SAO PAULO 2012: NOWY MERCEDES SLS AMG GT3

Podczas salonu samochodowego w São Paulo debiutuje nowy SLS AMG GT3 “45th ANNIVERSARY” – ekskluzywna seria specjalna, stworzona z myślą o kolekcjonerach i miłośnikach motorsportu.

W manufakturze w Affalterbach powstanie jedynie pięć egzemplarzy modelu. W proces ręcznej produkcji każdego z nich zaangażowany jest mistrz DTM i ambasador marki AMG, Bernd Schneider.

SLS AMG GT3 “45th ANNIVERSARY” to nie tylko gratka dla kolekcjonerów, ale i dowód sukcesu programu sportowego AMG. Z kolekcją 36 zwycięstw w sezonie 2012 oraz tytułami mistrzowskimi w europejskim pucharze FIA GT3, serii ADAC GT Masters oraz światowych rozgrywkach FIA GT1, wyścigowa wersja Gullwinga – SLS AMG GT3 – tworzy właśnie imponującą historię sportowego triumfu.

– Światowa premiera wyjątkowego SLS AMG GT3 “45th ANNIVERSARY” podczas 27. salonu samochodowego w São Paulo jest hołdem dla wszystkich fanów AMG z Brazylii. Po pierwsze, brazylijski rynek odnotował w ciągu minionych pięciu lat gwałtowny wzrost popularności sportowych modeli AMG. Ponadto, dwa prywatne zespoły AMG z sukcesami i doskonałymi perspektywami na przyszłość rywalizują w Brazilian GT Championship – zauważa Ola Källenius, szef Mercedes-AMG GmbH.

 

 

Ekskluzywny, matowy lakier

Kolekcjonerską naturę SLS AMG GT3 “45th ANNIVERSARY” podkreśla szereg modyfikacji nadwozia i wnętrza. Karoserię modelu oraz lekkie obręcze AMG pokrywa matowy lakier designo magno graphite, dotychczas zarezerwowany jedynie dla modelu SL 65 AMG “45th ANNIVERSARY”, zaprezentowanego podczas kwietniowych targów w Nowym Jorku.

Wzrok przyciąga również logo “45 Years of Driving Performance” na drzwiach. Po ich podniesieniu ukazuje się karbonowa struktura nadwozia – drzwi, pokrywę silnika, osłony nadkoli, spojlery zderzaków, tylną klapę i skrzydło oraz tylny dyfuzor wykonano ze szczególnie lekkich materiałów kompozytowych opartych na włóknach węglowych (CFRP).

Kabina nowego SLS AMG GT3 łączy funkcjonalną atmosferę samochodu wyścigowego z najwyższym przywiązaniem do detali. Klatka bezpieczeństwa ma dopasowane do karoserii, matowe wykończenie designo magno graphite, a na desce rozdzielczej i konsoli centralnej gości włókno węglowe. Z tego samego materiału wykonano wytrzymałą powłokę siedzenia pilota. Efektowny kontrast zapewniają sześciopunktowe pasy bezpieczeństwa w kolorze srebrnym.

Fotele każdego z pięciu egzemplarzy limitowanej serii zdobią specjalne tabliczki z numerem od 1. do 5. Listę standardowego wyposażenia zamyka dedykowany pokrowiec na samochód z logo “45 Years of Driving Performance”.

 

 

Bernd Schneider jako montażysta silników

Proces produkcji każdego egzemplarza SLS AMG GT3 “45th ANNIVERSARY” odbywa się w zgodzie z ekskluzywnym charakterem modelu. Obok inżyniera AMG, za montaż silnika odpowiada 48-letni kierowca wyścigowy Bernd Schneider. Wolnossącą jednostkę V8 o pojemności 6,2 litra wieńczy emblemat z podpisem Schneidera i odpowiedniego montażysty.

Bernd Schneider – pięciokrotny mistrz DTM, zwycięzca ogólnej klasyfikacji ITC z 1995 roku oraz mistrz świata FIA GT z 1997 roku – jest dzisiaj ambasadorem marki AMG i instruktorem Akademii Jazdy AMG. Razem z Thomasem Jägerem, koordynatorem programu sportowego AMG, jako uznany ekspert uczestniczył w wielu jazdach testowych SLS AMG GT3 i wybranych wyścigach w ramach wsparcia kierowców AMG, w tym w 24-godzinnym wyścigu w Dubaju oraz w starciach na torze Nürburgring i Spa-Francorchamps.

Odbiór samochodu z siedziby AMG

Odbiór SLS AMG GT3 “45th ANNIVERSARY” odbywa się bezpośrednio w siedzibie Mercedes-AMG w Affalterbach. Przekazaniu kluczyków na terenie 360-metrowej hali towarzyszy prezentacja samochodu, poprowadzona osobiście przez Bernda Schneidera. Program obejmuje również zwiedzanie fabryki, manufaktury silników (sekcji ich ręcznego wykończenia) oraz odwiedziny w AMG Performance Studio, gdzie powstają niepowtarzalne egzemplarze AMG. Na życzenie klienci mogą również przetestować swóje nowe auto na torze wyścigowym.

 

 

Sukces na czterech kontynentach

Mercedes-Benz SLS AMG GT3 to wyścigowa wersja modelu SLS AMG, zaprojektowana dla prywatnych zespołów. Dotychczas do klientów trafiło 49 takich aut. W pierwszym, ubiegłorocznym sezonie Gullwing błyskawicznie zyskał status najlepszego debiutanta. Międzynarodowe zespoły rywalizujące na czterech kontynentach odniosły z jego pomocą łącznie 26 zwycięstw. W sezonie 2012 SLS AMG GT3 bierze udział w ponad 15 wyścigowych seriach, w tym w światowych mistrzostwach FIA GT1, europejskich rozgrywkach FIA GT3, serii ADAC GT Masters, mistrzostwach VLN Endurance na torze Nürburgring oraz serii Blancpain Endurance.

Potrójne zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu w Dubaju w styczniu br. i liczne miejsca na podium w krótko- i długodystansowych wyścigach demonstrują sportowy potencjał SLS AMG GT3. Jak dotychczas, samochód odniósł w tym sezonie 36 zwycięstw.

SLS AMG GT3 zapewnia wzorowy poziom bezpieczeństwa, bezkonkurencyjny wśród samochodów GT3. Jego proces projektowania i produkcji przebiega w ścisłej współpracy z uznanym zespołem HWA AG. HWA wraz z Mercedes-Benz Motorsport odpowiada również za rozwój Mercedesa AMG C Coupé, startującego w wyścigach DTM.