WYŚCIGI: MOTOCYKLIŚCI NA PÓŁMETKU SEZONU – BYŁO CIEKAWIE

wysc-tp-11

Automobilklub Wielkopolski gościł na Torze „Poznań” najlepszych motocyklistów ścigających się w Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostwach Polski i Pucharze Polski. Emocji nie brakowało.

W koronnej klasie Superbików, jej faworyt Paweł Szkopek już tradycyjnie w tym sezonie miał kłopoty, tym razem regulaminowe dotyczące zmiany motocykla i – jak informowaliśmy – nie został dopuszczony do startu.


Zobacz także:

SPORT

MOTOCYKLE


 

Pod nieobecność Pawła wyścig zdominował Marek Szkopek (także z Automobilklubu Polski), który linię mety minął ze sporą przewagą nad Pawłem Górką i Bartkiem Lewandowskim.

W równolegle startujących Superstock 1000 w pierwszym biegu piąte zwycięstwo w sezonie zaliczył Michał Filla, ale najszybszy czas okrążenia zanotował Adrian Pasek, który wyścig przegrał z Czechem zaledwie o 0,1 sekundy. Trzeci był Arnaud Friedrich z Niemiec a czwarty Daniel Bukowski.

wysc-tp-12

Przysłowiowa sportowa złość sprawiła, że Paweł Szkopek pewnie zwyciężył w drugim wyścigu.

– Dzisiejszy start wyglądał tak, jak miał wyglądać także wczorajszy. Wygrałem zdecydowanie, bez większego problemu kontrolując sytuację – mówi Paweł Szkopek.

Choć Marek Szkopek był drugi to umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej (131 pkt.), a podium Superbików uzupełnił doświadczony Irek Sikora. Na półmetku sezonu Marek ma już 28 pkt. przewagi nad Pawłem Szkopkiem (103 pkt.) i 29 nad Pawłem Górką (102 pkt.).

Drugi dzień w Superstock 1000 ponownie należała do Michała Filli, który w tym roku nie daje szans rywalom (163 pkt. w klasyfikacji sezonu), a całe podium wyglądało tak jak w wcześniej: drugi był Pasek (96 pkt.) a trzeci Friedrich (93 pkt.).

wysc-tp-13

W Supersport 600 idealny weekend zaliczył doświadczony Sebastian Zieliński, który z Poznania wyjechał z kompletem zwycięstw i 7 pkt. prowadzeniem w klasyfikacji generalnej (109 pkt.). Piotr Kloc był drugi w obu wyścigach a Mikołaj Budzyński trzeci. Budzyński w generalce jest drugi 102 pkt, a trzeci Bartłomiej Cabala 82 pkt.

W Superstock 600 zaciętą rywalizację stoczyli Damian Ołdakowski i Szymon Strankowski. Ostatecznie w pierwszyb biegu o 0,5 sekundy triumfował Strankowski, a trzecie miejsce na podium zajął Patryk Pazera. W drugim – Strankowski odpadł na 7 okrążeniu, więc Damian Ołdakowski z dużą przewagą wygrał wyścig przed Mariuszem Juszczakiem i Patrykiem Pazerą.

Dzięki równej jeździe Ołdakowski objął prowadzenie w generalce ze 145 pkt., drugi jest Szymon Strankowski 126 pkt. a trzeci Patryk Pazera 95 pkt.

W Pucharze Polski zobaczyliśmy zmagania kilku klas. W co raz popularniejszych Superstockach 300 widzowie na Torze „Poznań” nie mogli narzekać na brak emocji. Filip Kurek wygrał z Kamilem Barcik o zaledwie 0,247 sekundy. Trzeci Radosław Gęgniewicz do liderów stracił aż 27 sekund.

wyscigi-tp-5

Kurek nie ukończył drugiego wyścigu, ułatwiając zadanie Kamilowi Bracikowi, a podium uzupełnili Maciej Cieślak i Mateusz Durynek. Bracik zgromadził łącznie 149 pkt., Filip Kurek 99 pkt. a Mateusz Durynek 85 pkt.

W Stock Moto 3 – pierwszy wyścig wygrał Łukasz Wieczorek przed Krzysztofem Borysem i Krzysztofem Dzikowskim. W drugim wyścigu Borys wyprzedził Wieczorka, a podium uzupełnił Grzegorz Kumanek. W klasyfikacji rocznej prowadzi Krzysztof Borys – 104 pkt., drugi jest Łukasz Wieczorek – 86 pkt., a trzeci Krzysztof Dzikowski – 50 pkt.

W Rookie 600 pierwszy wyścig wygrał Dominik Stefanowski przed Kornelem Konderak i Tomaszem Kostro. W drugim dniu najszybszy był Jakub Jańczyk przed Pawłem Staszko i Dominikiem Stefanowskim. W klasyfikacji Pucharu prowadzi Stefanowski – 153 pkt., drugi jest Kamil Młodawski – 68 pkt., a trzeci Paweł Staszko – 65 pkt.

wysc-tp-14

Rookie 1000 padło łupem Radosława Brandenbury, który prawie o 5 sekund wyprzedził Mariusza Domalewskiego i o 21 sek. Artura Dudę. Brandenbura zamienił się następnie miejscem z Domalewskim, a Duda ponownie był trzeci. W klasyfikacji rocznej Domalewski ma 138 pkt., Duda – 115 pkt., a Karol Rychlik – 93 pkt.

Kolejna Runda Mistrzostw Polski odbędzie się w Poznaniu w dniach 11-12 sierpnia i będzie to ostatnia okazja by podziwiać najlepszych polskich motocyklistów w Polsce. Finałowe rundy zaplanowano bowiem na Red Bull Ringu i Oschersleben.

Teresa Michlicka (Automobilklub Wielkopolski)