CITROEN: 20-LECIE DEBIUTU RYNKOWEGO MODELU C3 PLURIEL

Citroen świętuje 20-lecie debiutu rynkowego jedynego w swoim rodzaju modelu C3 Pluriel.

Ten mały, 3-drzwiowy hatchback, wprowadzony na rynek w maju 2003 roku, zaledwie rok po C3, był produkowany do 2010 roku w fabryce Villaverde w łącznej liczbie 115 097 egzemplarzy.


Zobacz relacje:

SEAT: MODELE, KTÓRYCH DO TEJ PORY NIE ZNAŁEŚ
 

HISTORIA/OLDTIMERS


 

C3 Pluriel był jedynym w swoim rodzaju modelem, dostępnym w kilku różnych konfiguracjach, opartym na podzespołach mechanicznych modelu C3 i oferującym identyczny poziom komfortu i bezpieczeństwa. Zastosowano w nim specjalnie zaprojektowane wzmocnienia, aby zapewnić pasażerom poziom bezpieczeństwa identyczny z samochodami z zamkniętą kabiną. Był on także wyposażony w liczne systemy wspomagania prowadzenia, takie jak ABS czy wspomaganie nagłego hamowania. Wnętrze tego bardzo oryginalnego modelu oferuje komfort godny hatchbacka z czterema wygodnymi siedzeniami oraz ze starannie dopracowaną izolacją akustyczną i cieplną. Dzięki szerokiej przedniej szybie i dużym szybom bocznym C3 Pluriel zapewnia pasażerom panoramiczny widok w każdej ze swych konfiguracji. Otwarty kształt zagłówków zapewnia lepszą widoczność, a zarazem przyczynia się do oryginalności designu samochodu.

Tym nowym modelem Citroen dowiódł po raz kolejny swojej innowacyjności. Innowacyjności, która popłaca, jako że C3 Pluriel został wybrany kabrioletem roku w 2003, czyli w roku jego rynkowego debiutu. Ta nagroda jeszcze bardziej wyróżniła model C3 Pluriel, jako że kabriolet roku był jednocześnie hatchbackiem.

OD PROJEKTU DO PRODUKTU

C3 Pluriel został zaprojektowany w oparciu o model pokazowy Pluriel zaprezentowany podczas Salonu samochodowego we Frankfurcie w 1999 roku. Tym nowym modelem Citroen zamierzał dokonać przejścia od modelu koncepcyjnego do wersji produkcyjnej. Marka nie chciała utracić charakteru pierwowzoru i poczynić minimum ustępstw, podyktowanych wyłącznie wymogami seryjnej produkcji.

Nad przejściem od projektu do produktu pracował zespół 150 specjalistów mających za cel znalezienie rozwiązań technicznych pozwalających zaoferować najwięcej możliwości w ramach jednego modelu.

SAMOCHÓD O NIESPOTYKANEJ MODULARNOŚCI

Dzięki C3 Pluriel Citroen wkroczył w nowy etap i przekroczył kolejne granice w modularności samochodów. Samochód ten jest oferowany w bezprecedensowej liczbie aż pięciu różnych konfiguracji. W wersji bazowej jest to hatchback o płynnych i krągłych kształtach. Po otwarciu dachu zamienia się w panoramicznego hatchbacka stwarzającego wrażenie podróżowania z głową w chmurach.

Dzięki elektrycznie otwieranej plandece samochód błyskawicznie zamienia się w kabriolet. Ta konfiguracja pozwala wyeksponować pałąki ochronne i w ukazuje prawdziwą osobowość C3 Pluriel z towarzyszącym jej poczuciem swobody. Po zdjęciu pałąków C3 Pluriel przekształca się w rasowego spidera. Ta zaskakująca konfiguracja pozwala w pełni wyeksponować czystość linii modelu.

A po zdjęciu pałąków i złożeniu tylnych siedzeń, C3 Pluriel staje się w końcu pick-upem z dwoma siedzeniami i otwartym bagażnikiem. Tak szeroki wachlarz możliwości nadaje temu modelowi unikalną osobowość, która pozwala mu dostosować się do każdej zachcianki użytkownika. To idealny samochód na jednodniowe wypady na spotkanie z przygodą.

ORYGINALNY SAMOCHÓD PEŁEN ORYGINALNYCH ROZWIĄZAŃ

Ten wszechstronny samochód stał się centralnym punktem kilku oryginalnych inicjatyw Citroena. Pierwszą z nich był zorganizowany w czerwcu 2003 roku event, podczas którego C3 Pluriel „robił swoje kino”. Był to 5-dniowy festiwal filmów krótkometrażowych na centralnym placu paryskiej dzielnicy La Defense pod hasłem: „Courts Singuliers, Courts Pluriels”. Wydarzenie to zostało zorganizowane w formie kina „Drive-in” z wykorzystaniem 20 C3 Pluriel w różnych konfiguracjach, rozstawionych na placu, do których odwiedzający mogli wsiąść i obejrzeć filmy krótkometrażowe.

Kolejnym przebojowym pomysłem Citroena była inicjatywa: „Weźcie ślub w C3 Pluriel”. Od marca do października 2004 r. Citroen oferował parom narzeczeńskim możliwość bezpłatnego wypożyczenia C3 Pluriel na ślubny weekend. Pomysł ten był później powtarzany przez kilka kolejnych lat z nowymi modelami marki, takimi jak C4 czy C5.

C3 Pluriel oddał też swoisty hołd swoim poprzednikom. W roku 2008 z okazji 60-lecia modelu 2CV Citroen wprowadził na rynek limitowaną edycję modelu C3 Pluriel nazwaną Charleston, w hołdzie dla modelu 2CV Charleston, wprowadzonego na rynek w 1980 r.