Porsche, zaoferuje odwiedzającym wybrane produkty jako pamiątkę wyjątkowej wizyty na Retro Classics.
Podczas tegorocznej edycji Retro Classics w hali 3 Porsche zaprezentuje wybrane egzemplarze 911. Nowa platforma RARE.SPHERE tworzy przestrzeń do spotkań z myślą o oddaniu ducha epoki (niem. zeitgeist) młodszych pokoleń. Producent sportowych aut pokaże tam 911 Turbo RSR 2.1 z 1974 roku – pierwszy tego rodzaju samochód z turbosprężarką i pierwsze wyścigowe Porsche z silnikiem turbo startujące w 24-godzinnym wyścigu Le Mans.
27 lutego Porsche będzie reprezentowane na targach w godzinach 11–19. Od 28 lutego do 2 marca goście będą mile widziani w godzinach 10–18.









![MG: RUSZYŁA PRZEDSPRZEDAŻ MODELU MGS9 PLUG-IN HYBRID MG uruchamia przedsprzedaż modelu MGS9 Plug-In Hybrid, wprowadzając do oferty pierwszy 7-osobowy […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/MGS9-Plug-In-Hybrid-65x65.jpg)
![VOLKSWAGEN: ŚWIATOWA PREMIERA ID.3 NEO Z NOWYM WNĘTRZEM I TECHNOLOGIAMI Volkswagen prezentuje następcę modelu Volkswagen ID.3 pod nową nazwą ID.3 Neo. Kompaktowy […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Volkswagen-ID.3-Neo-65x65.jpg)
![POZNAŃ 2026: ALPINE A390 Z POLSKĄ PREMIERĄ Alpine zaprezentuje model A390 podczas Poznań Motor Show 2026. Premiera odbędzie się […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Poznan-2026-Alpine-65x65.jpg)
![POZNAŃ 2026: LEAPMOTOR B05 DEBIUTUJE W POLSCE Leapmotor zaprezentuje pełną gamę modelową podczas Poznań Motor Show 2026. Najważniejszą nowością […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Poznan-2026-Leapmotor-B05-65x65.jpg)
![LANCIA: TROFEO LANCIA POWRACA W 2026 ROKU Z NOWĄ KATEGORIĄ RALLY6 Trofeo Lancia wróci na odcinki specjalne w sezonie 2026, kontynuując oficjalny powrót […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Trofeo-Lancia-65x65.jpg)
![LANCIA: POWRÓT DO WRC PODCZAS RALLYE MONTE-CARLO 2026 Lancia oficjalnie wraca do Rajdowych Mistrzostw Świata, debiutując w klasie WRC2 podczas […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Lancia-Ypsilon-Rally2-HF-Integrale-65x65.jpg)
![APEXWERK RACING: MOCNE OTWARCIE SEZONU NA TORZE POZNAŃ I STAŁA OBECNOŚĆ ZESPOŁU Oficjalne otwarcie sezonu na Torze Poznań przyciągnęło rekordową frekwencję i stało się […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/ApexWerk-Racing-Tor-Poznan-65x65.jpg)
![FORMUŁA E: OPEL ROZPOCZNIE RYWALIZACJĘ OD SEZONU 2026/27 JAKO ZESPÓŁ FABRYCZNY Opel potwierdził swoje wejście do ABB FIA Formula E World Championship jako […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Formula-E-Opel-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: SHELL I SCUDERIA FERRARI NADAL CHCĄ WYGRYWAĆ Shell i Scuderia Ferrari przedłużają partnerstwo. Ma ono zaowocować opracowaniem lepszych produktów, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/Shell-Ferrari1-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: OFICJALNE AUTA MERCEDESA Z NOWYM DESIGNEM Mercedes- AMG Official Safety Car to oficjalny samochód bezpieczeństwa, który obok samochodu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/mercedes-f1-safety1-65x65.jpg)
![CITROEN: 50 LAT 2CV SPOT – PIERWSZEJ LIMITOWANEJ SERII MARKI Citroen świętuje 50-lecie modelu 2CV Spot, pierwszej edycji limitowanej w historii marki. […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Citroen-2-CV-Spot-65x65.jpg)
![RETROMOBILE 2026: PEUGEOT ŚWIĘTUJE HISTORIĘ I POWRÓT GTi PEUGEOT wykorzystuje targi Rétromobile 2026 w Paryżu do podkreślenia historii i znaczenia […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Retromobile-2026-PEUGEOT-GTi-65x65.jpg)
![MAZDA: ODKRYWAJ PARKI DINOZAURÓW W POLSCE W RYTMIE SLOW Jesień to idealny czas, by zwolnić tempo, odłożyć telefony i wspólnie wyruszyć […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Mazda-Slow-Road-65x65.jpg)
![MAZDA: „MIEJSCA MOCY“ – JESIENNA PODRÓŻ W RYTMIE SLOW PO POLSCE Jesień to świetny czas, by zwolnić i ruszyć w drogę w poszukiwaniu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Mazda-slow-road-65x65.jpg)
![YAMAHA: TRACER 7 i TRACER 7 GT NA ROK 2026 ZE SKRZYNIĄ BIEGÓW Y-AMT Modele TRACER 7 i TRACER 7 GT marki Yamaha zawsze oferowały połączenie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Yamaha-TRACER-7-65x65.jpg)
![YAMAHA: PROMOCJA NA WYBRANE MOTOCYKLE I SKUTERY DO KOŃCA STYCZNIA To już ostatnie okazje Yamahy. Popularne modele można znaleźć w niższych cenach […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Yamaha-promocja-65x65.jpg)
![BRACIA SZKOPEK INACZEJ NIŻ BRACIA KLICZKO ALE PO SWÓJ SUKCES Mistrzowie świata w boksie, Władymir i Witalij Kliczko obiecali kiedyś swojej mamie, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/05/szkoepk-naszym3-65x65.jpg)
![SMUTNY OKRES CZYLI NIGDY O WAS NIE ZAPOMNIMY Styczeń jest bardzo smutnym miesiącem dla polskich fanów rajdów samochodowych. I nie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/01/odeszli1-65x65.jpg)
![TOYOTA: CHARGING NETWORK Z NIŻSZYMI CENAMI I NOWYMI PARTNERAMI W EUROPIE Toyota obniża ceny w swojej sieci ładowania i rozszerza listę partnerów. Zmiany […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Toyota-Charging-Network_01-65x65.jpg)
![SKODA: NOWA FABRYKA BATERII W MLADÁ BOLESLAV – 335 TYS. SYSTEMÓW ROCZNIE Skoda otworzyła nową halę montażu systemów akumulatorowych w zakładzie w Mladá Boleslav, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Skoda-produkcja-akumulatorow-65x65.jpg)
![VOLKSWAGEN GROUP: EUROPEJSKI PROJEKT POPRAWY BEZPIECZEŃSTWA NA DROGACH Grupa Volkswagen rozpoczyna europejski projekt, którego celem jest dalsza poprawa bezpieczeństwa ruchu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Volkswagen-Group-65x65.jpg)
![SKODA: PROGRAM „PRAWO DO JAZDY” DLA KIEROWCÓW WRACAJĄCYCH ZA KIEROWNICĘ Najpierw spokój, potem jazda – Skoda pomaga wrócić za kierownicę Powrót do […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/12/Skoda-Prawo-Do-Jazdy-65x65.jpg)
![CV SHOW 2026: ISUZU ZAPREZENTOWAŁO ELEKTRYCZNĄ WERSJĘ MODELU D-MAX EV Isuzu prezentuje model D-Max EV, pierwszy w pełni elektryczny pick-up zachowujący pełne […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Isuzu-D-Max-EV-65x65.jpg)
![CV SHOW 2026: RENAULT ZAPREZENTUJE PEŁNĄ GAMĘ ELEKTRYCZNYCH VANÓW Renault zaprezentuje pełną gamę zelektryfikowanych pojazdów dostawczych podczas CV Show 2026. Centralnym […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/CV-Show-2026-Renault-65x65.jpg)
![CONTINENTAL: PODWÓJNE WYRÓŻNIENIE NA TIRE TECHNOLOGY AWARDS 2026 Continental po raz kolejny zdobywa tytuł „Producenta opon roku” w konkursie Tire […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Continental-Tire-Manufacturer-of-the-Yea-65x65.jpg)
![NOKIAN: OPONY HAKKAPELIITTA 01 Z AUTOMATYCZNIE AKTYWOWANYMI KOLCAMI Nowa opona zimowa Nokian Tyres Hakkapeliitta 01 wprowadza rozwiązanie, które automatycznie reaguje […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Nokian-Hakkapeliitta-01-65x65.jpg)
![CHERY: SUPER HYBRID Z ZASIĘGIEM DO 1600 KM I REALNYMI OSZCZĘDNOŚCIAMI Technologia Chery Super Hybrid (CSH) ma odpowiadać na rosnące znaczenie kosztów eksploatacji […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Chery-Super-Hybrid-65x65.jpg)
![KIA: EV2 Z CISZĄ W KABINIE NA NOWYM POZIOMIE Kia zaprezentowała szczegóły prac nad komfortem akustycznym nowego elektrycznego SUV-a segmentu B […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Kia-EV2-65x65.jpg)
![SKODA: HYBRYDY PLUG-IN ZACHOWAJĄ LIMIT 150 TYS. ZŁ Nowe limity amortyzacji od 2026 roku. Niskoemisyjne modele Skody dostępne w preferencyjnym […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Skoda-amortyzacja-podatki-65x65.jpg)
![MAZDA: NSA ODRZUCA SKARGĘ KIS – HYBRYDY Z TAŃSZĄ AKCYZĄ Mazda Motor Poland wygrała przed Naczelnym Sądem Administracyjnym sprawę dotyczącą obniżonej akcyzy […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Mazda-NSA-65x65.jpg)
![SAMOCHÓD SPROWADZONY Z USA – CZY JEST SIĘ CZEGO BAĆ? O używanych samochodach sprowadzanych w ramach prywatnego importu do Polski z USA […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/02/carVertical-auto-z-USA-65x65.jpg)
![OPEL: PREMIERA SPORTOWYCH MODELI ASTRA GSe I ASTRA SPORTS TOURER GSe Sportowa przyszłość Opla jest elektryczna: hybrydy plug‑in Astra GSe i Astra Sports […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2023/02/Opel-Astra-GSe-i-Astra-Sports-Tourer-GSe-65x65.jpg)
![TEST: CHERY TIGGO 8 – PRZESTRONNY RODZINNY SUV, KTÓRY NIE NADWYRĘŻY PORTFELA Testowaliśmy Chery TIGGO 8 aby sprawdzić, jak duży SUV nowej na polskim […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Chery-TIGGO-8-65x65.jpg)
![TEST: JEEP AVENGER CZYLI MAŁY AMERYKANIN W EUROPEJSKIM WYDANIU Jeep Avenger przebojem wszedł na Europejskie rynki. W październiku łączna sprzedaż przekroczyła […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Jeep-Avenger-test-65x65.jpg)
