ROZPOCZĘŁA SIĘ AKCJA BEZPIECZNE FERIE

Już 16 stycznia ferie zimowe rozpoczynają dzieci i młodzież z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Jednocześnie rusza także akcja „Bezpieczne ferie”.

Przy wsparciu inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego policjanci przystępują do działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży, która wyjeżdża w tym roku na zimowiska.

Warto pamiętać, że o skontrolowanie stanu technicznego autokarów czy uprawnień kierowców mogą poprosić policjantów także rodzice. Policjanci, po otrzymaniu odpowiedniego zgłoszenia zawierającego miejsce, datę i godzinę odjazdu autokaru, wykonają czynności, których celem będzie wykluczenie jakichkolwiek nieprawidłowości.

Podczas kontroli sprawdzany jest stan techniczny autokaru, sprawność psychofizyczna kierowcy, jego uprawnienia oraz stan trzeźwości. Policjanci będą również zwracać uwagę, na miejsca, które kierowcy wybierają na postój, a także na sposób załadowania sprzętu narciarskiego oraz bagażu.

Na drogach wjazdowych do miejscowości, w których organizowane są zimowiska, można spodziewać się zdecydowanie większej ilości policyjnych patroli. Funkcjonariusze z drogówki, poruszający się nie tylko oznakowanymi radiowozami, będą za pomocą wideorejestratorów namierzać i karać kierowców, którzy nie potrafią dostosować się do obowiązującego na danym terenie ograniczenia prędkości.

Aby podróż dziecka autokarem była bezpieczna warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

• sprawdź dokładnie przewoźnika – od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii;
• poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy. Skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji i poinformuj o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru. Zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty;
• wezwij Policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą Twoje wątpliwości.

Terminy ferii w 2012 roku:

16 stycznia – 29 stycznia: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
23 stycznia – 5 lutego: podlaskie, warmińsko- mazurskie;
30 stycznia – 12 lutego: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
13 lutego – 26 lutego: kujawsko- pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Źródło: policja.pl (pt); Fot.: KWP w Szczecinie