AXCR 2023: TRZECIE MIEJSCE DLA ZESPOŁU MITSUBISHI RALLIART

Zespół Mitsubishi Ralliart wywalczył trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu Asia Cross Country 2023 (dalej: AXCR).

Rajd odbył się w Tajlandii i Laosie w dniach 13-19 sierpnia. Na trasy rajdu AXCR 2023 wystartowały trzy nowe Mitsubishi L200 (prototypy cross-country T1), pokonując łączny dystans 2033,42 km, w tym 973,98 km odcinków specjalnych (OS).

Ostatecznie 3. miejsce w klasyfikacji generalnej zajął były mistrz AXCR Chayapon Yotha (Tajlandia) z zespołu Mitsubishi Ralliart. Katsuhiko Taguchi (Japonia), startujący po raz pierwszy w AXCR w barwach zespołu Mitsubishi Ralliart, zajął 8. miejsce w klasyfikacji generalnej, a Rifat Sungkar (Indonezja) uplasował się na 32. pozycji. Co więcej, team Mitsubishi Ralliart zdobył nagrodę zespołową, która jest przyznawana zespołowi, który zgłosił co najmniej dwie załogi i wszystkie ukończyły rajd, osiągając najlepszy czas łączny liczony dla dwóch najlepszych pojazdów.

Chayapon Yotha w samochodzie 101, który miał ambicję, by sięgnąć po drugie z rzędu mistrzostwo AXCR, zademonstrował możliwości nowego rajdowego Tritona/L200, ustanawiając drugiego dnia drugi czas przejazdu OS2. Dzięki równej jeździe, Yotha zakończył pierwszą połowę rywalizacji w swojej ojczyźnie, Tajlandii, na 4. miejscu w klasyfikacji generalnej. Utrzymał doskonałe czasy w drugiej połowie i awansował na 3. miejsce w klasyfikacji generalnej, plasując się na 3. miejscu w OS4. Utrzymał czołową pozycje w kolejnych OS-ach i w efekcie doprowadził nowego Tritona/L200 na podium.

Dla startującego po raz pierwszy w AXCR Katsuhiko Taguchi z samochodu 112 był to pierwszy rajd terenowy. Pomimo to, umiejętności precyzyjnego prowadzenia i wysoka prędkość, pozwoliły mu ustanowić najlepszy czas na OS 1 pierwszego dnia. Zwiększenie tempa utrudniał mu rywal, blokujący drogę, a skomplikowane, rozgałęziające się drogi w dżungli sprawiły, że zakończył swój pierwszy start w AXCR na 8. miejscu w klasyfikacji generalnej.

Rifat Sungkar w samochodzie 106 stracił dużo czasu na pierwszym odcinku specjalnym pierwszego dnia z powodu problemów z układem chłodzenia. Spowodowała je roślinność w dżungli, która blokowała przepływ powietrza przez kratę chłodnicy. W efekcie Sungkar otrzymał 8-godzinną karę, co znacznie oddaliło go w klasyfikacji. Co prawda nadal startował z końca stawki, gdzie trudno było finiszować w czołówce, ale dobrze się spisał, notując najszybszy czas na OS5 i zajmując 32. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Trasa była wyczerpująca, ze względu na intensywne letnie upały i niewielkie opady, choć panowała pora deszczowa, a także szybką jazdę na najtrudniejszych odcinkach drogowych w ostatnich latach. Zespół Mitsubishi Ralliart wystartował w tym rajdzie nowym Tritonem/L200, który oparty był na nowej generacji modelu, który ewoluował pod każdym względem.

Musieliśmy skonstruować samochody rajdowe w krótkim czasie, na bazie nowego modelu, który dopiero co został wprowadzony na rynek, jednak byliśmy w stanie zademonstrować jego osiągi w wielu sytuacjach i zajęliśmy 3.. miejsce w klasyfikacji generalnej” – powiedział Hiroshi Masuoka, dyrektor zespołu Team Mitsubishi Ralliart.

Nie wygraliśmy mistrzostw drugi rok z rzędu, ale zdołaliśmy ukończyć rajd wszystkimi trzema Tritonami/L200, nie tracąc ani jednego samochodu, stosując prawie takie same specyfikacje jak w samochodach produkowanych seryjnie i używając części z samochodów seryjnych, co przekonało nas, że obrany przez nas kierunek produkcji samochodów jest właściwy. Mogliśmy również uzyskać przydatne informacje techniczne, które powinniśmy uwzględnić w pojazdach seryjnych, a także dowiedzieć się, jak podnieść konkurencyjność naszych samochodów rajdowych, co czyni to wydarzenie bardzo znaczącym. Zespół Mitsubishi Ralliart chciałby podziękować naszym sponsorom za hojne wsparcie, a fanom na całym świecie za entuzjastyczny doping. – dodał Hiroshi Masuoka