COVID-19 POWODUJE SPADKI TRANSPORTU AUT UŻYWANYCH

W 2019 Volkswagen, na rzecz BMW, stracił pierwsze miejsce w gronie marek aut sprowadzanych do Polski. Co drugie auto używane, które trafiło do kraju, przyjechało z Niemiec.

Jest to zresztą najtańszy kierunek transportu samochodu do Polski. Epidemia koronawirusa i idące za nią obostrzenia znacząco zahamowały rynek.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Na podstawie danych z 171 tys. zleceń opublikowanych w serwisie Clicktrans wynika, że w 2019 roku co drugie auto sprowadzono do Polski z Niemiec (50,7 proc.). Na drugim miejscu uplasowała się Francja, lecz udział transportu z tego kraju jest znacząco niższy (9,4 proc.). Ostatnia na podium – Wielka Brytania odnotowała wynik w wysokości 7,2 proc.

W 2019 roku wśród najpopularniejszych krajów, z których sprowadzamy samochody najdrożej płaciliśmy za transport auta z Hiszpanii (3205 zł), najtaniej – z Niemiec (1198 zł). Na wszystkich najpopularniejszych trasach widać jednak spadek średniej ceny sprowadzenia samochodu do kraju w porównaniu z rokiem 2018.

W 2019 roku Polacy najchętniej sprowadzali samochody marki BMW (9,8 proc. zleceń na transport samochodu do Polski). Drugie pod względem popularności były samochody marki Audi z niewielką stratą do lidera, wynoszącą zaledwie 0,1 p.p. (9,7 proc.). Największym przegranym tegorocznego zestawienia okazał się Volkswagen, który zajął trzecie miejsce (9,2 proc. udziału).

Sprowadzanie samochodów do kraju w dobie epidemii

Koronawirus może wywrócić do góry nogami cały rynek transportu samochodów w 2020 roku i nadać nowe oblicze branży. Pomimo przywrócenia kontroli granicznych 15 marca 2020, transport drogowy towarów dalej funkcjonuje. Jednak liczne obostrzenia mające na celu walkę z epidemią wpłynęły także na tę branżę, w tym na sprowadzanie aut. Od połowy marca liczba zleceń na transport samochodów do Polski spadła o 28 proc. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku.

Obecnie transport auta z Niemiec jest tańszy o 77 zł (wynosi 1163 zł) w porównaniu do tego samego okresu w 2019 roku. Za to wzrósł koszt transportu z rejonów mocno obciążonych epidemią, m.in. Włoch i Hiszpanii.

Choć liczba sprowadzanych samochodów spadała na wszystkich popularnych trasach, Niemcy zwiększyły swój udział w transporcie samochodów z zagranicy do Polski. Ponad 60 proc. zleceń na transport samochodu z zagranicy dotyczyła Niemiec (rok temu w analogicznym okresie było to 49 proc.). Wpływ na to mają przede wszystkim: mały dystans czy niższe ceny transportu w porównaniu do innych kierunków.

„Raport Samochody 2019” to czwarta edycja raportu na temat sprowadzania samochodów do Polski. Raport został opracowany na podstawie niemal 171 tys. zleceń użytkowników serwisu Clicktrans.pl dotyczących transportu samochodów w latach 2011-20.

Raport jest dostępny na stronie: https://clicktrans.pl/info/raport-samochody-2019 .