SEAT: 6 PRZYDATNYCH FUNKCJI, KTÓRE POKOCHA KAŻDA MAMA

Ostatni raport opublikowany przez Instytut Transportu Samochodowego wskazuje, że kobiety jeżdżą bezpieczniej, a także jest mniej wypadków i kolizji z ich udziałem.

Mając na względzie przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa, producenci samochodów proponują liczne rozwiązania, które zapewnią spokojną podróż całej rodzinie.


Zobacz także:

FORD: RUSZA AKCJA KLIMATYZACJA PRO
 

ROZMAITOŚCI


System ISOFIX, czyli bezpieczeństwo dla całej rodziny

Badania portalu goodeggcarsafety.com przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wskazują, że 52% wszystkich fotelików montowanych za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa było zainstalowanych nieprawidłowo. Standardowym rozwiązaniem stosowanym w nowoczesnych samochodach, które eliminuje problemy związanie z właściwym i bezpiecznym montażem fotelików dla dzieci jest ISOFIX – międzynarodowy system mocowania dziecięcych fotelików samochodowych. Został stworzony z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa przede wszystkim młodszym pasażerom. Przy okazji pozwala rodzicom w pełni skupić się na prowadzeniu pojazdu ze świadomością, że fotelik dziecka jest zamontowany we właściwy sposób.

Pośród zalet tego rozwiązania należy wymienić lepsze wyniki w testach bezpieczeństwa, wskaźniki informujące o prawidłowym montażu fotelika oraz możliwość szybkiego montażu i demontażu siedziska. System zapewnia też solidne i trwałe połączenie pomiędzy fotelikiem samochodowym a autem, które tworzy jednolitą, sztywną konstrukcję. W przypadku nagłego hamowania lub kolizji pojazdu na dziecko będzie oddziaływać siła uderzenia o mniejszym natężeniu. System dostępny jest w wyposażeniu pojazdów osobowych wyprodukowanych po 2011 roku.

Funkcjonalności, które gwarantują bezpieczną jazdę

Rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, w tym systemy oraz asystenci jazdy mają na celu wyeliminowanie prawdopodobieństwa kolizji bądź zmniejszenia go do minimum. To bardzo ważne zarówno w przypadku jazdy całą rodziną, jak i samotnego przejazdu. W samochodach SEAT-a wykorzystano najnowocześniejsze technologie wspierające bezpieczną podróż, w tym aktywny tempomat (ACC), który szczególnie przydatny jest podczas dłuższych podróży. W pojazdach hiszpańskiej marki zastosowano również system ostrzegający o zmęczeniu kierowcy, który weryfikuje utrzymanie odpowiedniego toru jazdy. Pośród ważniejszych asystentów jazdy, w największym stopniu wspierających bezpieczną jazdę należy wymienić systemy Lane Assist (asystent pasa ruchu), Front Assist (system kontroli odstępu), Travel Assist (funkcja półautonomicznej jazdy), Exit Assist (sygnalizacja o zbliżającym się pojeździe w czasie wysiadania), Emergency Asisst (inteligentny asystent bezpieczeństwa, który sprawdza, czy kierowca trzyma przynajmniej jedną dłoń na kierownicy) oraz Pre Crash (system ostrzegający przed gwałtownym hamowaniem).

Pozostałe udogodnienia dla mam

Kolejną funkcjonalnością, która znacznie ułatwia codzienne korzystanie z auta jest dostępny w wyposażeniu automatycznie otwierany bagażnik. System jest bardzo przydatny szczególnie dla dużych rodzin, kiedy pakowanie na krótką lub dłuższą podróż stanowi nie lada wyzwanie. Funkcja sprawdzi się też w przypadku mniejszych pociech, które mają zazwyczaj problem z dosięgnięciem do klapy i otwarciem lub zamknięciem bagażnika.

Innym praktycznym rozwiązaniem jest system bezkluczykowego dostępu i uruchamiania samochodu KESSY. Bazą jego funkcjonowania jest zainstalowany w aucie sensor, który wysyła do kluczyka sygnał, gdy ten pojawi się przynajmniej 1,5 metra od pojazdu. W momencie, kiedy wszystko zadziała we właściwy sposób, drzwi można otworzyć za pomocą klamki, a pojazd jest też gotowy do uruchomienia silnika.

Kolejną funkcją, która powstała z myślą o bezpieczeństwie dzieci jest blokada tylnych drzwi. Uniemożliwia przypadkowe otwarcie samochodu, np. w trakcie jazdy. Po włączeniu takiej blokady dla dzieci, tylne drzwi można otworzyć jedynie od zewnątrz.

Modele SEAT-a w swoim wyposażeniu posiadają również bogatą ofertę oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego, w tym praktyczny pakiet świateł Full LED. Posiada on tryb świateł mijania o mocy do 900 Lumenów i zasięgu 70 metrów. Biała barwa zamontowanych świateł pomaga w dokładniejszym rozróżnieniu zarówno kształtu, jak i koloru obiektów. Jest to niezwykle potrzebna funkcjonalność podczas nocnej jazdy. Dzięki nowoczesnej technologii LED kierowca z tyłu, ​​jadąc z prędkością 120 km/h ma szansę zareagować na światło hamowania 5 metrów wcześniej. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala zwiększyć bezpieczeństwo kierowcy, jego rodziny i współuczestników ruchu podczas długich, nocnych podróży.