SZKOŁA JAZDY RENAULT: NIEPRZYTOMNI NA ULICACH

Szkola Jazdy Renault_1.8.9

Badania pokazują, że prawie co trzecia osoba przechodząc przez przejście dla pieszych używa telefonu komórkowego. Piesi słuchają muzyki, wysyłają wiadomości tekstowe i rozmawiają przez telefon, co odciąga ich uwagę od obserwacji ruchu drogowego i zwiększa niebezpieczeństwo wypadku.

– To, że jakąś czynność wykonujemy bardzo często powoduje, że tracimy czujność. Przejście dla pieszych to miejsce, które wymaga koncentracji i świadomości uczestnictwa w ruchu drogowym. Szczególna ostrożność jest niezbędna w okresie zimowym, gdy często wydłuża się droga hamowania samochodów ze względu na panujące warunki atmosferyczne – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Z badań wynika, że wysyłający SMS-y (7 proc.) dłużej przechodzą przez przejście i czterokrotnie wzrasta prawdopodobieństwo, że zignorują czerwone światło. Natomiast osoby, które słuchają muzyki (10 proc.) rzadziej spoglądają w obie strony przed przekroczeniem jezdni.

– Niezbędne jest korzystanie ze wszystkich zmysłów i sprawdzenie ruchu samochodów z obu kierunków przed wejściem na ulicę. Pomimo obowiązków kierujących pojazdami wobec pieszych nie zapominajmy, że mogą nas nie zauważyć lub zauważyć zbyt późno – przypominają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.