VOLVO: ZAPISZ SIĘ NA JAZDĘ PRÓBNĄ I PRZETESTUJ SYSTEMY

Vo 1_2_5

Volvo Auto Polska postanowiło zaprezentować potencjalnym klientom najnowsze technologie stosowane w samochodach marki. Można przekonać się naocznie, jak działają systemy odwiedzając dealerów i umawiając się na jazdy próbne.

Mieliśmy okazję osobiście przetestować nowy układ Volvo Active High Beam Control, czyli możliwość jazdy na światłach drogowych bez oślepiania innych kierowców oraz City Safety – system automatycznego hamowania przed przeszkodą.


Zobacz także:
BEZPIECZEŃSTWO
VOLVO: CHCESZ PRZETESTOWAĆ ŚWIATŁA I SYSTEMY?


Active High Beam Control zrewolucjonizował oświetlenie samochodowe. Dzięki nowym ksenonowym światłom adaptacyjnym kierowca używając świateł drogowych, nie oślepia pojazdów nadjeżdżających z przeciwka, lub jadących tuż przed nim.

Dzieje się tak za sprawą kamery zamocowanej od wewnętrznej strony szyby przedniej, w okolicach mocowania lusterka wstecznego. Precyzyjne określanie położenia, którego błąd nie przekracza 1,5 stopnia pozwala na bezbłędne odróżnienie świateł pojazdów poruszających się po drodze od np. podświetlonych znaków drogowych, blasku latarni, czy też reklam. Sygnał z kamery sterujący specjalnymi cylindrycznymi przesłonami dokładnie zasłania snopy światła, które oślepiają kierowców, jednocześnie nie przestając oświetlać pozostałych obszarów, jakimi są pobocza czy chodniki.

Vo 2_6

Dzięki systemowi Active High beam Control kierowca czuje mniejsze zmęczenie podczas jazdy nocą, ale przede wszystkim zmniejsza ryzyko potrącenia pieszych poruszających się poboczem, czy nieoświetlonym chodnikiem. W konsekwencji dzięki nowemu systemowi droga przed samochodem jest oświetlona w sposób optymalny, dopasowujący się do panujących warunków na drodze, a kierowca nie musi rezygnować z pełnej mocy oświetlenia.

Ta sama kamera, która pozwala na wycięcie odpowiedniego fragmentu światła w systemie Active High Beam Control, odpowiedzialna jest również za prawidłowe działanie systemu City Safety, który poprzez czujnik laserowy wykrywa przed autem przeszkodę, uruchamiając automatyczne hamowanie bez ingerencji człowieka.

Nowe rozwiązanie jest wyposażeniem standardowych modeli: V40, V40 cross country, S60, V60, XC60, V70, XC70 i S80.

Akcja Volvo potrwa do końca listopada. Jazda testowa przysparza ciekawych wrażeń – warto umówić się na nią się w salonie Volvo…

PAULINA JUR