BAJA CARPATHIA 2013: GOTOWOŚĆ W STALOWEJ WOLI

Rajd Baja_superoes

Podczas weekendu (21 do 23 czerwca) na Podkarpaciu zostanie rozegrany Rajd Stalowa Wola 2013 Baja Carpathia, który w tym roku stanowi inauguracyjną rundę Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych.

Jest także wliczany do punktacji Mistrzostw FIA Europy Centralnej CEZ-FIA, Mistrzostw Czech oraz Pucharu Słowacji i Pucharu Polski Samochodów Terenowych. W ramach tych samych zawodów jest rozgrywany amatorski Master Race 4×4, punktowany do Pucharu Polski – uczestnicy tej części (osiem załóg) pokonają skróconą trasę OS-ów.


Zobacz także:
SPORT
BAJA CARPATHIA 2013: WYSTARTUJE ADAM MAŁYSZ
BAJA CARPATHIA 2013: PIERWSZA RUNDA RMPST


– Już wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Jesteśmy przygotowani na przyjecie uczestników: w piątek od rana odbiór administracyjny i przedrajdowe badanie kontrolne przed rzeszowską galerią „Nowy Świat” – informuje Jarosław Noworól, wiceprezes do spraw sportowych Automobilklubu Rzeszowskiego.

– Przyjęliśmy ich trzydzieści trzy, nie tylko od zawodników krajowych, ale także z Czech, Węgier i Słowacji. Czołówka listy zgłoszeń to czesko- polska załoga Miroslav Zapletal i Maciej Marton (nr startowy 1, Hummer H3 Evo), Adam Małysz z Rafałem Martonem (nr 2, Toyota Hilux) oraz Włodzimierz Grajek i Piotr Brakowiecki (nr 3, SAM MRT). Po tych trzech załogach z list priorytetowych pojadą Imre Fedor i Mark Mesterhazi oraz Antal Fekete i Gyorgi Toth – obie węgierskie załogi w Toyotach Hilux. Nr 6 otrzymała czesko-słowacka załoga Zdenek Porizek i Marek Sykora (Hummer H3 Evo), nr 7 to Pal Lonayi z Zoltanem Garamvolgyi (BMW X5), natomiast ósemka to Polacy Łukasz Komornicki i Artur Kołodziej (Mitsubishi L200). Na oficjalnej liście zgłoszeń widnieje 11 załóg w samochodach grupy T1, 12 w autach grupy T2, jedno w grupie T3 oraz 6 w grupie TH, a pozostałe trzy przyjęto w kategorii open – wylicza tegoroczne zgłoszenia Marcin Fiejdasz, dyrektor zawodów.

Impreza wystartuje w piątek o 18.00 w Rzeszowie. Wokół galerii handlowej „Nowy Świat” (ul. Krakowska) zostanie rozegramy widowiskowy OS1 (cztery okrążenia o łącznej długości 5,2 km), który będzie stanowić atrakcję dla rzeszowskich kibiców. Potem 70 km dojazdu do Stalowej Woli, gdzie będzie główna baza zawodów. W sobotę od godz. 9.20 na poligonowych trasach w powiecie stalowowolskim załogi pokonają OS2 Bojanów – najdłuższą próbę, liczącą 121,5 km. Ten oes nie jest dostępny dla publiczności. Za to ucztę dla kibiców urządzono w Stalowej Woli na Błoniach nad Sanem. W sobotę od 16.00 uczestnicy rajdu pokażą się dwukrotnie na trasie Superoesu o długości 5,73 km. W niedzielę OS5 i OS6 – Nowa Dęba (83 km). Meta rajdu i wręczenie pucharów w Stalowej Woli (galeria Stal, ul. Handlowa).

Prezes Automobilklubu Rzeszowskiego, Marek Dobrowolski, podkreśla życzliwe wsparcie ze strony wielu instytucji.

– Jak co roku bardzo nam pomagają władze samorządowe Stalowej Woli na czele z prezydentem Andrzejem Szlęzakiem. W tym roku mamy dodatkowe wsparcie władz Rzeszowa z prezydentem Tadeuszem Ferencem. Cieszymy się również z przyłączenia się do naszej imprezy galerii „Nowy Świat”, która jest też naszym wypróbowanym partnerem przy okazji Rajdów Rzeszowskich. Klimat życzliwości został zbudowany także za sprawą bliskiej współpracy z Nadleśnictwem Nowa Dęba i z Ośrodkiem Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie – mówi Marek Dobrowolski.

SUPEROES NR 20

To gratka dla kibiców! Nakładem głównego organizatora, Automobilklubu Rzeszowskiego, ukazał się magazyn SuperOES nr 20, wydany przez Feniks Media Group. Magazyn zawiera nie tylko szczegółowy informator zawodów, ale także interesujące publikacje na temat sportów motorowych. Będzie można przeczytać m.in. bardzo interesujący wywiad z Rafałem Sonikiem, który właśnie teraz toczy pasjonującą walkę w argentyńskim rajdzie Desafio Ruta 40. Sonik, aktualny lider Pucharu Świata Cross-country w konkurencji quadów, opowiada o swej drodze na szczyty dakarowej rywalizacji. Inny artykuł prezentuje zaangażowanie spółki Inter Cars na rzecz sportu samochodowego w naszym kraju.

Dwudziesty numer magazynu SuperOES będzie bezpłatnie kolportowany w węzłowych punktach trasy Baja Carpathia w Rzeszowie i w Stalowej Woli.

GCh