WYŚCIGI: POWRACA PUCHAR SKODA OCTAVIA CUP

sko-cup-o1

Wyścigowe puchary mają w Czeskiej Republice bardzo mocne korzenie, szczególnie dotyczy to Škoda Octavia Cup, który był rozgrywany przez dwanaście sezonów.

W latach 1998–2010 w serii na europejskim poziomie kształcili się tacy kierowcy jak: Jan Kopecký czy Stefan Rosina, znany polskim kibicom ze starów w Porsche Supercup u boku Kuby Giermaziaka.


Zobacz relacje:

SPORT


 

Oprócz nich za kierownicami pucharowych samochodów zasiadało ponad 120 innych kierowców, którzy następnie w wyścigowych karierach z powodzeniem wykorzystali naukę wyniesioną z jazdy Octavią.

Po pięcioletniej przerwie Škoda powraca na europejskie tory z zupełnie nowym samochodem, przy którego projekcie inżynierowie z Mladá Boleslav czerpali z doświadczenia zdobytego przez Grupę Volkswagen w czasie organizacji słynnych pucharów SEAT Leon Eurocup, VW Golf Cup czy Audi TT Cup. Ważną informacją dla przyszłych zawodników, a także kibiców jest fakt, że organizator gwarantuje przynajmniej 4 lata trwania pucharu.

sko-cup-o2

Celem tego projektu jest zainteresowanie młodych utalentowanych kierowców i pomoc w wejściu w świat sportów motorowych. W nadchodzącym sezonie, który rozpocznie się już w ostatni weekend kwietnia, zawodnicy staną do rywalizacji podczas pięciu weekendów wyścigowych. Areną walki będą tory, które na stałe wpisały się w karty historii wyścigów samochodowych: Hungaroring, Red Bull Ring, Most, Slovakia Ring oraz Brno.

W międzynarodowej stawce młodych zawodników nie zabraknie także polskich akcentów – na starcie wszystkich rund pojawią się bowiem bracia RzepeccyAdam i Tomasz, znani ze startów w Renault Clio czy Volkswagen Golf Cup. Z kolei w 2009 roku mistrzem serii został Mateusz Lisowski.

Pucharowa Škoda Octavia 2016 dysponować będzie mocą 280 koni mechanicznych, przenoszonych na przednie koła za pomocą automatycznej skrzyni DSG z mechanicznym samoblokującym się dyferencjałem.

Początek sezonu będzie miał miejsce na węgierskim obiekcie Hungaroring, który nieprzerwanie gości cykl Formuły 1 od 1986 roku. Nitka krętego i trudnego technicznie toru liczy sobie 4,381 kilometra, a najszybciej pokonał ją Michael Schumacher z czasem 1.19,071 min.

Kalendarz Škoda Octavia Cup 2016
– I runda: Hungaroring, Węgry (28–30 kwietnia)
– II runda: Red Bull Ring, Austria (14–15 maja)
– III runda: Most, Czechy (17–19 czerwca)
– IV runda: Slovakia Ring, Słowacja (19–21 sierpnia)
– V runda: Brno, Czechy (9–11 września)