SEAT: TYTUŁ COMPANY OF THE YEAR CES 2020 DLA MARKI

SEAT otrzymał nagrodę w kategorii Przedsiębiorstwo Roku Connected Car Award 2020 za rozwijanie strategii elektromobilności.

Zdobywcę wyróżnienia ogłoszono podczas kongresu Consumer Electronics Show 2020 w Las Vegas.


Zobacz relacje:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

Connected Car Award to coroczna nagroda przyznawana najlepszym innowacjom w dziedzinie łączności samochodowej. Tegoroczne wyróżnienie dla SEAT-a jest wyrazem docenienia przez redakcje Auto Bild i Computer Bild działań marki na rzecz rozwoju koncepcji zrównoważonej miejskiej mobilności.

– Nasze zobowiązanie do tworzenia zrównoważonej mobilności jest widoczne już na poziomie naszego najbliższego otoczenia. Dokładamy wszelkich starań, by nasza fabryka w Martorell w 100 proc. wpisywała się w zamysł „smart factory”, czyli innowacyjnego zakładu produkcyjnego. Przejawia się to m.in. w testach dostaw dronami czy zakładowej usłudze busów na zamówienie oraz sieci ogólnodostępnych rowerów. Pozwala to na ograniczenie śladu węglowego oraz zwiększenie efektywności fabryki poprzez zrównoważony rozwój – mówi Christian Vollmer, wiceprezes ds. produkcji i logistyki SEAT-a.

Innowacja połączona ze zrównoważonym rozwojem

Rozwój indywidualnej mobilności miejskiej przejawia się również w formie zapewnia pracownikom fabryki w Martorell dostępu do darmowych rozwiązań transportowych. Przykładowo zatrudnieni specjaliści mogą na terenie zakładu korzystać z systemu 100 współdzielonych rowerów Mobike – wykonano już nimi ponad 4700 krótkich przejazdów.

Dłuższe dystanse w granicach zakładu można pokonać dzięki usłudze busów na żądanie, zamawianych przez aplikację ByBuss. W fabryce zapewniona jest flota złożona z modelu Alhambra, które rozwożą ludzi po całym terenie. By zamówić przejazd wystarczy z 10-minutowym wyprzedzeniem wskazać punkt odbioru, cel podróży oraz ilość pasażerów. Tylko w pierwszym tygodniu od wprowadzenia usługi przewieziono w ten sposób ponad 3 000 pracowników.

Dostawa dronami: szybka i niskoemisyjna

Fabryka w Martorell jako pierwsza w Hiszpanii przetestowała dostawę części montażowych z pomocą dronów. Dzięki pilotażowemu projektowi drony pokonywały dystans dwóch kilometrów w jedyne 15 minut, podczas gdy ciężarówkom dostawa zajęłaby aż 90 minut. Jako że drony nie emitują dwutlenku węgla, a ich akumulatory ładowane są energią z odnawialnych źródeł, inicjatywa przełożyła się na wzrost efektywności, elastyczności i zrównoważonego charakteru fabryki.

SEAT i IBM rewolucjonizują miejską mobilność

SEAT prowadzi również prace nad nowymi rozwiązaniami mobilności na obszarach metropolitalnych. W tym celu rozpoczął współpracę z IBM, której efektem jest projekt aplikacji mobilnej Mobility Advisor, wykorzystującej sztuczną inteligencję Watson. Program umożliwi użytkownikom dobór w czasie rzeczywistym najbardziej optymalnych środków transportu: samochodu, hulajnogi, roweru czy transportu publicznego.

Dzięki usłudze Watson Learning Machine od IBM aplikacja Mobility Advisor uczy się preferencji użytkownika, by zapewnić mu spersonalizowane rekomendacje najlepszej trasy. Propozycje dostosowują się na bieżąco do zmiennych warunków drogowych, analizując z wykorzystaniem chmury IBM dane meteorologiczne, informacje o korkach czy innych utrudnieniach w mieście.

Uwzględnia również kalendarz użytkownika oraz historię jego wcześniejszych wyborów, by każdorazowo dobrać najbardziej odpowiednie środki transportu – nawet jeśli oznacza to zostawienie samochodu na rzecz spaceru lub elektrycznej hulajnogi, np. e-KickScooter.