WIDEOREJESTRATOR: WARTO MIEĆ W AUCIE (PORADY)

Wid 1_2

Do tej pory czarna skrzynka kojarzyła nam się z urządzeniem rejestrującym przebieg lotu samolotu, jednak swoje zastosowanie znalazła w coraz modniejszym rejestratorze trasy, montowanym na czołowej szybie pojazdu.

Kamery montowane w samochodach, stały się niezbędnym narzędziem usprawniającym pracę policji, która dzięki nagraniom może bezdyskusyjnie ostudzać brawurową jazdę kierowców. Nie rzadko spotykamy w sieci prywatne nagrania użytkowników prywatnych samochodów, co jest dowodem wzrastającego zainteresowania urządzeniem.


Zobacz także:
GPS / AUDIO
WIDEO REJESTRATORY – KAMERY


Za niewielką cenę można kupić najprostszy rejestrator dostarczający nieocenione materiały dowodowe, które pozwalają na ustalenie przebiegu zdarzeń i wyjaśnienie niejednoznaczności podczas kolizji uczestników, ale i osób będących świadkami wykroczeń.

Niewielkich rozmiarów urządzenie rejestruje przebieg trasy zapisując wszystko na karcie pamięci w formie pliku Audio Video. Każde nagranie dzielone jest na odpowiednie sekwencje opatrzone datą i godziną, co skraca czas wyszukiwania interesującego nas nagrania.

Na co zwrócić uwagę podczas kupna?

Na rynku pojawia się coraz więcej ofert z wideo-rejestratorami, czym sugerować się podczas wyboru?
Należy skupić się na wyborze rejestratora znanej marki, w sieci dostępne są testy dzięki, którym można zapoznać się z jakością produktu oferowaną przez producentów. Przed zakupem warto przejrzeć opinie użytkowników, które bywają bardzo pomocne.

Wid 2_388-2

Pierwszorzędną rolę podczas wyboru stanową:

* Rozdzielczość
To przede wszystkim ona decyduje, o jakości nagrania, choć przyjmuje się, że powinna wynosić 720p, to warto zapoznać się z rejestratorami o jak najwyższej rozdzielczości pozwalającej uzyskać najlepszą jakość. Na rynku dostępne są kamery Full HD, jednak pamiętajmy im lepsza rozdzielczość, tym więcej nagrania zajmują miejsca, a co za tym idzie zmniejsza się pojemność przechowywania filmów. Warto wiedzieć, że gorsza rozdzielczość, może nie poradzić sobie przy gorszej pogodzie, zamazując np. tablice rejestracyjne.

* Kąt nagrywania
Ważne jest, aby rejestrator miał jak najszerszy kąt widzenia porównywalny do ludzkiego oka, dzięki czemu na nagraniu znajdą się dwa pasy jezdni, a nawet fragmenty pobocza. W większości rejestratory posiadają w sobie kąt widzenia równy 120 stopni, jednak na rynku możemy znaleźć urządzenia oferujące nawet 170stopni.
Poza całym nagraniem ważna jest rejestracja dźwięku, która nie stanowi standardowego wyposażenia kamer. Dzięki niemu zapisane zostaną nasze komentarze, czy dźwięki towarzyszące kolizji.

Elementami drugorzędnymi, ale również ważnymi są:

Akumulator – rejestratory z górnej półki posiadają wbudowany akumulator, tańsze rejestratory wymagają podłączenia urządzenia do zewnętrznego zasilania.

Wyświetlacz – W najprostszych rejestratorach nie jest on montowany, jednak na rynku pojawia się coraz więcej ofert z większymi ekranami, które choć kuszą, nie do końca są przydatne. W zupełności wystarczą wyświetlacze o przekątnej 2-3cali.

Moduł GPS – stał się dodatkową opcją dla najbardziej wymagających, pozwalając na zapisanie informacji o pozycji, położeniu, prędkości, współrzędnych geograficznych. Dzięki niemu w krótkiej chwili możemy na komputerze odtworzyć przebieg trasy.

Night view – najnowocześniejsze rejestratory stawiają również na zapewnienie odpowiedniej jakości nagrania podczas jazdy nocą. Wykorzystując dodatkowe diody IR, oraz zaawansowaną technologię użytkownicy nie muszą martwić się o jakość nagrania gdy zapadnie zmrok.

Jakiego producenta wybrać z szerokiej gamy produktów?

Najpopularniejszymi z producentów kamer są: Mistral, MIQ, Goclever, Prestigo, Gembrid. Każdy z producentów, ma do zaoferowania produkty na przysłowiową „każdą kieszeń”, ale również ci najbardziej wymagający znajdą coś dla siebie.

Podsumowanie

Rejestrator trasy może okazać się bardzo przydatny w wielu sytuacjach, nawet ten najprostszej konstrukcji. Od rekreacyjnego nagrywania pokonywanej trasy, po wykorzystywanie nagrań w celu domniemania niewinności. Możemy również poprawić swój styl jazdy dzięki nagraniu video, który pozwoli dostrzec nam często popełnianie przez nas błędy i wyeliminować złe nawyki.

PAULINA JUR