RETRO MOTOR SHOW: DUŻO PEREŁEK NA STOISKU CITROENA

Citroen po raz kolejny był najliczniej reprezentowaną marką samochodów na poznańskich targach Retro Motor Show jakie odbyły się pomiędzy 28 a 30 października.

Świadczy to tylko o wielkich osiągnięciach marki dla rozwoju europejskiej i światowej motoryzacji oraz o licznym gronie jej fanów.


Zobacz relacje:

RETRO MOTOR SHOW: 6 WERSJI LEGENDARNEGO MODELU 928 NA STOISKU PORSCHE

HISTORIA/OLDTIMERS


 

Najliczniejsza reprezentacja aut z podwójnym szewronem na masce znajdowała się na stanowisku Citroen Oldtimer Club Polska. Co można było tam zobaczyć? W bieżącym roku przypada 40 rocznica wprowadzenia do produkcji modelu BX będącego jednym z bardziej rozpoznawalnych aut Citroena i dla uczczenia tej właśnie rocznicy i tego wyjątkowego modelu fanom marki udało się wystawić aż 5 różnych aut modelu BX.

Najciekawszy był Citroen BX w wersji 19 DIGIT wyprodukowany w 1985 roku. Grafitowe auto wyposażono w zasilany benzyną silnik o pojemności 1900 cm. Tym co wyróżnia go z pośród innych aut jest całkowicie cyfrowa deska rozdzielacza i komputer pokładowy. Rozwiązanie takie pomimo swojej ogromnej popularności w latach osiemdziesiątych tylko niektóre firmy odważyły się zastosować w wybranych modelach swoich aut. BX-ów w tej wersji powstało tylko około 3500 sztuk.

Kolejnym interesującym autem był BX wyprodukowany w 1991 roku i od tego czasu po zakupie w polskim salonie Citroena znajduje się w jednej rodzinie przechodząc z rąk dziadka w ręce wnuczka.

Organizatorzy stoiska nie zapomnieli o przeszło 100 letnich korzeniach firmy prezentując auta z okresu jej największej świetności. Zobaczyć na stoisku COCP można było Citroena Traction Avant w wersji 11BN oraz dwa auta modelu AC4. Jedno z nich to najprawdopodobniej jedyna obecnie w Polsce oryginalna przedwojenna taksówka.