DACIA: POLKA NA STARCIE RAJDU W MAROKU

17 marca Polka, Gabriela Grajewska stanie na starcie Rajdu Gazel, czyli Rallye Aicha des Gazelles 2012, za kierownicą Dacii Duster w kategorii Crossover. Uczestniczki przemierzą pustynię przy pomocy tradycyjnych narzędzi do nawigacji: kompasu i mapy w skali 1:100 000.

Zakazane jest używanie GPS-a, telefonu komórkowego i innych urządzeń elektronicznych. Rajd jest zarezerwowany wyłącznie dla kobiet. W tym roku w rywalizacji weźmie udział 301 pań z 21 krajów.
Pilotem Polki będzie Ana-Maria de la Fuente z Meksyku. Załoga ma numer 318. Jedno jest pewne: to jedna z najbardziej urodziwych załóg w zawodach!

– Największe wyzwania to znieść zmęczenie, czyli tylko 4 godziny snu i ponad 14 godzin za kierownicą na dobę oraz utrzymać wysoki poziom koncentracji – mówi Gabriela Grajewska.

To pierwszy udział Polki w tego rodzaju przedsięwzięciu. W ramach przygotowań wzięła między innymi udział w szkoleniu z nawigacji: czytanie czarno-białych map topograficznych, skuteczne posługiwanie się kompasem, punkty odniesienia na pustyni. Przeszła także testy prowadzenia auta na trudnych nawierzchniach takich jak: piasek, kamienie, wysuszone rzeki, podmokłe delty czy trawa.

– Dacia Duster świetnie się sprawuje w takich warunkach – dodaje nasza zawodniczka.

Rajd Gazel składa się z 6 etapów o łącznej długości prawie 2500 km. Szczególnie trudne zapowiadają się dwa etapy zwane maratonami.

– Samotna noc na pustyni, 2 dni w drodze i będziemy zdane wyłącznie na siebie w kwestii przeglądu technicznego samochodu – wyjaśnia Gabriela Grajewska.

Zwycięzcą zostają nie najszybsze załogi a takie, które przebyły jak najmniejszą liczbę kilometrów między punktami kontrolnymi w określonym czasie. Kilometry karne są doliczane gdy zespół ominie punkt kontrolny lub poprosi o pomoc techniczną.

Rozgrywany w południowym Maroku Rallye Aicha des Gazelles odbywa się od 1990 r. i wzięło już w nim udział 3000 kobiet z 36 krajów. Już 3 zespoły świętowały triumfy w samochodzie Dacia Duster – zwyciężczynie w kategorii Crossover w 2010 i laureatki 2. i 3. miejsca w 2011 r.

W 22 edycji Rajdu Aicha des Gazelles wystartuje 6 zespołów z sieci Women@Renault. W tym roku duety miłośniczek przygód zmierzą się z marokańską pustynią za kierownicą czterech Dacii Duster w kategorii SUV i dwóch w kategorii pojazdów z napędem na 4 koła.

Duster zadebiutował w Polsce w kwietniu 2010 r. Charakteryzuje go przede wszystkim świetny stosunek ceny do przestronności wnętrza i pojemności bagażnika, ale również: własności terenowe, niskie zużycie paliwa oraz niskie koszty eksploatacji. Samochód oferowany jest w trzech wersjach wyposażenia: Duster, Ambiance oraz Laureate i w następujących wersjach silnikowych: 1.6 16V 105 4×2 i 4×4, 1.5 dCi 110 4×2 i 4×4, 1.5 dCi 90 4×2 oraz 1.6 16V 105 4×2 z fabryczną instalacją LPG. Od momentu wprowadzenia na polski rynek Duster cieszy się dużym zainteresowaniem klientów.

Dla kibiców Gabrieli Grajewskiej przygotowaliśmy specjalny konkurs na stronie www.motokobiety.pl, który rozpocznie się 22 marca. Do wygrania będzie Dacia Duster na weekend oraz upominki Renault.