CHEVROLET: DOSTRAJANIE TRWA 82 LATA

Już od 82 lat motoryzacja i radio są praktycznie nierozłączne. Dziś przygoda z radiem w samochodzie nie ogranicza się jednak wyłącznie do poszukiwania odpowiedniej radiostacji i ustawiania poziomu głośności.

Wraz z rozwojem pokładowych systemów multimedialnych oraz funkcji przyłączeniowych, kierowca ma coraz większe możliwości decydowania o tym, jaka muzyka towarzyszy mu w podróży.

Oto krótkie zestawienie najważniejszych osiągnięć w historii radia samochodowego, począwszy od wprowadzenia radia AM w 1930 roku, po prezentację nowoczesnych, zintegrowanych systemów multimedialnych, pozwalających niemal na pełne dostosowanie oferowanych funkcji do preferencji użytkownika.

* 1930: Radio i samochód spotkały się w 1930 roku za sprawą opracowanego przez braci Galvin samochodowego odbiornika, czyli pierwszego ogólnodostępnego radia instalowanego na pokładzie samochodu.

* 1952: W roku 1952 roku firma Blaupunkt wprowadziła na rynek pierwsze odbiorniki FM, które były alternatywą dla radia AM.

* 1964: Kaseta magnetofonowa wprowadzona na rynek w 1964 roku zrewolucjonizowała podejście do słuchania muzyki i po raz pierwszy w historii dała użytkownikowi, a nie tylko DJ-owi, możliwość wyboru rodzaju muzyki w dogodnym dla siebie czasie. W latach siedemdziesiątych XX wieku w sprzedaży pojawiły się też liczne markowe odtwarzacze kaset firm Alpine, Pioneer i innych.

* 1985: Pierwszy pokładowy odtwarzacz CD instalowany fabrycznie – po wprowadzeniu na rynek w 1984 roku płyt kompaktowych, firma Becker zaprezentowała pierwsze radio samochodowe ze zintegrowanym odtwarzaczem CD.

* 2001: W 2001 roku wystartowało radio satelitarne, a pierwszym artystą, którego można było usłyszeć w przekazie satelitarnym był Tim McGraw.

* 2007: Użytkownicy synchronizują swoje smartfony – producenci samochodów oferują klientom opcję głosowego sterowania funkcjami iPodów, telefonów komórkowych i innych urządzeń.

* 2012: Chevrolet Aveo – marka wprowadza opcjonalny system MyLink, który pozwala na zintegrowanie smartfona oraz przechowywanych multimediów z radiem. System łączy się z telefonem lub innymi urządzeniami do przechowywania danych (odtwarzacze MP3, iPod, iPad, itd.) przez port USB lub za pomocą technologii bezprzewodowej Bluetooth.