BEZPIECZEŃSTWO PIESZYCH NA DRODZE – JAK REAGOWAĆ

p3n500

Szybka jazda, oślepiające słońce, a po zmroku niewystarczające oświetlenie – piesi latem są wyjątkowo narażeni na wzmożony ruch drogowy. Jak powinni zadbać o siebie? O czym muszą pamiętać kierowcy?

Drugim, po kolizjach samochodowych, najczęściej występującym rodzajem wypadku w ubiegłym roku było tzw. „najechanie na pieszego”. Policyjne statystyki potwierdzają nasilenie wypadków drogowych w miesiącach letnich.


Zobacz także:

BEZPIECZEŃSTWO


 

Natężenie ruchu i brawura kierowców sprawiają, że liczba ofiar wśród użytkowników dróg w lipcu i sierpniu wzrasta. I choć do największej liczby wypadków z udziałem przechodniów dochodzi na przejściach dla pieszych (3 400 wypadków w 2013 roku), stałym problemem pozostaje niewystarczające oznakowanie osób podróżujących poboczem lub skrajem drogi na terenie niezabudowanym.

Widoczni piesi

Zarówno kierowcy jak i piesi powinni przestrzegać zasad ruchu drogowego. Przechodnie są zobowiązani korzystać z chodników lub wyznaczonego pobocza drogi. Na drodze bez pobocza piesi powinni poruszać się lewą stroną drogi jak najbliżej jej krawędzi. Pozwala to obserwować nadjeżdżające samochody.

– Niewiele potrzeba, by dodatkowo zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze. Elementy odblaskowe poprawiają widoczność pieszych do 100 metrów, co pozwala kierowcy odpowiednio szybko zareagować – mówi Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl.

Samozaciskowe opaski, zawieszki oraz jasna garderoba sprawią, że pieszy będzie lepiej widoczny zarówno w słoneczny dzień jak i po zmroku, Warto aby pieszy był w nie wyposażony bez względu na porę roku i dnia.

Ostrożni kierowcy

Zmotoryzowani powinni pozostać szczególnie wyczuleni w okolicach przejść dla pieszych, skrzyżowań oraz przystanków. Latem więcej dzieci i dorosłych porusza się po drogach. Za kółkiem powinniśmy pamiętać o ostrożności i zasadzie ograniczonego zaufania względem innych użytkowników drogi – przestrzega ekspert z Oponeo.pl.

Ostrożność należy zachować szczególnie podróżując pod słońce (warto korzystać z osłonki przeciwsłonecznej w aucie oraz przeciwsłonecznych okularów) oraz po zmroku. Nie należy przekraczać dozwolonej prędkości i zaleca się dostosować styl do warunków jazdy.