TOYOTA: WODOROWE MODELE MIRAI DLA RZĄDU W KANADZIE

mirai-toy1

Toyota dostarczyła rządowi Quebecu 50 wodorowych samochodów Mirai. Jest to pierwsza flota elektrycznych samochodów na ogniwa paliwowe w Kanadzie.

Zakup floty przez władze prowincji to inauguracja obecności wodorowej motoryzacji w kraju Klonowego Liścia.


Zobacz także:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

Podczas trwających właśnie targów motoryzacyjnych w Montrealu Toyota Canada oraz jej partnerzy zaprezentowali postępy w rozwoju wodorowego transportu i odpowiedniej infrastruktury w Quebecu.

mirai-toy2

– To kluczowy moment, który zdefiniuje rozwój zrównoważonego transportu w Quebecu. Toyota Mirai, elektryczny samochód na wodór, debiutuje w naszej prowincji. Flota 50 Mirai została przywieziona z Japonii do Vancouver, skąd przyjechała do Montrealu pociągiem. Auta trafiły do Quebec City do floty władz prowincji. W ciągu ostatnich dwóch lat Toyota mocno inwestowała w tutejszy rynek, aby przygotować go do premiery Mirai. Jednocześnie jesteśmy zaangażowani w budowę pierwszej stacji wodorowej w Quebecu – powiedział Martin Gilbert, dyrektor ds. strategii i innowacji Toyota Canada.

Pierwsza publiczna stacja wodorowa w Quebecu

W Quebec City pod Montrealem powstaje pierwsza kanadyjska publiczna stacja, na której obok konwencjonalnych paliw i punktów ładowania akumulatorów będzie dostępny także sprężony wodór. Toyota wyposażyła ją w dystrybutor wodoru, dzięki któremu tankowanie samochodów na ogniwa paliwowe będzie przebiegało szybko i bezpiecznie. Wodór będzie produkowany na miejscu w elektrolizerze wody, który będzie wykorzystywał nadmiar energii dostarczanej do sieci z elektrowni wodnych w Quebecu.

Stacja zostanie otwarta w lutym, a w planach jest budowa kolejnej w Montrealu.

mirai-toy3

Toyota produkuje model Mirai od grudnia 2014 roku. Samochód jest oferowany w Japonii, USA oraz na wybranych rynkach w Europie. Mirai to średniej wielkości sedan z silnikiem elektrycznym zasilanym ogniwami paliwowymi, w których generowany jest prąd w reakcji wodoru i tlenu. Auto ma zasięg ponad 500 km, a jego tankowanie trwa 3 minuty. Silnik o mocy 154 KM i 335 Nm momentu obrotowego rozpędza wodorową Toyotę do 100 km/h w 9 sek. Samochód nie emituje spalin ani dwutlenku węgla, a jedynie parę wodną.

Pierwsze dwie stacje tankowania wodoru w Polsce zostaną uruchomione przez Lotos do 2021 roku. Koncern ogłosił swoje plany podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Na początku stacje powstaną w Warszawie i Gdańsku. Pierwsze doświadczenia z technologią wodorową zdobył już także Orlen, który uruchomił punkt tankowania wodoru na swojej stacji w Mulheim w Niemczech.