TOYOTA: e-PALETTE TOKYO 2020 VERSION WYSTĄPI NA IGRZYSKACH

toyota_e_Palette1

Za rok rozegrane zostaną Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie Tokio 2020. W tym wielkim wydarzeniu sportowym uczestniczyć będzie Toyota.

Marka dostarczy do obsługi specjalnie zaprojektowane pojazdy e-Palette Tokyo 2020 Version. Zostaną one pokazane podczas targów motoryzacyjnych Tokyo Motor Show.


Zobacz także:

SALONY SAMOCHODOWE

TOKIO 2019


 

20 samochodów zapewni zautomatyzowany transport po wyznaczonych trasach w wioskach olimpijskich i paraolimpijskich sportowcom i działaczom oraz organizatorom. e-Palette są wyposażone w elektryczny napęd na baterie oraz system zautomatyzowanej jazdy i zostały specjalnie przystosowane do obsługi Igrzysk na podstawie informacji od sportowców na temat ich potrzeb transportowych.

toyota_e_Palette2

Zaprezentowane po raz pierwszy w 2018 roku, e-Palette to pierwsze pojazdy Toyoty opracowane specjalnie z myślą o autonomicznym transporcie jako usłudze (Mobility- as- a- Service, Autono-MaaS). Ich opracowanie to jeden z przykładów poszerzania działalności producenta o różne formy szeroko rozumianej mobilności, w tym elektryfikację napędów, łączenie pojazdów w sieci za pośrednictwem internetu oraz zaawansowane technologie prowadzenia z myślą o nowych formach współdzielenia pojazdów.

e-Palette Tokyo 2020 Version zostały przystosowane do użytku w wioskach olimpijskich i paraolimpijskich. Są wyposażone w szerokie, rozsuwane drzwi i elektrycznie otwierane podjazdy, które ułatwiają wejście do środka zawodnikom, w tym paraolimpijczykom. Za kierowanie nimi odpowiada system autonomicznej jazdy na poziomie 4 wg SAE przy prędkości do 20 km/h. Dla bezpieczeństwa każdy pojazd będzie nadzorowany przez operatora, który w razie potrzeby będzie mógł przejąć kontrolę.

toyota_e_Palette3

Pojazd e-Palette Tokyo 2020 Version zostanie zaprezentowany na stoisku Toyoty podczas Salonu Motoryzacyjnego w Tokio, organizowanego od 23 października do 4 listopada br.

Najważniejsze informacje o e-Palette Tokyo 2020 Version

Komfort poruszania się
• e-Palette mają symetryczny przód i tył, kształt prostopadłościanu i koła w samych rogach nadwozia. Dzięki temu zapewniają maksymalnie przestronne, wygodne i funkcjonalne wnętrze
• wewnątrz umieszczono poręcze i siedzenia łatwe w użyciu niezależnie od wzrostu pasażera. Do wykończenia podłogi, siedzeń i innych elementów wyposażenia użyto kontrastujące kolory, by pomóc ludziom o słabym wzroku lub daltonistom.

toyota_e_Palette4

Ułatwienia przy wsiadaniu i wysiadaniu
• każdy pojazd ma szerokie drzwi przesuwne, niskie podłogi, elektrycznie wysuwane podjazdy i system Arrival Control, uruchamiany przy zbliżaniu się do celu, który pozwala zatrzymać się precyzyjnie w granicach wyznaczonego przystanku;
• szeroki rozstaw osi i płaska podłoga sprawiają, że we wnętrzu jest miejsce na cztery wózki inwalidzkie oraz dodatkowo dla 7 stojących pasażerów.

toyota_e_Palette5


Autonomiczne prowadzenie

• Toyota e-Palette jest wyposażona w specjalnie zaprojektowany system autonomicznej jazdy, składający się z zaawansowanego sprzętu i oprogramowania oraz kamer i Lidar-ów; w połączeniu z mapowaniem 3D o wysokiej dokładności system osiąga czwarty poziom autonomii wg SAE;
• ay zwiększyć bezpieczeństwo działania, e-Palette otrzymał także zewnętrzy interfejs do interakcji systemu z człowiekiem, zaprogramowany do komunikacji z otoczeniem podczas autonomicznej jazdy, w tym z pieszymi; przednie i tylne światła są animowane, by naśladować kontakt wzrokowy i informować przechodniów o zachowaniu pojazdu;
• system autonomicznej jazdy nieustannie monitoruje przeszkody w otoczeniu w zakresie 360 stopni i dostosowuje prędkość do warunków; aby dodatkowo zminimalizować ryzyko niepożądanych sytuacji, w każdym pojeździe będzie podróżował operator nadzorujący pojazd i gotowy do przejęcia kontroli w razie potrzeby.

toyota_e_Palette6