WYŚCIGI: ALPE ADRIA CZYLI ROZPOCZĘCIE SEZONU NA TORZE POZNAŃ

wys-tp-ru1

Tor Poznań po dwóch sezonach przerwy, w dniach 25-27 maja br. znów będzie areną zmagań w ramach motocyklowych mistrzostw Alpe Adria w wyścigach drogowych.

Do Przeźmierowa zjadą się zawodnicy z całej Europy. Organizatorem zawodów jest Automobilklub Wielkopolski, która zaprasza na trybuny wszystkich kibiców.


Zobacz także:

SPORT

MOTOCYKLE


 

Cykl Alpe Adria powstał na początku lat osiemdziesiątych początkowo dla wyścigów motocrossowych, z czasem obejmując także inne dyscypliny. Wyścigi drogowe są najbardziej popularną dyscypliną rozgrywaną w ramach związku Alpe Adria, rokrocznie przyciągając blisko 500 zawodników w skali sezonu. Polacy kilkakrotnie zdobywali już Mistrzostwa i Wicemistrzostwa w tym cyklu m.in. Daniel Bukowski, Marek Szkopek, Paweł Szkopek i Marcin Walkowiak.

Wyścigi w Poznaniu będą pierwszą tegoroczną eliminacją zarówno Alpe Adia jak i Motocyklowych Mistrzostw Polski, zapowiadają się więc nie lada emocje i kilka niespodzianek, bo nie wszyscy zawodnicy zdradzili już swoje plany.

wys-tp-ru2

Kibice jak zwykle czekają na starty najmocniejszej klasy Superbike – ubiegłorocznym Mistrzem Alpe Adria jest Lukas Pesek (ACCR), który zaledwie o 7 pkt. wyprzedził Juliana Mayera (OAMTC). Jeśli obaj zjawią się w Poznaniu, na pewno będą w gronie faworytów. Podobnie Michal Filla (ACCR), który po ubiegłorocznej przygodzie w niemieckim IDM wraca do startów w cyklu. Michal dobrze zna poznański tor, był Mistrzem Polski w Stockach 1000, a jak odnajdzie się w królewskich Superbikeach, dowiemy się wkrótce.

Wśród Polaków tradycyjnie warunki dyktował będzie Paweł Szkopek z Automobilklubu polski – 10 krotny mistrz Polski, który dołączył do ekipy Pazera Racing. Niestety podczas testów na Slovakiaring, Paweł zderzył się niefortunnie z innym zawodnikiem i jego start w I rundzie Alpe Adria nie jest pewny.

– Szczęście w nieszczęściu, że moje obrażenia, choć ich lista jest długa, za kilka tygodni powinny być już tylko historią. Nie wyobrażam sobie, że mogłoby zabraknąć mnie na starcie w Poznaniu. Wyścig z czasem czeka także naszych mechaników, ponieważ moją Yamahę trzeba praktycznie zbudować od nowa – powiedział Paweł.

Groźnym konkurentem Szkopka może okazać się młodziutki Austriak – Lukas Trautmann, który wspólnie z zespołem LRP Poland wystartuje nie tylko w Mistrzostwach Polski, ale i cyklu MŚ Endurance. Szef zespołu, Bartłomiej Lewandowski, który również ściga się w Superbikach z dużym optymizmem patrzy na nowy sezon.

wys-tp-ru3

– Jesteśmy wyjątkowo podekscytowani, po bardzo udanym sezonie 2016 w tym roku podnosimy poprzeczkę jeszcze wyżej. Zacieśniliśmy współpracę z BMW, dzięki czemu dostaniemy do dyspozycji motocykle z fabryczną elektroniką i silnikami. Do naszego składu dołączył także Lukas Trautmann. Mistrzostwa Polski będą dla BMW prawdziwym poligonem doświadczalnym, ponieważ zakres dozwolonych modyfikacji motocykli jest tutaj w tym roku dużo szerszy niż w mistrzostwach Niemiec – stwierdził Lewandowski.

Do walki w Superbike’ach zapewne włączy się też Marcin Walkowiak. Po zdobyciu mistrzostwa Polski Superstock 1000, Marcin w tym sezonie dołączył do zespołu Wójcik FHP YART Racing Team, z którym ma nadzieje zawojować kolejną klasę wyścigową.

W klasie Superstock 1000 obrońcą tytułu AA z dwóch poprzednich sezonów jest Michal Prasek (ACCR), który zapowiada walkę o hat-trick. Wśród Polaków o laury walczył będzie na pewno popularny Daniel „Buła” Bukowski, który co raz lepiej czuje się na Ducati. Po udanym, ale lekko pechowym, sezonie 2016 poznaniak z determinacją będzie atakował najwyższy stopień podium niesiony dopingiem licznej grupy kibiców ze słynnej już czerwonej trybuny.

Zespół LRP Poland w tej klasie wystawi aż trzech zawodników, z których faworytem do walki o podium wydaje się być Michał Sembera (ACCR), ubiegłoroczny II wicemistrz Polski Superbików.

wys-tp-ru4

Bartek Wiczyński po startach w niemieckim IDM kolejny raz wraca do matecznika, bo przecież na Torze „Poznaniu” zdobywał pierwsze wyścigowe szlify i tytuły. Bartka kolegą w zespole Wójcik FHP YART Racing Team i jednym z groźniejszych rywali będzie Adrian Pasek, który w ostatnich sezonach w cyklu WMMP i Alpe Adria startował raczej gościnnie, gdyż cenne doświadczenie zdobywał w niemieckim Pucharze Yamahy R6 czy Mistrzostwach Świata Supersport.

W klasie Superstock 600 rywalizacja w ramach cyklu Alpe Adria jest zawsze bardzo zacięta, tytułu Mistrza broni Węgier David Juhasz, który zaledwie 5 pkt. Pokonał Alena Gyorfi, do walki w Poznaniu włączą się na pewno ubiegłoroczny Mistrz Polski Szymon Strankowski (Wójcik FHP YART Racing Team) i Patryk Pazera (Pazera Racing).

Patryk „Kosa” Kosiniak, który tylko gościnnymi startami w 2016 r. wyjeździł Wicemistrzostwo Polski w tej klasie, po zwycięstwie w międzynarodowym pucharze R6 przesiadł się do IDM Superbike, koledzy mogą więc odetchnąć z ulgą, i pracować by pójść w jego ślady.

W Supersportach będzie iskrzyło, faworytem wśród naszych zawodników bez zmiennie pozostaje Sebastian „Zioło” Zieliński z zespołu Ultimate Motorsports, w sezonie 2016, czwarty w klasyfikacji Alpe Adria. Do walki o podium zapewne włączy się Marek Szkopek (Automobilklub Polski) w barwach Wójcik FHP YART Racing Team. W Poznaniu nawet tak doświadczeni zawodnicy jak Igor Kalab (ACCR) czy Michal Chalupa (ACCR), będą musieli wznieść się na wyżyny swoich umiejętności by pokonać naszych zawodników.

wys-tp-ru5

Ciekawostką po raz pierwszy oglądaną na Torze „Poznań” będzie wyścig w ramach Pucharu Europy FIM Stocksport 300 dla młodych zawodników w wieku między 13 a 24 lat. Seria ta ma przyczynić się do popularyzacji wyścigów i wyłonienia nowych talentów, na stosunkowo lekkich, a przez to łatwiejszych w prowadzeniu, ale szybkich motocyklach.

Alpe Adria to cykl wyścigowy w którym zmagania na motocyklach mniejszych pojemnościach cieszą się dużym powodzeniem, dlatego zobaczymy w Poznaniu motocykle klasy 125, którą w 2016 r. zdominował Włoch Danilo Digiorgio, a walkę o czołowe lokaty toczyli też Radek Lamich (ACCR) i Denis Petric (CRO).

Zyskująca na popularności klasa Moto3 w minionym sezonie dostarczyła kibicom cyklu Alpe Adria wielu emocji, ostatecznie Mistrzem klasy został Oliver Konig (ACCR) przed Stefano Cristin (FMI) i Martinem Gbelcem (ACCR) i tych zawodników prawdopodobnie zobaczymy w Poznaniu.

Popularne wśród rozpoczynających karierę klasy Rookie 600 i 1000 w ramach cyklu Alpe Adria również mają swoje wyścigi pucharowe, choć tutaj faworytów należy upatrywać w zawodnikach lokalnych zaprzyjaźnionych z niuansami poznańskiej pętli.

Automobilklub Wielkopolski zaprasza serdecznie wszystkich sympatyków sportów motorowych do kibicowania międzynarodowej stawce zawodników. Pierwsza seria wyścigów zaplanowana jest na 26 maja, od godz. 12:05, druga w sobotę 27 maja od 10:00. Ci z Państwa, którzy nie mogą dotrzeć na Tor „Poznań”, będą mieli okazję śledzić zmagania motocyklistów nie tylko w internecie, dzięki transmisji Livemotorsport TV – ale po raz pierwszy także w telewizji na kanale Motowizja. Komentować będzie ceniony ekspert od wyścigów motocyklowych – Mick Fialkowski.

Teresa Cichacka (Automobilklub Wielkopolski)