SEAT: IBIZA CZYLI TRZYDZIEŚCI LAT LEGENDY

Seat_1

SEAT Ibiza znany jest kierowcom na świecie już od 30 lat! Najlepiej sprzedający się model marki po raz pierwszy został zaprezentowany w 1984 roku. Był to początek wielkich sukcesów marki.

Pierwszy egzemplarz zjechał z taśm fabryki Zona Franca w Barcelonie 27 kwietnia. Mało kto pamięta, że był to okres, w którym światło dzienne ujrzał pierwszy komputer firmy Apple, a płyty CD dopiero zaczęły zdobywać popularność.


Zobacz także:
HISTORIA – OLDTIMERS


Przez 30 lat na globalnym rynku sprzedano niemal 5 mln egzemplarzy Ibizy, która szybko stała się jednym z filarów marki. Debiut nowego samochodu nastąpił w 1984 roku na salonie samochodowym w Paryżu. od tego momentu SEAT zaczął rozwijać się na międzynarodowej arenie, eksportując dziś 69 proc. wyprodukowanych modeli do 75 krajów świata.

Seat_2

Lata 80. hiszpański producent zakończył rekordami sprzedaży, stając się członkiem Grupy Volkswagen. Do roku 1993 działalność marki była skoncentrowana w Zona Franca w Barcelonie, by później rozwinąć się i przenieść do pobliskiego Martorell. Dziś powstaje tam prawie 700 modeli Ibiza dziennie. Fabryka zatrudnia ok. 1 600 pracowników i pozostaje jednym z najbardziej nowoczesnych zakładów w Europie.

Ibiza zawsze była dynamiczna, funkcjonalna i pełna młodzieżowego charakteru. Przez wszystkie cztery generacje jej projekt podkreślał najważniejsze cechy marki. Przy konstruowaniu pierwszej koncern współpracował z takimi firmami, jak Giorgio Giugiaro, Karmann czy Porsche. Kolejną generację marka opracowała wspólnie z Grupą Volkswagen, lecz jej projektantem pozostał Giugiaro.

Seat_3

Za atrakcyjną i drapieżną linię nadwozia trzeciej Ibizy odpowiadał Walter de Silva. Obecna, nowa generacja Ibizy – dzieło Luca Donckerwolke – podkreśla piękno, technologię oraz jakość. Sportowy rodowód modelu to wersje – od 100-konnej SXI aż po obecne CUPRA i FR. Najbardziej wyczynowa Ibiza Kit Car podbijała motorsport, zdobywając m.in. trzy tytuły w Rajdowych Mistrzostwach Świata w latach 1996, 1997 i 1998 w kategorii samochodów z silnikiem 2-litrowym.

Czy wiesz, że…?

– SEAT Ibiza był oficjalnym samochodem Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku;
– Ibiza II generacji była pierwszym modelem w swoim segmencie wyposażonym w 90-konny silnik TDI;
– SEAT Ibiza był pierwszym modelem w swoim segmencie wyposażonym w system ESP.

Seat_4