CHEVROLET: ŚWIATOWA PREMIERA COLORADO

W Tajlandii odbyła się światowa premiera zupełnie nowego Chevroleta Colorado. Nowy model będzie najmocniejszym, najbardziej trwałym i dopracowanym pickupem w historii firmy General Motors w segmencie średniej wielkości półciężarówek.

Gama modelu Colorado to produkt końcowy pięcioletniego programu wartego 2 miliardy dolarów, który swym zasięgiem objął pięć kontynentów i przeprowadzony został z myślą o klientach na 60 światowych rynkach.

Nowa generacja modelu Colorado oferuje więcej nowoczesnych rozwiązań technologicznych, funkcji oraz jeszcze lepszy stosunek jakości do ceny. Samochód może pochwalić się nowym nadwoziem, wnętrzem oraz głównymi podzespołami i układami mechanicznymi, co sprawia, że model ten przeszedł największą przemianę w stuletniej historii marki Chevrolet.

Chevrolet przygotował dla miejscowych nabywców modelu Colorado różne wersje modelowe – różniące się konfiguracjami układów napędowych, kabinami oraz zestrojeniem zawieszenia. W Tajlandii sprzedaż modelu Colorado rusza jeszcze w tym miesiącu, a klienci będą mogli zamówić jeden z dwóch nowych turbodoładowanych silników wysokoprężnych Duramax, które gwarantują dobre osiągi i niskie zapotrzebowanie na paliwo we wszystkich dostępnych konfiguracjach napędów.

Nowy model powstał na bazie globalnej konstrukcji GM. Z nadwoziem wspartym na ramie i napędem na tylną oś, jest to wyjątkowo solidny i dopracowany samochód, zapewniający odpowiednie osiągi i funkcjonalność.

Połączenie funkcjonalności i osiągów

Pracami nad nową wersją modelu Colorado zajął się wykwalifikowany zespół inżynierów GM z Brazylii. Wykorzystali oni swą bogatą wiedzę i doświadczenie, by stworzyć samochód idealne skrojony na miarę potrzeb dużej liczby globalnych rynków, z uwzględnieniem obszaru Azji południowo-wschodniej.

Dzięki dwóm poziomom ustawienia podwozia oraz zawieszenia nowy model oferuje właściwości jezdne oraz charakterystykę prowadzenia, których mało kto mógłby się spodziewać po średniej wielkości półciężarówce. Dzięki temu, auto świetnie sprawdza się zarówno podczas holowania czy ciągnięcia przyczepy, jak i w czasie codziennych miejskich dojazdów do pracy.

 

 

Model Colorado napędzać będzie nowa rodzina globalnych, turbodoładowanych, czterocylindrowych silników wysokoprężnych GM, które mają oferować dobre osiągi oraz wykazywać niskie zapotrzebowanie na paliwo. Obie jednostki wysokoprężne Duramax o pojemności 2,8 oraz 2,5 l powstają w Tajlandii, w nowo otwartej fabryce, której budowa i uruchomienie kosztowały 200 milionów dolarów amerykańskich.

Jednostkę o pojemności 2,8 litra wyposażono w turbosprężarkę o zmiennej geometrii łopatek turbiny. Takie rozwiązanie zapewnia optymalną moc oraz wydajność w pełnym zakresie prędkości obrotowych silnika. Dodatkowo zastosowano tu również wałek wyrównoważający, który znacznie poprawia kulturę pracy jednostki napędowej, a do montażu obu silników użyto komponentów, których wytrzymałość określono na 240 tysięcy kilometrów.

Jednostka o pojemności 2,8 l, po sprzęgnięciu jej z sześciostopniową przekładnią automatyczną, generuje 180 KM mocy (132 kW) oraz moment obrotowy o wartości 470 Nm (440 Nm z pięciostopniową przekładnią manualną). Silnik o pojemności 2,5 l rozwija moc 150 KM (110 kW) i 350 Nm momentu obrotowego.

Efektowna stylistyka nadwozia

Swą odważną stylistykę model Colorado zawdzięcza studiu projektowemu GM z brazylijskiego Sao Paulo. Stylistycznie nowy model ma wiele wspólnego z trzema wersjami studyjnymi Colorado, które w tym roku wzbudzały zachwyt na salonach motoryzacyjnych w Tajlandii, Argentynie, Australii i Niemczech.

Charakterystycznym elementem stylistycznym modelu Colorado jest wyraziste przetłoczenie nad silnikiem, które w połączeniu z wysoko poprowadzoną linią górnej części maski nadaje autu solidny, masywny wygląd. Wysoko, tuż pod dolną linią pokrywy silnika, umieszczono zespół przednich reflektorów. Taki zabieg stylistyczny w jeszcze większym stopniu podkreśla muskularną sylwetkę przedniej części auta.

W tej części nadwozia wyróżnia się również nowoczesny, dwuczęściowy przedni grill – tak charakterystyczny dla stylistyki marki Chevrolet. Bardziej ekskluzywny charakter nadają modelowi Colorado również chromowane elementy nadwozia, takie jak wstawki wokół przedniego grilla, klamki drzwi i tylnej pokrywy, nakładki na lusterka zewnętrzne oraz ramki przednich reflektorów i świateł przeciwmgłowych w topowych wersjach wyposażenia. Jednocześnie, model Colorado jest pierwszym pickupem marki Chevrolet, który klient może zamówić ze światłami tylnymi wykonanymi w technologii LED.

Cała sylwetka nowego modelu Colorado prezentuje się bardzo atrakcyjnie, a dodatkowo podkreśla ją wyrazista gra świateł i cieni na poszczególnych elementach poszycia nadwozia. Zyskuje ono naturalną płynność linii i kształtów, co staje się szczególnie widoczne na takich elementach jak maska silnika czy drzwi.

 

 

Komfortowe, funkcjonalne wnętrze

Płynna linia deski rozdzielczej zintegrowana z konsolą środkową oraz charakterystyczny dla marki Chevrolet, podwójny kokpit to elementy, dzięki którym wnętrze nowej generacji modelu Colorado łączy w sobie cechy typowe dla samochodów osobowych z funkcjonalnością, której normalnie oczekuje się od półciężarówki.

Nowy model może pochwalić się jedną z najprzestronniejszych kabin w segmencie. Miejsca nie zabraknie tu dla pasażerów przedniego i tylnego rzędu foteli. Jest go dość nad głowami i na wysokości ramion, a fotele mają odpowiednią wysokość, dzięki czemu Chevrolet Colorado oferuje bardzo wysoki komfort jazdy wszystkim osobom na pokładzie.

Ciekawa stylizacja nadwozia znajduje swe odzwierciedlenie również we wnętrzu nowej generacji modelu. Znajdziemy tu sporo chromowanych wstawek, którymi ozdobiono m.in. lewarek i gałkę zmiany biegów, ramiona koła kierownicy, panel sterowania układem nawiewu i klimatyzacji, wewnętrzne klamki drzwi, elementy dekoracyjne paneli drzwiowych oraz panel zestawu audio. Dodatkowo, ekskluzywny klimat wnętrza buduje typowe dla marki Chevrolet, jasnoniebieskie podświetlenie zespołu zegarów oraz panelu klimatyzacji, wykonane w technologii LED.

Nowa generacja modelu Colorado ma również górować nad rywalami imponującą liczbą schowków. Podstawowa wersja kabiny posiada ich 16, przedłużona 19, a najdłuższa 30.

Fotele nowego Colorado można zamówić z tapicerką materiałową lub – w topowych wersjach wyposażenia – skórzaną oraz wstawkami ze skóry naturalnej na desce rozdzielczej. Fotele, które wykonano z pianki o zwiększonej wytrzymałości, mają również profilowane krawędzie. Podstawowe wersje modelu dostępne będą z winylowymi kanapami z przodu.

Elementy wyposażenia wnętrza, takie jak dodatkowe gniazda zasilania, audio czy USB, dostępne będą już w podstawowych wersjach modelu.