VOLVO: JUBILEUSZ 10-LECIA FABRYKI WE WROCŁAWIU

W 2012 roku mija 10 lat od momentu rozpoczęcia produkcji koparkoładowarek Volvo we Wrocławiu. Maszyny te cieszą się ogromną popularnością wśród klientów na całym świecie.

Produkcja koparkoładowarek Volvo we Wrocławiu rozpoczęła się w 2002 roku. Powstające tutaj modele zaprojektowano specjalnie dla wrocławskiej fabryki. Obecnie produkowana jest tu nowa generacja koparkoładowarek Volvo – BL 71B i BL 61B.

Fabryka koparkoładowarek we Wrocławiu posiada nowoczesną linię produkcyjną zorganizowaną według standardów Volvo Production System (VPS). Na początku października 2012 roku linia ta została poddana cyklicznej ocenie audytorów Grupy Volvo, pod kątem stopnia wdrożenia zasad Volvo Production System i uzyskała bardzo wysokie noty.

– 10 rocznica istnienia fabryki we Wrocławiu, to czas, w którym dokonujemy pewnego podsumowania jej działalności i uważniej przyglądamy się realizowanym procesom. Osiągnięcie doskonałych wyników audytu, to dla nas wielki sukces i niewątpliwy powód do dumy, zwłaszcza w tak istotnym momencie historii fabryki. Znaleźliśmy się w gronie najlepszych organizacji Volvo Construction Equipment w regionie Europy i wśród 10 najwyżej ocenianych zakładów produkcyjnych całej Grupy Volvo. Ocena audytorów potwierdza, że w naszych działaniach obraliśmy właściwy kierunek, a praca włożona w minionych latach we wdrażanie systemu, znajduje odzwierciedlenie w doskonałych wynikach, jakie obecnie uzyskujemy – podkreśla Tommy Bengtsson, dyrektor generalny Volvo CE Wrocław.

Volvo CE we Wrocławiu to kompletna organizacja obejmująca pełny proces powstawania koparkoładowarki, począwszy od fazy projektowania i rozwoju produktu, poprzez zakupy komponentów, technologię linii produkcyjnej, produkcję, aż po pełną obsługę logistyczną i wsparcie organizacji handlowych. W Volvo CE we Wrocławiu pracuje obecnie ponad 220 osób.

Integralną częścią działalności Volvo CE w Polsce jest oddział testów i prototypów (Test & Prototype Operations) w Jaroszowie na Dolnym Śląsku, który rozpoczął działalność 10 lat temu, równolegle z uruchomieniem produkcji koparkoładowarek we Wrocławiu. Początkowo testy przeprowadzane były tylko na koparkoładowarkach, natomiast od 2004 roku oddział testuje wszystkie maszyny budowlane Volvo. W ciągu 10 lat wypracowano blisko 300 000 godzin testowych. Jest to jedyne pole testowe w Polsce przeznaczone do testów maszyn Volvo CE.

Historia koparkoładowarki Volvo

Pierwsza koparkoładowarka Volvo została zbudowana w 1965 roku. Do połowy lat 70-tych Volvo oferowało 4 różne modele – wtedy pod nazwą BM Volvo. W 1974 roku zadebiutowała wysokowydajna koparkoładowarka BM616 – już pod nazwa Volvo BM, oferowana na dwóch podwoziach: ładowarkowym oraz na bazie traktora przemysłowego. Część koparkowa została zaprojektowana specjalnie na ciężkie skandynawskie warunki. W 1977 roku wprowadzono wersję z czterema równymi kołami Volvo 646, a po niej do połowy lat 90-tych produkowane były modele EL70 i EL70C.

2002 rok to otwarcie nowej karty w historii tego produktu w Volvo. Z wykorzystaniem opinii klientów z całego świata opracowano od podstaw nowe modele – początkowo dwa: BL71 i BL61. To tzw. modele sideshift, czyli wyposażone w przesuw boczny części koparkowej, wykorzystywane w Europie, Afryce, Azji i Oceanii. Rok później zadebiutowały modele przeznaczone na rynki obu Ameryk – BL60 i BL70.

Były to tzw. modele centermount, czyli wyposażone w część koparkową zainstalowaną centralnie. Pierwsza publiczna prezentacja koparkoladowarek BL60 i 70 odbyła się na targach ConExpo w Las Vegas. Maszyny wzbudziły tam wielkie zainteresowanie i wkrótce zaczęły napływać duże zamówienia z tego rynku. W związku z ogromnym popytem w USA oraz coraz większym potencjałem Ameryki Łacińskiej, w 2009 roku zapadła decyzja o uruchomieniu drugiej fabryki koparkoładowarek – w Tultitlan w Meksyku.

Kolejna kluczowa data dla koparkoładowarek Volvo to rok 2011 i nowa seria maszyn. Seria B to przede wszystkim nowy, stylowy design, kompletnie nowa, jeszcze bardziej przyjazna dla operatora kabina oraz nowe wersje silnikowe. Tym razem światowa premiera odbywa się podczas włoskich targów Samoter w Veronie.

Od 2002 roku koparkoładowarki z Wrocławia pojawiły się w 97 krajach świata. Oprócz kluczowych rynków, takich jak Rosja, Brazylia, Turcja, Francja i Polska można znaleźć je także na Filipinach, w Sierra Leone czy na Mauritiusie.

Do produkcji koparkoładowarki Volvo potrzeba blisko dwóch tysięcy komponentów. Niemal 40 proc. z nich pochodzi od dostawców z Polski. Warto zaznaczyć, iż udział polskich komponentów w koparkoładowarkach z Wrocławia znacznie wzrósł od momentu rozpoczęcia produkcji. Kilkunastu kluczowych dostawców jest ulokowanych w okolicach Wrocławia. Część z nich dostarcza swoje komponenty nie tylko do Wrocławia, ale także do fabryki w Meksyku.


Nowoczesny design i wysoka jakość

Czym koparkoładowarka Volvo różni się od innych maszyn dostępnych na rynku? Przede wszystkim nowoczesnym designem i jakością wykorzystywanych materiałów. Volvo jest niewątpliwym leaderem w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, co zostało potwierdzone m.in. dwukrotnym zdobyciem przez zespół naszych projektantów prestiżowej nagrody Red Dot. Wielu klientów podkreśla, że maszyny z Wrocławia są dzisiaj najlepiej prezentującymi się maszynami na rynku i że był to jeden z powodów, dla których zdecydowali się wybrać właśnie naszą ofertę.

Trwałość jest cechą łączącą wszystkie modele maszyn Volvo. Bez względu na to, czy są to wozidła przegubowe, koparki czy ładowarki, struktury wszystkich naszych maszyn zaprojektowane są na lata ciężkiej pracy. Wysoka wydajność maszyn Volvo jest kolejną cechą, którą mocno akcentują klienci. Niezwykle silna część ładowarkowa, sterowanie za pomocą opatentowanego joysticka umożliwiającego multifunkcyjną pracę łyżką ładowarkową i zmianę kierunków jazdy, czy precyzyjna hydraulika części koparkowej dzięki systemowi flow-sharing, to tylko niektóre z zalet, jakie oferują nasze maszyny.

Dbałość Volvo o bezpieczeństwo, to przede wszystkim trzypunktowy dostęp do kabiny, bezpoślizgowe stopnie, dostęp serwisowy z poziomu ziemi, światła LED i wiele innych rozwiązań minimalizujących ryzyko wypadków. Wszelkie porównania jasno wskazują na fakt, iż mamy najlepszą kabinę i pod względem komfortu pracy operatora daleko wyprzedzamy inne koparkoładowarki na rynku. Tym, co ma ogromne znaczenie dla klientów i co wyróżnia naszą firmę, jest wsparcie przez sieć dealerską Volvo, w której skoncentrowana jest ogromna wiedza i doświadczenie gromadzone przez lata.