BMW: PROGRAM STYPANDIALNY ART TRANSFORMY 2012

BMW/ART/TRANSFORMY/2012 to wydarzenie artystyczne, a jednocześnie program stypendialny skierowany do młodych twórców. Marka BMW zaprasza wyróżniających się artystów młodego pokolenia do stworzenia artystycznej interpretacji formy użytkowej, jaką jest maska samochodu BMW serii 3.

Unikatowe dzieła powstaną podczas całodziennego „maratonu” artystycznego, a autor najwyżej ocenionej pracy otrzyma stypendium na rozwój działalności artystycznej, ufundowane przez BMW Group Polska.

Ten wyjątkowy projekt nawiązujące bezpośrednio do BMW Art Cars Collection – jedynej w swoim rodzaju kolekcji dzieł sztuki na czterech kołach. Do współpracy z BMW od 1975 roku zapraszani są światowej sławy artyści tacy, jak m.in.: Andy Warhol, Jerry Holzer, Roy Lichtenstein, Olafur Eliasson czy Jeff Koons.

Spośród młodych polskich artystów, którzy do 21 października nadeślą swoje portfolio, jury BMW/ART/TRANSFORMY wybierze grupę zaproszoną do udziału w kilkunastogodzinnym Aktywnym Warsztacie Twórczym. W trakcie artystycznego „maratonu” uczestnicy będą mieli za zadanie przy użyciu dowolnej techniki plastycznej stworzyć oryginalny obiekt sztuki, którego podstawą będzie stalowa maska modelu BMW serii 3.

Prace wykonane podczas warsztatu oceni jury, w którego skład wchodzą: Dominik Lejman – artysta i wykładowca na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, Milada Ślizińska – długoletnia kuratorka wystaw w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Jacek Froehlich – projektant samochodów, Szef Działu Exterior Design LG BMW Group oraz Bogna Świątkowska – prezes Fundacji Bęc Zmiana.

Zwycięzca BMW/ART/TRANSFORMY/2012 otrzyma stypendium w wysokości 20 000 złotych, z przeznaczeniem na rozwój jego przyszłej działalności.

Mecenasem Warsztatu jest OperaLab – nowa interdyscyplinarna inicjatywa twórcza, w którą zaangażowany jest Teatr Wielki – Opera Narodowa oraz BMW Group Polska. Nadzór organizacyjny nad programem sprawuje Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana. Szczegóły dotyczące regulaminu stypendium znajdują się na stronie Fundacji: www.funbec.eu/bmwarttransformy2012.

BMW/ART/TRANSFORMY/2012 nawiązuje do słynnego międzynarodowego projektu z ponad 30.letnią historią – BMW Art Cars, promującego różnorodne wypowiedzi artystyczne na najwyższym poziomie, od malarstwa, przez rzeźbę, grafikę, instalacje i projektowanie. Do tej pory powstało 17 samochodów z kolekcji BMW Art Cars, opartych zarówno o modele wyścigowe jak i te przeznaczone do powszechnego użytku. Artyści biorący udział w projekcie wybierani są przez międzynarodowe jury.

W roku 2011 BMW Group świętowała 40 lat zaangażowania w kulturę. Na program kulturalny BMW składało się zaangażowanie w ponad 100 projektów na całym świecie i od niemal 40 lat było kluczowym elementem komunikacji korporacyjnej. Zaangażowanie w kulturę skupione jest na sztuce nowoczesnej, jak również na muzyce klasycznej, jazzie, architekturze i wzornictwie. Przez osiem ostatnich lat BMW Group plasuje się na pozycji lidera w sektorze przemysłowym według notowań światowych indeksów zrównoważonego rozwoju Dow Jones.