ZAKŁAD RENAULT OTRZYMAŁ NAGRODĘ FORUM EKONOMICZNEGO

Światowe Forum Ekonomiczne uznało fabrykę Renault w Kurytybie w Brazylii za wiodący zakład motoryzacyjny przemysłu 4.0 w Ameryce Łacińskiej.

Jest to drugie takie wyróżnienie po nagrodzie przyznanej fabryce marki w Cléon we Francji w 2019 roku.


Zobacz relacje:

ROZMAITOŚCI


 

To wyraz uznania dla wdrażania rozwiązań przemysłu 4.0 w zakładach Grupy Renault na całym świecie.

Zakład Renault w Kurytybie, w brazylijskim stanie Parana, dołączył do grona zakładów wyróżnionych przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF), skupiającego liderów we wdrażaniu technologii z zakresu czwartej rewolucji przemysłowej. Jest to pierwszy zakład motoryzacyjny w Ameryce Południowej, który otrzymał to wyróżnienie. To także dowód uznania dla 5500 pracowników.

W celu osiągnięcia takiego poziomu doskonałości zakład połączył cały łańcuch dostaw w jeden system. Każdego roku 290 000 samochodów jest monitorowanych za pomocą chipów RFID aż do miejsca dostawy, co pozwoliło skrócić o 30 proc. szybkość wysyłek i zwiększyć wskaźnik punktualności dostaw do 95,4 proc.

Ponadto ponad 10 000 samochodów zostało sprzedanych za pośrednictwem platformy online. Informacje o zamówieniach są udostępniane w czasie rzeczywistym działom zaopatrzenia i produkcji.

Wprowadzono również zaawansowaną automatyzację procesów. Ponad 230 wózków samojezdnych AGV (Automated Guided Vehicles) i 200 tabletów udostępnionych kierownikom działów pozwoliło zmniejszyć liczbę operacji bez wartości dodanej przy jednoczesnej poprawie warunków pracy personelu.

– Aby wyjść naprzeciw potrzebom naszych klientów, nowym usługom w zakresie mobilności oraz rozwojowi inteligentnych pojazdów autonomicznych, nasze zakłady rozpoczęły proces transformacji cyfrowej już w 2016 roku. Jesteśmy dumni z kolejnego dowodu uznania ze strony Światowego Forum Ekonomicznego. Nasza wizja przemysłu jutra ― przyjaznego ludziom, cyfrowego i inteligentnego ― staje się już obecnie globalną rzeczywistością – powiedział Jose Vicente de los Mozos, dyrektor produkcji ds. nadwozi i montażu Grupy Renault, członek Komitetu Wykonawczego.

Grupa Renault wdraża transformację w całej sieci produkcyjnej, zatrudniającej około 73 000 pracowników w 40 zakładach i 13 centrach logistycznych w 16 krajach świata. Obecnie we wszystkich zakładach wdrażanych jest łącznie ponad 70 projektów technologicznych związanych z czwartą rewolucją przemysłową.

Eric Marchiol, dyrektor Renault i Aliansu ds. przemysłu 4.0, podkreślił, że silne wsparcie kierownictwa ma kluczowe znaczenie dla pomyślnego wdrożenia w całej sieci produkcyjnej i w nowych technologiach.

Grupa Renault postawiła na centralną rolę pracowników w zakładzie przyszłości. W rezultacie 80 proc. projektów jest podejmowanych z inicjatywy pracowników lokalnych zakładów produkcyjnych lub oddziałów logistycznych.