SKODA: SIEDEM MILIONÓW MANUALNYCH SKRZYŃ BIEGÓW

sko-skrzy12

W grudniu w czeskiej fabryce osiągnięto imponujący wynik. Złożyły się na niego dwa jubileusze: sześć milionów wyprodukowanych sztuk skrzyni biegów MQ 200 i milion MQ 100.

Obydwa modele przekładni stosowane są w produkcji samochodów marki Škoda, jak i pozostałych marek Grupy Volkswagen.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

W produkcję skrzyń biegów zaangażowanych jest w Mladá Boleslav blisko siedmiuset pracowników – planowana jest dalsza rozbudowa części fabryki odpowiedzialnej za nie.

– Wyprodukowanie siedmiu milionów ręcznych skrzyń biegów dowodzi klasy naszych zakładów komponentów w Mladá Boleslav. Ręczne skrzynie biegów wyprodukowane w Mladá Boleslav i przekładnie DSG wytwarzane w naszych zakładach w Vrchlabí mogą poszczycić się najwyższą jakością budowy i absolutną niezawodnością w milionach zastosowań każdego dnia. Przez najbliższe lata jeszcze wzmocnimy produkcję elementów układów przeniesienia napędu – mówi członek zarządu Škody, Michael Oeljeklaus.

Skrzynia MQ 200 zjeżdża z linii produkcyjnej w Mladá Boleslav od roku 2000. Instalowana jest w samochodach z silnikami benzynowymi o pojemności od 1,0 do 1,6 litra. Zaliczają się do tego modele marki, jak i Volkswagena, Audi i SEAT-a. Obecnie w fabryce buduje się około 1 200 sztuk tej przekładni każdego dnia.

Skrzynia MQ 100 dołączyła do gamy produkcyjnej zakładów w roku 2011. Początkowo przeznaczona była dla rodziny najmniejszych modeli Grupy Volkswagen, która obejmuje Škodę Citigo, Volkswagena Up! i SEAT-a Mii. Od tego czasu ten model skrzyni został także zaadaptowany do nowej Fabii, jak i innych małych samochodów produkowanych w ramach Grupy Volkswagen, napędzanych benzynowym silnikiem o pojemności jednego litra. Zdolności produkcyjne zakładów w Mladá Boleslav dla skrzyni MQ 100 wynoszą aż 1 400 sztuk dziennie.

Obok wytwarzania skrzyń z linii MQ w centralnych zakładach w Mladá Boleslav, montowanie nowoczesnych automatycznych skrzyń DQ 200 w Vrchlabí jest kolejnym ważnym filarem produkcji układów przeniesienia napędu. Od debiutu DQ 200 w tych zakładach w 2012 roku, marka zainwestowała tu 210 milionów euro w infrastrukturę produkcyjną związaną z Grupą Volkswagen. Co więcej, czeska marka planuje zwiększyć moce produkcyjne zakładów w Vrchlabí do 2 000 sztuk skrzyni dziennie do marca 2016 roku.

Na tę chwilę na koncie tych zakładów znajduje się wyprodukowanych ponad 960 tysięcy sztuk skrzyń tego typu. Fabryka w Vrchlabí daje pracę około tysiącu osób w regionie.

Produkcja skrzyń biegów w tych dwóch lokalizacjach obok elementów układów napędowych obejmuje także trzy- i czterocylindrowe silniki z serii EA 211 i EA 111.