ZNAMY NAJLEPSZYCH W KONKURSIE 2020 DLA MŁODYCH KIEROWCÓW

Poznaliśmy trzech laureatów polskich konkursu FIA Region I International Best Young Driver 2020 (Najbezpieczniejszy Młody Kierowca 2020).

Na Torze Poznań zostali nimi Maciej Ołdakowski z Siedlec, Szymon Pabich z Bełchatowa (zeszłoroczny zwycięzca) i Wawrzyniec Otfinowski z Wrocławia.


Zobacz relacje:

BEZPIECZEŃSTWO

ROZMAITOŚCI


 

Tych trzech kierowców będzie reprezentować PZM w europejskim finale w październiku, w Modlinie. Polski Związek Motorowy wyłonił najlepszych spośród dwudziestu młodych kierowców, którzy zjechali z całej Polski na Tor Poznań, aby rywalizować o tytuł. Przeszli najpierw pierwszy etap – krajowe eliminacje przeprowadzane drogą elektroniczną, polegające na rozwiązywaniu testu z zasad i przepisów ruchu drogowego.

W półfinale, na Torze Poznań musieli zaliczyć sześć konkurencji, w tym test wiedzy przygotowany przez warszawski WORD i Komendę Główną Policji – partnerów merytorycznych konkursu. Konkurencje praktyczne oceniali instruktorzy Automobilklubu Wielkopolski i Ratownicy PZM z AMK Limanowa, a nie były one proste. Pierwszą konkurencją była pierwsza pomoc powypadkowa, uczestnicy musieli udzielić pomocy poszkodowanemu zgodnie z wytycznymi WHO w czasie pandemii koronawirusa Covid-19.

Drugą konkurencją było pokonanie slalomu niesymetrycznego tyłem, wyłącznie przy użyciu kamery cofania. Szyby przednia, boczne i tylna zaklejone na kolor czarny. Trzecią konkurencją był poślizg nadsterowny z utrzymaniem wyznaczonego słupkami pasa ruchu. Limit prędkości 50 km/h, mierzony czas przejazdu i punkty karne za potrącone słupki. Meta pomiędzy 2 słupkami – zatrzymanie pojazdu na śliskiej nawierzchni, słupki między osiami.

Czwartą konkurencją był slalom niesymetryczny na czas na zmiennej przyczepności asfaltu, długość ok. 200 m. Zaś piątą – usterka: wymiana koła na czas.

Swoją obecnością półfinał uświetnił Miko Marczyk z Automobilklubu Polski, w sezonie 2019 najmłodszy w historii Rajdowy Mistrz Polski. Prezes PZM Michał Sikora wraz z Miko Marczykiem wręczyli zwycięzcom nagrody, a trzem laureatom Mistrz zapewnił wyjątkowe emocje przejazdem po Torze Poznań.

Nowym partnerem konkursu jest Škoda, która użyczyła samochodów do przeprowadzenia konkursu oraz ufundowała samochód na miesiąc dla zdobywcy pierwszego miejsca. Stały partner konkursu, Navitel ufundował nawigacje i wideorejestratory samochodowe dla laureatów pierwszych 10 miejsc polskiego półfinału.

Fot.: Promo Design Academy