ŚWIATOWY DZIEŃ TRZEŹWOŚCI: ROZDAJĄ ALKOTESTY

ALCOTest DL_1

15 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Trzeźwości. O ile działania profilaktyczne i akcje edukacyjne przynoszą wymierne skutki, tak statystyki wypadków z udziałem nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego są nadal zatrważające.

Dlatego PKS Polonus i Domowe Laboratorium po raz kolejny przypominają Polakom, jak ważne jest bezpieczeństwo na drogach.


Zobacz także:

BEZPIECZEŃSTWO

ROZMAITOŚCI


 

W dniu dzisiejszym pasażerowie polskiego przewoźnika autobusowego, bez względu na to, gdzie rozpoczynają trasę, w autobusie otrzymują – od producenta testów diagnostycznych do domowego użytku – upominkowy Alco%Test z życzeniami udanej podróży i samych dobrych poranków. Zwłaszcza, że to właśnie w soboty (20,7 proc.) i niedziele (17,9 proc.) ma miejsce najwięcej nieszczęśliwych wydarzeń na polskich drogach, w których uczestniczą osoby pod wpływem alkoholu.

W ciągu ostatnich 15 lat zdarzyło się prawie milion wypadków drogowych, z czego co dziesiąty spowodowany był przez pijanego kierowcę. Wystarczy zaledwie 0,5 promila alkoholu we krwi, by ryzyko wypadku było trzykrotnie wyższe niż u osoby trzeźwej kierującej pojazdem.

– Jeżeli kwietniowa akcja okaże się dla naszych pasażerów okazją do głębszej refleksji nad tym, jak zadbać o bezpieczeństwo na drodze, to z pewnością – wspólnie z Domowym Laboratorium – powtórzymy ją w sierpniu, który tradycyjnie stał się już miesiącem trzeźwości – zapowiada Andrzej Padziński, dyrektor operacyjny PKS Polonus.

– Tylko w 2016 roku z Alco%Testów Domowego Laboratorium skorzystało ponad pół miliona kierowców. Mamy nadzieję, że takie akcja, jak ta zorganizowana wspólnie z PKS Polonus, przyniosą kolejny postęp w profilaktyce alkoholowej, a Polacy staną się dużo bardziej wyczuleni na problem pijanych kierowców, co poprawi bezpieczeństwo na polskich drogach. Zwłaszcza, że do zbadania trzeźwości Alco%Testem Domowego Laboratorium wystarczą zaledwie 2 minuty, które mogą uratować ludzkie życie – dodaje Joanna Ciszewska, marketing manager firmy HYDREX.

Z danych Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w 2016 roku użytkownicy dróg – w tym: kierujący, piesi i pasażerowie – będący pod działaniem alkoholu uczestniczyli w 2 967 wypadkach drogowych, co stanowiło 8,8 proc. wszystkich wypadków. Śmierć w nich poniosły 383 osoby (12,7 proc. ogółu zabitych), a 3 392 osoby – czyli 8,3 proc. ogółu rannych – odniosły obrażenia.

Sami kierujący – będący pod działaniem alkoholu – byli sprawcami 202 wypadków ze skutkiem śmiertelnym (9,7 proc. ogółu wypadków śmiertelnych z winy kierujących), w których zginęło 221 osób (9,7 proc. ogółu zabitych w wypadkach spowodowanych przez kierujących.