SILK WAY RALLY 2013: MAŁYSZ W CZOŁÓWCE (2. ETAP)

R 1_GF2R5551

Obie samochodowe załogi Orlen Team wypadły świetnie na drugim etapie, rozgrywanego w Rosji, Silk Way Rally. Adam Małysz i Rafał Marton uplasowali się na szóstym miejscu, Marek Dąbrowski i Jacek Czachor na metę odcinka przyjechali na ósmej pozycji.

Dzięki dobremu wynikowi, na 547 kilometrowej pętli wokół Wołgogradu, załoga Dąbrowski / Czachor zapewniła sobie awans w generalce o dwie pozycje, gdzie jest aktualnie ósma.


Zobacz także:
SPORT
SILK WAY RALLY 2013


– Są partie trasy, na których jedziemy bardzo szybko – na etapie rewelacyjnie pokonaliśmy wydmy – w innych miejscach musimy znacznie bardziej się koncentrować by dorównywać tempem rywalom. Dzisiaj wiele się nauczyliśmy. W jednym miejscu droga była, źle oznaczona w roadbooku, tam pogubiło się wiele załóg włącznie z nami i straciliśmy kilka cennych minut. Coraz lepiej jednak rozumiemy auto i efektywniej współpracujemy z Jackiem – powiedział Marek Dąbrowski (Automobilklub Polski).

– Za wolno wjechaliśmy do jednej z rzek i utkwiliśmy, wynika to z naszej nieznajomości pełnych możliwości auta. Gdybyśmy dodali gazu do oporu najprawdopodobniej nic by się nie stało, a tak straciliśmy około 4 minut. Ale to też dobre doświadczenie na przyszłość. Jedziemy coraz bardziej płynnie, aczkolwiek zdajemy sobie sprawę, że jeszcze dużo przed nami, zanim osiągniemy swój limit – dodał Jacek Czachor.

Mylne oznaczenie trasy w roadbooku było również przyczyną błądzenia Małysza i Martona. Zespół Orlen Team większą cześć OS-ów przejechał jednak niemalże bezbłędnie. W łącznej klasyfikacji załoga zajmuje piąte miejsce.

R 3_GF2R4678

– Bardzo ciężki, długi odcinek specjalny i niesamowicie wymagający nawigacyjnie. Wszyscy błądzili, gdyż trasa była mylnie opisana w roadbooku. Piąte miejsce w takiej osadzie bardzo satysfakcjonuje. Chcemy walczyć o jak najwyższe pozycje, wiemy jednak również jakie są nasze możliwości i doświadczenie. Jeszcze kilka ciężkich odcinków specjalnych, na których chcemy dać z siebie wszystko – skomentował Adam Małysz.

Zwycięstwo etapowe przypadło Vladimirowi Wasiliewowi, któremu pokonanie trasy zajęło 6:05.23 godz. Rosjanin objął jednocześnie prowadzenie w wynikach generalnych rajdu. Zaraz za nim plasuje się Philippe Gache, trzeci jest Jean-Louis Schlesser.

Trzeci etap rajdu biegnie z Wołgogradu do Astrachania. Trasa o długości 631 kilometrów zawiera 486 kilometrową próbę z pomiarem czasu. Ponad połowę trasy stanowią twarde szutrowe szlaki, na których zawodnicy będą rozwijali duże prędkości. Pozostała cześć jest bardziej techniczna, po piachu i wydmach.

Wyniki drugiego etapu
1. Władimir Wasiliew i Witalij Wasiliew – 6:05,23 godz.;
2. Philippe Gache i Jean-Pierre Garcin – strata 6.26 min.;
3. Boris Gadasin i Aleksei Kuzmich – 7.03 min.;
4. Jean-Louis Schlesseri Konstantin Szilcow – 11.53 min.;
5. Lavielle i Polato – 12.00 min.;
6. Adam Małysz i Rafał Marton – 21.01 min.;
7. Balasz Szalay i Laszlo Bunkoczi – 29.50 min.;
8. Marek Dąbrowski i Jacek Czachor – 33.28 min.

Klasyfikacja po dwóch etapach

1. Władimir Wasiliew i Witalij Wasiliew – 10:19.16 min.;
2. Philippe Gache i Jean-Pierre Garcin – 3.37 min.;
3. Jean-Louis Schlesser i Konstantin Szilcow – 18.54 min.;
4. Boris Gadasin i Aleksei Kuzmich – 26.27 min.;
5. Adam Małysz/Rafał Marton – 38.51 min.;
6. Jewgienij Firsow i Wadim Fiłatow – 59.35 min.;
7. Balasz Szalay i Laszlo Bunkoczi – 1:00.03 godz.;
8. Marek Dąbrowski i Jacek Czachor – 1:01.40 godz.