BAJA SZCZECINEK 2019: BLISKO 60 ZAŁÓG NA LIŚCIE ZGŁOSZEŃ

bszcz-przed-1

Dwa wojskowe poligony będą areną piątej rundy Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych – Rajdu Baja Szczecinek 2019.

Na uczestników czekają wymagające i zróżnicowane trasy – będzie ciekawie!

sponsorenault


Zobacz także:

SPORT

DACIA DUSTER CUP 2019


 

bszcz-przed-2

W Baja Szczecinek do przejechania będzie w sumie 360 kilometrów, z czego 206 km stanowią odcinki specjalne rozgrywane na poligonach nieopodal bazy rajdu. W piątek zawodnicy zmierzą się dwukrotnie z próbą Okonek, a w sobotę czekają ich dwa przejazdy OS Czarne. Ceremonia mety i wręczenie pucharów w sobotę od godz. 19 na Placu Koncertowym w Szczecinku, oficjalne wyniki poznamy wieczorem.

– Baja Szczecinek to bardzo urozmaicony rajd. Mamy do dyspozycji dwa poligony, które różnią się od siebie. Na poligonie w Okonku zawodnicy muszą się zmierzyć z krętymi szlakami, twardymi drogami leśnymi, przewyższeniami, a także odrobiną łąk. Trasa jest bardzo techniczna, a pilot ma mnóstwo roboty w nawigowaniu. W Czarnym droga też prowadzi przez las, ale około 40 procent stanowią szybkie i piaszczyste odcinki przypominające próby pustynne. Lekkie konstrukcje mogą mieć przewagę w Baja Szczecinek, zwłaszcza na piaszczystych fragmentach trasy. Pojazdy UTV na poligonie w Okonku też mogą być na górze tabeli z czasami – mówi Andrzej Derengowski, wicedyrektor Baja Szczecinek.

bszcz-przed-3

Baja Szczecinek oprócz eliminacji mistrzostw Polski będzie też rundą FIA-CEZ, mistrzostw Czech, Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych, Pucharu Polski w Rajdach Baja oraz Terenowej Imprezy Sportowej. Na starcie, jeśli wszyscy przejdą Badanie Kontrolne, zobaczymy 56 załóg, a czołowa trójka najważniejszego polskiego cyklu rajdów terenowych stawi się w Szczecinku w komplecie.

Impreza z bazą w Szczecinku może mieć duży wpływ na końcowe rozstrzygnięcia w walce o tytuły mistrzowskie. Po czterech rundach liderem klasyfikacji generalnej RMPST jest czesko- słowacki duet Miroslav Zapletal i Marek Sykora, którzy uzbierali do tej pory 156 punktów. Drugie miejsce zajmują Paweł Molgo z Januszem Jandrowiczem (85 pkt.), a trzecie należy do Mirosława Stocerza i Rafała Martona (82 pkt.).

bszcz-przed-4

Każdy z nich wygrał po jednej imprezie w tym sezonie, ale to Zapletal wywoził najwięcej punktów z Baja Drawsko i Orlen Baja Poland, które były punktowane podwójnie.

W terenowej rywalizacji po raz kolejny w tym sezonie zobaczymy Pascala Brodnickiego, który znów wystąpi w Dacia Duster Elf Cup. Urodzony we Francji kucharz jest wiceliderem cyklu. Po trzech rajdach traci tylko dwa punkty do Tadeusza Rzeżuchowskiego.

bszcz-przed-5

Fot.: Dacia oraz Grzegorz Kozera