WYŚCIGI: GORĄCY WEEKEND NA TORZE POZNAŃ

To będzie gorący weekend na Torze “Poznań” – Automobilklub Wielkopolski. Na przełomie czerwca i lipca na poznańskim obiekcie odbędą się: 5. i 6. runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski, 3. runda Endurance, 3. i 4. runda Wyścigowego Pucharu Polski, połączone z rundą Strefy Europy Centralnej FIA (FIA CEZ Circuit Racing & Endurance Trophy) oraz 3. rundą pucharu Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe.

– Spodziewamy się ponad 150 zawodników, którzy będą rywalizowali na naszym torze przez trzy, kolejne dni. Naprawdę nie zabraknie znakomitych zawodników oraz niesamowicie szybkich aut. W pucharze Porsche GT3 do walki staną m.in. Robert Lukas, Stefan Biliński oraz Mateusz Lisowski, którzy mają za sobą występy na renomowanych, europejskich torach. W tym pucharze pojedzie ponad dwadzieścia samochodów. Jak zwykle bardzo interesująca będzie walka w Endurance, gdzie zawodnicy będą jechali m.in. kilkoma Ferrari, będzie kilka samochodów z wyścigów DTM i jako ciekawostka Pagani Zonda z mocą 1000 koni mechanicznych. Ciekawostką jest też start w duecie z Maciejem Stańco w wyścigu Endurance, młodego Artura Janosza. To 18-letni zawodnik, który jeszcze w poprzednim roku jeździł kartingiem, a dzisiaj znakomicie spisuje się za kierownicą Ferrari. Na naszym torze pojawią się także kierowcy z Węgier, startujący w Lotus Cup – mówi Sławomir Pytlak, dyrektor poznańskich wyścigów.

Na razie, po czterech rundach WSMP w klasyfikacji Grand Prix Polski, liderem jest Maciej Stańco (A. Kielecki) z dorobkiem 28 pkt. Drugi jest Słowak Miro Konopka – 26 pkt., a trzeci Artur Janosz – 25 pkt. Z kolei w klasyfikacji Endurance (wyścig długodystansowy – dwugodzinny), na prowadzeniu duet Stańco – Janosz.

Interesująca jest sytuacja w Porsche GT3 Cup, gdzie przodownikiem jest Andrzej Lewandowski (A. Wielkopolski) – 48 pkt., który wyprzedza Rafała Mikruta – 38 pkt. oraz Węgra Waltera Csabę – 36 pkt.

W międzynarodowym towarzystwie będzie się toczyła walka o punkty FIA CEZ Circuit Racing & Endurance Trophy. Tutaj nie zabraknie kierowców z Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, czy krajów nadbałtyckich.

Po trzech latach przerwy do rywalizacji wraca puchar Kia Lotos Race. Tutaj o tytuł mistrza Polski walczy 22 zawodników. Po dwóch rundach, rozegranych w Niemczech i Austrii, liderem jest obecnie Zbigniew Łacisz (A. Śląski) – 258 pkt. Kolejne miejsca zajmują: 2. Filip Tokar (A. Kielecki) – 235 pkt., 3. Damian Łata (A. Kielecki) – 228, 4. Bartłomiej Mirecki (A. Wielkopolski) – 224, 5. Michał Dobrowolski (A. Wielkopolski) – 213, 6. Jakub Sudoł (A. Wielkopolski) – 210.

W tym sezonie po raz drugi wystartują kierowcy w Wyścigowym Pucharze Polski. Niemal 60 zawodników walczy o trofea w kilku klasach. W tej rywalizacji oprócz jednego wyścigu zaplanowanego w Siennej wraz GSMP, kierowcy w sezonie 2012 będą się spotykali na Torze “Poznań” – Automobilklub Wielkopolski.

Na razie w klasie 1A liderem jest Maciej Szkudlarek (A. Wielkopolski), w klasie 1N – Bartosz Knast (A. Wielkopolski), w klasie 4 – Norbert Stańczyk (A. Kielecki), w klasie 5 – Radosław Kordecki (A. Wielkopolski), w klasie 8 – Łukasz Rawecki (A. Wielkopolski), a w klasie 9 – Robert Abramczyk (A. Wielkopolski).

– Ale to nie wszystkie atrakcje najbliższych zawodów. Po kilku przymiarkach podczas pokazowych wyścigów, swojej rywalizacji doczekały się popularne w naszym kraju „maluchy”. Około 25 kierowców, zakochanych w tych autach, stanie do walki w pucharze “Maluch Trophy”. A jeśli do tego dodamy jeszcze ponad dwadzieścia samochodów niemieckiej Formuły Haigo, to mamy piękny przekrój wielu dziesiątek lat na wyścigowych torach – dodał Sławomir Pytlak.

Dla wszystkich sympatyków wyścigów samochodowych podczas najbliższych zawodów z pewnością nie zabraknie ciekawych wrażeń. Każdy powinien znaleźć coś interesującego dla siebie. A startujący kierowcy zadbają o wysoki poziom sportowy i niezapomniane emocje.

Zatem zapraszamy serdecznie na gorący (nie tylko dlatego, że tak zapowiadają prognozy pogody!) samochodowy weekend w dniach 29 czerwca – 1 lipca na Tor “Poznań” – Automobilklub Wielkopolski…

Teresa Cichacka
Automobilklub Wielkpopolski

Fot.: kialotosrace