BAJA INTER CARS 2017: WIELKI FINAŁ NA POLIGONIE W ŻAGANIU

bicars-przed1

Kto zostanie Mistrzem Polski w rajdach cross country? Odpowiedź na to pytanie poznamy już w weekend 21-22 października. Na pewno nie będzie łatwo, bo trasy wokół Żagania i Szprotawy są długie i wymagające, podobnie jak październikowa, deszczowa pogoda.

Listę zgłoszeń Baja Inter Cars otwiera Miroslav Zapletal, który wraz z Bartoszem Momotem wystartować ma Hummerem.

sponsorenault


Zobacz także:

SPORT

DACIA DUSTER CUP 2017


 

Czech ma niełatwe zadanie, bo awaria na poprzednim rajdzie sprawiła, że ma sporą stratę (30 punktów) do Marcina Łukaszewskiego, który w zgłoszeniu napisał, że do Żagania przywiezie swoje BMW. Na fotelu pilota tradycyjnie zasiada Magda Duhanik.

bicars-przed2

Lista zgłoszeń kryje jeszcze kilka ciekawostek – powrót na trasę zapowiedział Paweł Molgo (Toyota Hilux) oraz Piotr Białkowski (Hummer) – Baja Inter Cars odbywa się niemal na jego podwórku. W czołówce znaleźć się też może Zdenek Porizek. Do startu przygotowuje się cała grupa kierowców grup T2 oraz TH na czele z Krzysztofem Antończakiem, który swoją Navarą znajduje się na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej sezonu!

Puchar Polski terenówek zgromadził największą liczbę załóg – zgłosiły się 24 ekipy. Bardzo cieszy aktywność kierowców Dacii – mimo że tegoroczne rozgrywki pucharowe zakończyły się na poprzednim rajdzie, na badaniu technicznym w Szprotawie pojawić się ma aż 6 Dusterów! W akcji na poligonie mamy oglądać również ponad 20 ekip z Pucharu Polski w Rajdach Baja. Najwięcej jest pojazdów UTV, ale pojawi się też sporo kierowców quadów 4×4 oraz kilku motocyklistów.

bicars-przed3

Rajd w całości odbywa się w sobotę oraz w niedzielę, co powinno ułatwić kibicom wizytę na trasie oraz w parku serwisowym. Już od rana w sobotę trwać będą badania techniczne, natomiast o 15.10 na trasę prologu (lotnisko w Szprotawie) wyruszą pierwsi zawodnicy. Dla ekip pucharowych sobotnie ściganie zakończy się po prologu, natomiast zawodnicy z RMPST wyruszą jeszcze na trasę 27,5-kilometrowego odcinka Świętoszów (start o 16:12).

Zdecydowanie więcej kilometrów czeka na zawodników w niedzielę. Już o 7:45 pierwsi motocykliści wyruszą na odcinek Karliki. To z pewnością będzie ciężka próba, jako że ma ona długość blisko 80 km a poza tym można spodziewać się na niej i błota i piasków. Potem wszyscy zawodnicy zaliczą odcinek specjalny Świętoszów (27,5 km, start o 9:25) a następnie ponownie wyjadą na Karliki (13:00). Zwycięzców rajdu i Mistrza Polski 2017 powinniśmy poznać o 18:00.

bicars-przed14

WYPOWIEDZI PRZED ZAWODAMI

Rafał Płuciennik (RMF 4RACING Team): Rok temu trasy Baja Inter Cars w Żaganiu były fatalnie przygotowane. Mam nadzieję, że w tym roku, a tak obiecał PZM, będą dopracowane i zgodne z roadbookiem. Indywidualnie nie mamy już możliwości na dobry wynik w klasyfikacji generalnej. Walczymy natomiast w klasyfikacji zespołowej i będziemy na trasie wspierać drugą z naszych załóg, która walczy jeszcze o podium. To nie jest nasz sezon. Awarie, wypadki, walka z czasem w warsztacie. Rok temu byliśmy w rajdowym raju, w tym roku sezon smakuje gorzko. Ale mamy jeszcze jedną rundę i jedziemy do końca.

bicars-przed5

Krzysztof Biegun (RMF 4RACING Team): Trasy na Baja Inter Cars są bardzo wymagające dla załóg, a przede wszystkim dla sprzętu. Jeżeli będzie deszczowa pogoda, to może być naprawdę ciężko. Jest to również wyzwanie dla chłopaków z serwisu, gdyż trasy są bardzo zróżnicowane. Piach, błoto i śliskie łąki. Dobór opon, ustawienia zawieszenia to naprawdę trudne wyzwanie. Po rajdzie Baja Inter Cars będzie czas na podsumowanie sezonu. Jak do tej pory, było trochę jak w kalejdoskopie. Raz bardzo kolorowo, a za moment wszystko się waliło. Ważne, że dawaliśmy radę i dzięki temu możemy zakończyć sezon na fajnym miejscu.

Tomasz Dołhan (RMF 4RACING Team): Jako załoga z Krzyśkiem mamy szanse na 3. miejsce w klasyfikacji generalnej grupy TH. Chcielibyśmy zakończyć sezon na pudle i taki jest nasz cel.

Fot.: Baja Inter Cars, Renault, RMF 4RACING Team