CIESZYŃSKA BARBÓRKA ZAKOŃCZYŁA SEZON RPP 2012

38. Rajd Cieszyńska Barbórka 2012 stanowił ostatnią, ósmą rundę Rajdowego Pucharu Polski 2012. Sezon w serii RPP został zakończony, czas więc na pierwsze podsumowania.

Jarosław Szeja i Marcin Szeja, Wicemistrzowie Polski Clio Cup 2010 oraz zdobywcy Rajdowego Pucharu Polski 2009 startowali samochodem Opel Astra GT klasy 5. Dzięki ukończeniu mimo przygody na ostatnim odcinku specjalnym “Cieszynki”, załoga wywalczały tytuł mistrzów Rajdowego Pucharu Polski 2012 w klasie 5.

Jarosław Szeja (Automobilklub Polski): Walka w tym rajdzie była naprawdę wspaniała, rywalizacja oraz adrenalina na najwyższym poziomie! Organizatorzy w tym roku stanęli na wysokości zadania, przygotowując bardzo trudne, a zarazem szybkie odcinki specjalne. Mały błąd i można był stracić wszystko niemal w każdym miejscu na trasie… i niestety nam również się to przydarzyło. Na drugim OS-ie, na szybkim i podbijającym fragmencie, na tak zwanej „partii na odwagę” było zbyt odważnie… Przy ponad 100 km/h zaczęliśmy kręcić baczki i wylądowaliśmy w polu – to było pierwsze ostrzeżenie! Chwilę później znaleźliśmy odpowiednie tempo i dalej pojechaliśmy szybko, ale bez błędów. Niestety do miejsca, gdzie było dosłownie 2 cm za głęboko i o 200 m za wcześnie, bo tylko tyle brakowało do mety ostatniej próby. Na trzecim przejeździe tego odcinka na światło dzienne wyszedł korzeń, który spowodował u nas pęknięcie wahacza, a koło zaczęło odjeżdżać. Wtedy właśnie zaczął się dramat! Widzieliśmy już metę, a auto nie chciało nawet drgnąć z miejsca. Przez 20 minut, najdłuższych minut mojego życia, pokonaliśmy jakoś na trzech kołach te brakujące 200 m. Jest meta, jest tytuł mistrza klasy 5! Szkoda tylko, że było tak blisko, aby stanąć na podium generalki rajdu. Barbórka była ostaniem rajdem tego sezonu. Sezonu, który nie był dla nas łaskawy, ani szczęśliwy. Mimo tych wszystkich przygód cieszę się z tytułu i faktu, że „Babcią Astrą” pokonałem wszystkie Hondy w tym sezonie. Miejmy nadzieję, że przyszły sezon będzie jeszcze lepszy i znów będziemy mogli się dalej rozwijać. Ogromne podziękowania kieruję w stronę naszego głównego sponsora – firmy GK FORGE oraz dla firmy, która wsparła ten występ – WESOB. Za całosezonową współpracę dziękuje naszej rajdowej stajni EvoTech oraz pozostałym partnerom, na których zawsze mogliśmy liczyć.

Załoga OgryzekRallySport po zaciętej walce na dziewięciu odcinkach specjalnych 38. Rajdu Cieszyńska Barbórka zajęła 2. miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Dzięki temu wynikowi Sławomir Ogryzek i Zbigniew Cieślar wywalczyli drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdowego Pucharu Polski 2012 oraz 2. miejsce w klasyfikacji klasy 6 RPP.

Sławomir Ogryzek: Jesteśmy szczęśliwi, że udało się zająć 2. miejsce w klasyfikacji generalnej 38 Rajdu Cieszyńska Barbórka. Dzięki temu wynikowi zostaliśmy sklasyfikowani na 2. miejscu w klasyfikacji generalnej RPP 2012! Walka z kolegami startującymi w Pucharze przez cały sezon była bardzo zacięta, ale to my wyszliśmy z rywalizacji obronną ręką i świętujemy świetny wynik sportowy. Długo czekałem na taki sukces. Ten rok układał się dla nas różnie, ale końcówka była iście rajdowa. W ten sezon włożyliśmy bardzo dużo pracy, a w szczególności w reorganizację zespołu i dobre przygotowanie do każdej rundy. Udało się! Dziękuję całemu zespołowi (Januszowi Majkowi i mechanikom: Robertowi, Dominikowi, dwóm Tomkom, Pawłowi, Mateuszowi i Jarkowi) za całoroczne wsparcie i ciężką pracę. Zbyszkowi za świetny pilotaż, mojej żonie i rodzinie za wyrozumiałość i wsparcie w czasie niepowodzeń. Specjalne podziękowania kieruję w stronę kibiców oraz sponsorów, bo to dla nich ścigamy się na odcinkach specjalnych.

Zbigniew Cieślar: Meta w Ustroniu smakuje wyśmienicie! Razem ze Sławkiem, tak jak deklarowaliśmy w komunikacie przed startem, jesteśmy na mecie z dobrym wynikiem. Zostaliśmy drugą załogą w klasyfikacji generalnej Rajdowego Pucharu Polski! To kolejny duży sukces w mojej rajdowej karierze. Dziękuję Sławkowi oraz całemu zespołowi za zaufanie i wspólne starty, mojej rodzinie oraz wszystkim kibicom za doping i wsparcie w sezonie 2012. Wsparcia podczas startów w 2012 roku udzieliły nam firmy: ROS-SWEET Sp. z o.o. – www.orzechy.pl, GIGA TV Telebimy Multimedialne, Melbake oraz Blue Diamond Hotel Wellness Spa – www.bluediamondhotel.pl. Obsługą Citroëna C2 R2 Max zajął się jak zawsze team: www.fightersglory.com.

MMProject Rally Team w składzie Marek Mularczyk oraz Michał Rogóż podczas 38. Rajdu Cieszyńskiej Barbórki zameldowali się na mecie na 7 miejscu w klasyfikacji generalnej, oraz na 5 miejscu w klasie 6.

Marek Mularczyk: Warunki były bardzo ciężkie. Jak większość na pierwszej pętli mieliśmy problem z utrzymaniem się na drodze. Opony które założyliśmy okazały się nietrafione, i cała pierwsza pętla to straty czasowe. Bardzo zmienna przyczepność, miejscami sucho, a innym razem mokre liście i syf, tym bardziej musieliśmy się pilnować żeby nie znaleźć się poza drogą. Na drugą pętlę wyjechaliśmy już lepiej przygotowani, mogliśmy przyspieszyć, i trochę odrobić jak widać po czasach. Trzecia pętla, to już równe i szybkie tempo. To był jeden z trudniejszych i nieprzewidywalnych rajdów, tym bardziej cieszę się, że jesteśmy na mecie. To był nasz pierwszy sezon w nowym aucie Citroenie C2, udało się go przejechać w pełni bez większych przygód, i zakończyć w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej z czego bardzo się cieszę. Jednocześnie dziękuję całemu zespołowi, naszym przyjaciołom, oraz kibicom, bez nich nasz sukces byłby niemożliwy.

Michał Rogóż: Obyło się bez większych przygód, rajd nie należał do łatwych o czym przekonało się wielu naszych kolegów lądujących poza drogą. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem stanąć na mecie ostatniej rundy tego sezonu. Z tego miejsca pragnę podziękować naszym sponsorom, patronom medialnym oraz wszystkim którzy pomagali nam przez cały sezon. Starty naszej załogi MMProject Rally Team w sezonie 2012 były możliwe dzięki zaufaniu i wsparciu sponsorów: MMProjects, INTER-MED, GESTO, RedBeetle – Media & More. Patronat medialny nad startami załogi objął portal rajdowy RallyNews.pl, oraz Radio Eska.

Nieoficjalna klasyfikacja generalna Rajdowego Pucharu Polski po 38. Rajdzie Cieszyńska Barbórka:
1. Płachytka/Nowaczewski – 62 pkt.;
2. Ogryzek / Cieślar – 45 pkt.;
3. Hupało/Fiołek – 42 pkt.;
4. Kubat – 40 pkt.;
5. cheffler/ Marciniak – 38 pkt.;
6. Jurecki/Trela – 32 pkt.;
7. Szeja/Szeja – 28 pkt.;
8. Tomala/Martynek – 27 pkt.;
9. Kasperczyk/Syty – 24 pkt.;
10. Mularczyk/Rogóż – 24 pkt.

Fot.: Tomasz Filipiak, Grzegorz Rybarski, Łukasz Koziarski, Bartłomiej Mijal