BAJA PORTALEGRE 2013: MAREK I JACEK NA TRASIE

Orlen_5680

Marek Dąbrowski i Jacek Czachor wystartują w 27. Baja Portalegre 500, końcowej rundzie Pucharu Świata. Załogę Orlen Team i Automobilklubu Polski – dla której jest to debiut w rajdzie z serii FIA Cross-Country World Cup – tym razem zobaczymy w treningowym Nissanie Navara.

Start w Baja Portalegre będzie dla naszych zawodników kolejnym etapem treningowym przed Rajdem Dakar 2014. Zespół niespełna dwa tygodnie temu powrócił z Rallye du Maroc, gdzie zwyciężył w klasyfikacji samochodów benzynowych i zajął wysoką, piątą pozycję w generalce.


Zobacz także:
SPORT
BAJA PORTALEGRE 2013


Marek i Jacek pojadą treningowym Nissanem Navarą. Toyota Hilux, która jest ich głównym startowym autem zostanie w tym czasie poddana gruntownemu serwisowi pod kątem najtrudniejszego rajdu na świecie – Dakaru. Rajdówka zyska między innymi nowy, mocniejszy silnik oraz skrzynię biegów.

– Jest to ostatnia okazja, by wystartować w zawodach z wymagającymi rywalami przed rajdem Dakar. Wiemy, że nie będzie łatwo rywalizować naszym treningowym autem – Nissanem Navarą, ale nie po wynik tu jedziemy. Przede wszystkim Navara – choć jest znacznie wolniejsza – ma podobną specyfikę prowadzenia do Hiluxa. Chcemy sprawdzić nasze umiejętności na utwardzonych trasach, podobnych do tych, które będą w Argentynie. Przejechać je płynnie będzie dla nas zarówno wyzwaniem pod kątem techniki jazdy, jak i nawigacji – powiedział Marek Dąbrowski.

– Poprosiłem o wprowadzenie w Nissanie drobnych modyfikacji, abyśmy mogli od razu przystąpić do rywalizacji i jak najmniej czasu poświęcić na przystosowywanie samochodu. Zdajemy sobie jednak sprawę, że będziemy musieli się z nim zgrać. Cieszymy się, że mamy szansę wystartować w Portugalii. Tutaj odcinki specjalne są bardziej podobne do tych spotykanych na rajdach płaskich. Taka trasa rozpoczyna rajd Dakar, więc tego typu trening jest nam bardzo potrzebny – powiedział Jacek Czachor.

Rajd zostanie rozegrany w formule dwudniowej. W piątek rywalizację otworzy 7 kilometrowy przejazd po superoesie, w sobotę na zawodników czeka 365 kilometrów trasy z czego OS-y stanowią 352 kilometry. Do ostatniej eliminacji Pucharu Świata zostało zgłoszonych 74 samochody, 32 UTV i buggy, 108 motocykli oraz 69 quadów. Wśród faworytów znajdują się Miguel Barbosa – tegoroczny Mistrz Portugalii oraz trzykrotny zwycięzca Baja Portalegre (2002, 2003 i 2007).