SHELL: POLAK UCZY SIĘ JEŹDZIĆ EKONOMICZNIE

Już niemal 57 prtocent kierowców podejmuje działania, aby ograniczyć koszty związane ze zużyciem paliwa – wynika z badań przeprowadzonych przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Shell Polska.

Shell chcąc wesprzeć kierowców, wiosną tego roku wprowadził na rynek nowe ekonomiczne paliwa, zaprojektowane by pomóc kierowcom zaoszczędzić paliwo bez dodatkowych kosztów.

Polscy kierowcy wykazują pozytywne nastawienie do ekonomicznej jazdy, wiedząc, że prowadzi to do ograniczenia wydatków na paliwo – wykazało pogłębione badanie Shell. Ponad połowa ankietowanych przyznaje się, że świadomie podejmuje działania na rzecz ograniczenia kosztów paliwa, w tym stosowanie elementów ekonomicznej jazdy. Niemniej, wśród naszych rodaków istnieje grupa 34 proc. przekonanych o niemożności uzyskania oszczędności poprzez samą zmianę nawyków za kierownicą i jeszcze większa grupa (niemal 3/4 kierowców) przekładająca potrzebę korzystania z auta nad koszt jego eksploatacji.

Nieekonomiczne zachowania za kierownicą

Badania wykazały, że jedynie dwóch na pięciu Europejczyków stara się utrzymać auto na najwyższym biegu. Również w Polsce, ta zasada ekonomicznej jazdy jest najmniej popularną wśród kierowców. Niewiele ponad połowa użytkowników polskich dróg zmienia bieg przy możliwie najniższych obrotach.

Nieznanym sposobem na ekonomiczną jazdę jest również utrzymanie odpowiedniej prędkości. Świadomych najbardziej efektywnej prędkości (90 km/h) jest jedynie 1/3 kierowców Europy, w Polsce – niewiele ponad połowa ankietowanych. Co ciekawe, w kraju wciąż możemy spotkać się z teorią, że ekonomiczna jazda to wolna jazda. Zniechęca to do stosowania efektywnych zasad aż 34 proc. badanych.

Dodatkowo, z przeprowadzonej przez Shell ankiety wynika, że najmniej popularnymi sposobami na oszczędność paliwa są niezmiennie: dbałość o nie zabieranie zbędnego bagażu (27 proc.) i korzystanie z tempomatu (1/5).

Wśród polskich kierowców posiadających w samochodzie klimatyzację dominuje postawa ograniczania korzystania z niej i włączania tylko wtedy, kiedy to konieczne. Podobnie jak w Europie, wskaźnik ten jest w Polsce na przeciętnym poziomie (Europa 50 proc., Polska 61 proc.). Zwyczaj nie korzystania z klimatyzacji jest charakterystyczny dla starszych kierowców, generalnie zwracających uwagę na oszczędzanie. Młodsi, częściej mają zwyczaj stałego korzystania z wygodnych rozwiązań, jakie oferuje auto.

– Shell ma ponad 100 lat doświadczenia w pomaganiu kierowcom z całego świata, w efektywnym wykorzystaniu paliwa. Również najnowsze, standardowe cenowo paliwo Shell FuelSave 95 i Shell FuelSave Diesel, zostało zaprojektowane by pomóc kierowcom zaoszczędzić paliwo bez dodatkowych kosztów. Wierzymy, że konsumenci korzystając z naszych paliw oraz dokonując kilku prostych zmian w nawykach jazdy, zrozumieją, że oszczędzać może każdy – mówi Anna Kruszko, dyrektor Działu Stacji Paliw Shell Polska .

Wskazówki dotyczące ekonomicznej jazdy można znaleźć pod adresem: www.shell.pl