WTCC: HONDA ROZPOCZYNA PRZYGODĘ NA TORZE

Zespół Honda Racing Team JAS debiutuje podczas tego weekendu w Mistrzostwach Świata Samochodów Turystycznych FIA (WTCC) na japońskim torze Suzuka. To historyczny moment dla firmy.

Firma Honda wystawi jeden pojazd – Hondę Civic WTCC napędzaną turbodoładowanym, czterocylindrowym silnikiem benzynowym o pojemności 1,6 litra z układem bezpośredniego wtrysku paliwa – który poprowadzi Portugaczyk Tiago Monteiro. Zarówno kierowca jak i samochód są gotowi do startu, po odbyciu serii wyczerpujących letnich testów w Europie oraz prób na japońskim torze Sugo, które odbyły się na początku tego tygodnia.

Poza debiutem zespołu Hondy w WTCC, zawody na torze Suzuka zbiegają się również z dwoma istotnymi w historii firmy wydarzeniami – 50 rocznicą budowy toru Suzuka, który powstał z inicjatywy Soichiro Hondy, czyli założyciela firmy, oraz z okazji 40 urodzin modelu Civic.

– Od lutego, gdy zapadła oficjalna decyzja o naszym udziale w WTCC, cały zespół wytrwale przygotowywał się do startu na torze Suzuka. To dla nas ogromne wyzwanie, ale dopięliśmy swego i jesteśmy przygotowani. Częściowo motywacją do przygotowania pojazdu i zespołu na trzy ostatnie starty WTCC w 2012 roku był fakt, iż impreza na torze Suzuka ma dla Hondy tak ogromne znaczenie. W 1962 roku to właśnie wizjoner, założyciel firmy, Soichiro Honda, zaprojektował tor, który był pierwszym tego typu obiektem w Azji. Dlatego bardzo zależało nam, aby Honda była tu obecna i mogła godnie uczcić 50-lecie toru w towarzystwie fanów i współpracowników z całego świata. Rok 2012 to również 40 rocznica powstania Hondy Civic, więc trudno o lepszy sposób na uczczenie jej urodzin niż uczestnictwo europejskiej odmiany modelu w WTCC. Dzięki tym okazjom, wyścigi na torze Suzuka będą dla nas na pewno niezwykle emocjonującym przeżyciem. Ponieważ jest to debiut Hondy Civic w tegorocznych mistrzostwach, a pełny sezon pojazd ma zaliczyć w roku 2013, jestem przekonany, że Tiago wraz z zespołem dadzą z siebie wszystko – skomentował to sportowe wydarzenie, Daisuke Horiuchi, kierownik projektu WTCC z działu rozwojowo-badawczego firmy Honda.

– Po letnich testach na włoskim torze Vallelunga, słowackim Slovakia Ring oraz portugalskim Portimao, a także próbach na torze Sugo na początku tego tygodnia, nie przypominam sobie bym kiedykolwiek wcześniej był równie mocno zmotywowany co teraz. Na kilka godzin przed startem zaczynają mi się również udzielać emocje fanów marki Honda. Widząc ile pracy i wysiłku włożyli pracownicy Hondy oraz członkowie zespołu JAS, abyśmy mogli się tu dziś znaleźć, zdaję sobie sprawę jak ogromnym wyróżnieniem jest możliwość poprowadzenia wyścigowej Hondy Civic na tych zawodach… Dla mnie osobiście jest to absolutnie wyjątkowy moment! – powiedział Tiago Monteiro.

Droga do celu jakim był udział w wyścigach na torze Suzuka rozpoczęła się w lutym, gdy firma Honda potwierdziła swój udział w WTCC od 2013 roku, zgłaszając zespół wraz z dwoma pojazdami i kierowcami – Włochem Gabriele Tarquinim oraz Portugalczykiem Tiago Monteiro.

Startując na torze Suzuka w tym tygodniu, Honda bierze udział w ostatnich trzech odsłonach zmagań WTCC w 2012 roku, wystawiając jeden samochód prowadzony przez Tiago Monteiro. Wszystkie dane uzyskane podczas testów i wyścigów w 2012 roku zostaną wykorzystane do jeszcze lepszego przygotowania modeli Civic WTCC do pełnego sezonu w 2013 roku.

Firma J.A.S. Motorsport, czyli wieloletni partner koncernu Honda w sportach motorowych, odpowiedzialna jest za dostosowanie europejskiej, pięciodrzwiowej wersji Hondy Civic do wymogów mistrzostw WTCC. Zaprojektowaniem benzynowego silnika o pojemności 1,6 litra (HR412E) zajął się dział rozwojowo- badawczy firmy Honda, a firma Mugen ma wcielić projekt w życie i od 2013 roku udzielać wsparcia technicznego podczas zmagań sportowych.

W SKRÓCIE

– nazwa zespołu: Honda Racing Team JAS;
– kierowcy: Gabriele Tarquini jako kierowca testowy w 2012 oraz kierowca wyścigowy w 2013 roku, Tiago Monteiro jako kierowca wyścigowy od startu na torze Suzuka w 2012 oraz w całym sezonie 2013;
– kierownik zespołu: Alessandro Mariani;
– główny projektant: Andrea Adamo;
– kierownik techniczny: Stefano Fini.

Honda Civic WTCC
– oznaczenie pojazdu: Honda Civic WTCC;
– model bazowy: pięciodrzwiowa Honda Civic wyprodukowana w brytyjskich zakładach firmy w Swindon.