VOLKSWAGEN: ŚWIATOWA PREMIERA GOLFA R I GOLFA R VARIANT

Golf R i Golf R Variant: Volkswagen zaprezentował jednocześnie dwie odmiany nadwoziowe topowej odmiany swojego bestsellera.

Auto dysponuje teraz mocą 333 KM, ma zmodyfikowane zawieszenie, a także bogatsze wyposażenie standardowe. 333 KM to o 13 KM więcej niż w poprzednim modelu, a prędkość maksymalna nowego Golfa R wynosi 250 km/h. Można ją zwiększyć o 20 km/h za sprawą opcjonalnego pakietu R-Performance. Czyni to obie wersje Golfa R – obok Arteona R Shooting Brake – najszybszymi produkowanymi seryjnie modelami Volkswagena.


Zobacz także:

GOOWOOD 2024: TOYOTA ZAPREZENTUJE NOWEGO GR YARIS
 

PREMIERY


 

Bardziej agresywny wygląd, bogatsze wyposażenie.

Nowe Golfy R bazują na ósmej generacji tego modelu, która na początku roku przeszła gruntowną modernizację. Auto wygląda bardziej agresywnie dzięki przeprojektowanej przedniej części z matrycowymi reflektorami IQ.LIGHT, podświetlanym znaczkiem VW, wlotami powietrza w zderzaku i nowymi tylnymi światłami LED. Nowe, 19-calowe kute felgi aluminiowe Warmenau są dostępne za dopłatą. Imponują one świetnym wyglądem, niską masą (zaledwie 8 kg) i zapewniają bardzo wydajne chłodzenie hamulców, co jest szczególnie istotne podczas jazdy na torze wyścigowym.

Nowy system infotainment również został przeprojektowany, a jego wyświetlacz ma teraz przekątną 12,9 cala. Dzięki nowemu oprogramowaniu i strukturze menu obsługa jest teraz znacznie łatwiejsza. Na nowo opracowano również sterowanie podświetlanymi, dotykowymi sliderami automatycznej klimatyzacji i regulacji głośności, a także asystenta głosowego IDA, który ma dostęp do opartego na sztucznej inteligencji narzędzia ChatGPT, aby odpowiadać na pytania. Zoptymalizowano również działanie przycisków na kierownicy.

Golfy Rstandardowo wyposażone w ulepszony Digital Cockpit Pro o przekątnej wyświetlacza 10,2 cala. Oprócz klasycznych widoków, znanych z pozostałych odmian Golfa, Digital Cockpit Pro w Golfie R oferuje także sportowy wygląd, z centralnym, okrągłym obrotomierzem w stylu charakterystycznym dla modeli R lub R-View, z poziomym obrotomierzem.

Wnętrze dopasowane do osiągów.

Wnętrze obu odmian Golfa R jest niezwykle ergonomiczne i wykończone w stylu znanym z modeli R. Kierowca i pasażer mają do dyspozycji sportowe fotele ze zintegrowanymi zagłówkami. Wnętrze może być za dopłatą wykończone czarną skórą nappa z elementami o wyglądzie karbonu z niebieskimi wstawkami i logo R na oparciu fotela. Na życzenie wnętrze Golfa R może być ozdobione elementami z prawdziwego włókna węglowego. To wszystko sprawia, że auto jest jeszcze bardziej wyjątkowe.

Golf R – moc i wydajność.

Nowe Golfy R dysponują mocą 333 KM, którą generuje dwulitrowy silnik z turbodoładowaniem. Moment obrotowy jest przekazywany na wszystkie koła za pośrednictwem 7-biegowej skrzyni DSG. By napęd był jak najbardziej wydajny auto jest wyposażone w system R-Performance Torque Vectoring. Poprawia on stabilność i właściwości jezdne, dbając o odpowiedni rozdział momentu obrotowego na tylne koła podczas pokonywania zakrętów. Maksymalny moment obrotowy w nowym Golfie R wynosi 420 Nm. Prędkość maksymalna to 250 km/h i może zostać zwiększona o kolejne 20 km/h, jeśli właściciel zamówi opcjonalny pakiet R-Performance.

Pakiet R-Performance – więcej frajdy z jazdy.

Oprócz wyższej prędkości maksymalnej, pakiet R-Performance oferuje dwa dodatkowe tryby dla entuzjastów motorsportu, którym zdarza się jeździć po torach wyścigowych: Drift i Special. Tryb Special został dostosowany do północnej pętli toru Nürburgring.

Menedżer dynamiki jazdy optymalizuje wrażenia z jazdy.

Opcjonalne adaptacyjne zawieszenie DCC stale reaguje na nierówności i sytuację na drodze. Jego praca jest koordynowana za pośrednictwem menedżera dynamiki jazdy, dzięki czemu zawieszenie oferuje zawsze najwyższy możliwy komfort jazdy i optymalne właściwości jezdne. Dzięki temu nowe Golfy R świetnie nadają się zarówno do codziennej jazdy, jak i do wypadów na tor. Golf R Variant jest szczególnie wszechstronny: maksymalna pojemność bagażnika (ze złożonymi oparciami tylnych siedzeń) wynosi 1642 litry.

Ekskluzywny Golf R Black Edition.

Auto wyróżnia się wyrafinowanym wyglądem: zgodnie z nazwą (Black Edition), wiele elementów jest przyciemniona – są to m.in. emblematy Volkswagena i logo R, a zaciski hamulcowe R z ciemnym logo R, 19-calowe felgi Estoril i końcówki rur wydechowych są czarne. Standardem są także przyciemnione reflektory matrycowe LED IQ.LIGHT. W wyposażeniu znalazł się także opcjonalny w innych odmianach pakiet R Performance.

Historia sukcesu Golfa R.

Od ponad dwóch dekad Volkswagen R oferuje specjalne modele jako marka premium z bogatszym wyposażeniem i wyrazistym designem – i dzięki temu zachwyca fanów Volkswagena na całym świecie. Historia sukcesu Golfa R rozpoczęła się w 2002 roku od legendarnego Golfa R32 – do dziś sprzedano ponad 250 tysięcy egzemplarzy tego modelu i jego czterech następców.